7 Ապրիլ 2025 - 06:32 AMT
Շինծու գործով Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ընտանիքի միջոցով ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են իր մասին և մտովի իր հետ են, ովքեր անհանգստանում են, աղոթում են իր համար, նամակներ են գրում և պարզապես անտարբեր չեն այն ամենի նկատմամբ, ինչ հիմա տեղի է ունենում աշխարհում, երկրում և, ընդհանրապես, բոլորիս հետ։
Նա նաև կիսվել է մտորումներով՝ նշելով, որ մարդն իրեն իսկապես մարդ է զգում հենց այս դժվար, բայց ազնիվ ինքնաճանաչման շնորհիվ։
«Այս խոսքերը ես կցանկանայի նվիրել իմ ուսուցիչներին՝ իմ սիրելի ծնողներին (ցավոք արդեն հեռացած) և իմ սիրելի ավագ քրոջը։ Հենց նրանք օգնեցին ինձ տեսնել այս հիասքանչ աշխարհը և գնալ այն ճանաչելու ու ինքնաճանաչման ճանապարհով։ Նրանց հետ միասին՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել նաև իմ մյուս ուսուցիչներին՝ բոլոր նրանց, ովքեր դեր են խաղացել իմ՝ որպես անհատի ձևավորման գործում։
Նրանք ապացուցեցին ինձ, որ փնտրող, ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների ու մարտահրավերների իր ճանապարհն անցնող մարդուն կարելի է օգնել։ Օգնել՝ գտնելու իր որոնումների ամենակարևոր պահերը։ Բայց դա անել շատ զգույշ, որովհետև մեզնից յուրաքանչյուրն ունի հասունացման և տեղեկատվության ընկալման տարբեր արագություն։ Շատ բան, ինչ ինձ ասում էր հայրս, ես հասկացել եմ միայն հիմա։
Մենք բոլորս տարբեր ձևով ենք լսում և ընկալում նույն բառերը։ Ուստի յուրաքանչյուրը պետք է ինքնուրույն հասնի իր ընկալման կետին՝ անցնելով տանջալի, երբեմն շատ ցավոտ, բարդ «հղիության» ճանապարհով և պատրաստ լինի ամենադժվար, երբեմն կյանքի համար վտանգավոր ծննդին։
Միայն այդ գիտելիքը ծնելով քո մեջ, հենվելով փորձի և անցյալի հիշողության վրա, կարելի է այդ գիտելիքը դարձնել ամբողջական, թույլ չտալ երկիմաստություն, դարձնել այն քո առանցքը, որի շուրջ էլ կկառուցվի լիարժեք, սիրով լեցուն կյանքը։ Մարդն իրեն իսկապես մարդ է զգում հենց այս դժվար, բայց ազնիվ ինքնաճանաչման շնորհիվ։
Ով ականջ ունի՝ թող լսի։ Ով աչք ունի՝ թող տեսնի։ Ով բանականություն ունի՝ թող գիտակցի։ Մտածողն ու փնտրողը թող հասկանան։ Եղիցի լույս: Բարին, դրականը թող հավերժ լինեն մեր աշխարհում։ Ես սա ասում եմ, որպես աշխարհի մարդ՝ հայկական ոգով, Աստծուն առանց վախի և ցանկությունների ծառայող, բոլորին և ամեն ինչ իր շուրջը սիրող, հավերժ սովորող, իրեն և աշխարհը ճանաչող, իր կնոջ՝ Վերոնիկայի հետ մեկ ամբողջություն կազմող, մտքեր մեկնաբանող, մեկ ընդհանուր տարածքում մարդկանց, նախագծեր և գաղափարներ միավորող, անցյալն ու ապագան, Հայաստանն ու աշխարհը որպես կամուրջ կապող, հաշտ ինքն իր հետ և անհատուցելի պարտքի գիտակությամբ Տիրոջ առջև` պարզապես երջանիկ մարդ լինելու հնարավորության համար: Ռուբեն, որդի Կառլենի»։
Վարդանյանը նշել է, որ իր մտորումների շարունակությունը՝ իր ձևակերպած աքսիոմներով, կհրապարակվի առաջիկա կիրակի։

7 Апрель 2025 - 07:11 AMT
Бывший государственный министр Арцаха и меценат Рубен Варданян, содержащийся в тюрьме Баку по сфабрикованному делу, вновь поблагодарил через свою семью всех, кто думает о нём, кто мысленно с ним, кто беспокоится, молится за него, пишет письма и просто не остаётся равнодушным к происходящему в мире, в стране и с каждым из нас.
Он также поделился своими размышлениями, подчеркнув, что «человек по-настоящему ощущает себя человеком именно благодаря этому трудному, но честному пути самопознания».
«Эти слова я хочу посвятить своим учителям — моим любимым родителям (увы, уже ушедшим) и моей дорогой старшей сестре. Именно они помогли мне увидеть этот прекрасный мир и отправиться в путь его и себя познания. Вместе с ними я хочу поблагодарить и других своих учителей — всех, кто сыграл роль в моём становлении как личности.
Они доказали мне, что ищущему человеку, идущему своим путём вопреки всем трудностям и вызовам, можно помочь. Помочь найти самые важные моменты его поисков. Но делать это нужно очень бережно, ведь каждый из нас имеет разную скорость зрелости и восприятия информации. Многое из того, что говорил мне отец, я осознал только сейчас.
Мы все по-разному слышим и воспринимаем одни и те же слова. Поэтому каждый должен самостоятельно прийти к своей точке понимания — пройти мучительный, иногда крайне болезненный и сложный путь «беременности» и быть готовым к самому трудному, порой опасному для жизни рождению.
Лишь родив в себе это знание, опираясь на опыт и память прошлого, можно сделать его целостным, исключить двусмысленность, превратить его в свою ось, вокруг которой и выстраивается полноценная, наполненная любовью жизнь. Человек по-настоящему ощущает себя человеком именно благодаря этому трудному, но честному пути самопознания.
У кого есть уши — пусть услышит. У кого есть глаза — пусть увидит. У кого есть разум — пусть осознает. Пусть мыслящие и ищущие поймут. Да будет свет. Пусть добро и позитив будут вечными в нашем мире.
Я говорю это как человек мира — с армянской душой, служащий Богу без страха и желания, любящий всех и всё вокруг, вечно учащийся, познающий себя и мир, единый со своей женой Вероникой, интерпретирующий мысли, объединяющий людей, проекты и идеи в едином пространстве, связывающий прошлое и будущее, Армению и мир, в гармонии с собой и с осознанием непогашенного долга перед Господом — просто за возможность быть счастливым человеком.
Рубен, сын Карлена».
Варданян отметил, что продолжение его размышлений, оформленное в виде сформулированных аксиом, будет опубликовано в ближайшее воскресенье.
Советник президента США по нацбезопасности Майк Уолц заявил, что в разговоре с советником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым указал на необходимость освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией. Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майка Уолца.