5 Ապրիլ 2025 - 09:48 AMT
Պռոշյանի և Քասախի բնակիչները բացել են Երևան-Աշտարակ ճանապարհը․ Մինչև հարցի լուծումը կգործի 25 համարի երթուղին
Պռոշյանի և Քասախի բնակիչները, ովքեր վաղ առավոտից փակել էին Երևան-Աշտարակ մայրուղին, երկարատև բանակցություններից հետո համաձայնվել են ճանապարհը բացել։
Նրանք բողոքել են երթուղային տրանսպորտի համակարգի փոփոխություններից։ Հատկապես դժգոհություն է առաջացրել թիվ 25 և 59 երթուղիների դադարեցումը և դրանց փոխարեն նոր, թանկարժեք երթուղու սահմանումը։ Նոր երթուղին սպասարկող «Մուլտիտրանսպորտ» ընկերությունը սահմանել է ուղեվարձերը՝ համապատասխանաբար 250 և 200 դրամ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Բողոքողներին խոստացել են, որ մինչև խնդրի վերջնական կարգավորումը՝ 25 համարը կշարունակի աշխատել։
«Եթե երկուշաբթի մեր հարցին դրական լուծում չտվեցին, մեր պահանջը չիրկանացրեցին, 25 համարը չպահպանվեց, պալատկեքը խփելու ենք Նիկոլի տան առաջ, ավելի փիս ակցիաներ ենք անելու»,- հայտարարել է քաղաքացիներից մեկը։
Նրանց հետ հանդիպել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Պարեկային ծառայության Կոտայքի մարզի գումարտակի պարեկները՝ գումարտակի հրամանատար Լևոն Բադալյանի գլխավորությամբ:
Ըստ բնակիչների ներկայացրած տվյալների՝ երթուղու երկարությունը 15 կմ է, տևողությունը 20 րոպե, ուղեվարձը՝ 250 դրամ, տրանսպորտային միջոցների քանակը՝ 6, աշխատանքային ժամերը՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև 19:00-ն: Այդ չակերտավոր բարեփոխումը մի շարք խնդիրներ է ստեղծելու Պռոշյան և Քասախ գյուղերի բնակիչների համար, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հայտնի է դարձել, որ ապրիլի 7-ին Պռոշյանի բնակիչները հանդիպում են ունենալու տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանի հետ։

Жители Прошяна и Касаха, которые с раннего утра перекрыли автотрассу Ереван–Аштарак, после длительных переговоров согласились открыть дорогу.
Поводом для протеста стали изменения в системе общественного транспорта. Особенно недовольство вызвало прекращение работы маршрутов №25 и №59, которые заменили более дорогими маршрутами. Компания «Мултитранспорт», обслуживающая новые маршруты, установила тарифы в размере 250 и 200 драмов соответственно, сообщает «Aysor.am ».
Протестующим пообещали, что до окончательного урегулирования проблемы маршрут №25 продолжит функционировать.
«Если в понедельник вопрос не решат и маршрут №25 не сохранят, мы разобьем палатки у дома Никола и предпримем более жёсткие действия», — заявил один из жителей.
С протестующими встретились патрульные Котайкского батальона Патрульной службы МВД Армении во главе с командиром батальона Левоном Бадаляном.
По данным жителей, новый маршрут составляет 15 км, продолжительность поездки — 20 минут, тариф — 250 драмов, задействовано 6 транспортных средств, рабочие часы — с 07:00 до 19:00. Как сообщает «http://Panorama.am », подобная «реформа» создаёт серьёзные проблемы для жителей сёл Прошян и Касах.
Также стало известно, что 7 апреля жители Прошяна встретятся с заместителем министра территориального управления и инфраструктур Арменом Симоняном.