7 Ապրիլ 2025 - 07:17 AMT
ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը պահանջում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հրապարակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկները, որոնք ներկայացվել են 1994-ից մինչև 2019 թվականը։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում;
Նա նշել է, որ «Արցախի հանձնման թեման չի մարսվել ու չի մարսվելու»։
«Պատերազմով Արցախի գլխին դժոխք բերելու թեման չի մարսվել ու չի մարսվելու։ Պատերազմի ժամանակ Պուտինի պատերազմը դադարեցնելու ծրագիրը մերժելու թեման չի մոռացվել ու չի մոռացվելու։
2019-ի հունիսին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առաջարկը մերժելու և Արցախի գլխին պատերազմ բերելու հարցը չի մարսվել ու չի մարսվելու։
Քաղաքական դաշտը պետք է լինի հետևողական. պետք է Նիկոլից պահանջել հրապարակել 1994-2019թթ. ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկներն ու ՀՀ իշխանությունների բոլոր պատասխանները։ Նախ և առաջ պետք է պահանջել նրանից հրապարակել 2019-ի հունիսի առաջարկը։
Ինչու՞, քանի որ այնտեղ է «թաղված շան գլուխը»։ Նիկոլը հրաժարվել է 2019-ի հունիսին ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկից ՝բերելով պատերազմ ու կապիտուլյացիա։ Այդ առաջարկով Արցախն ունենում էր միջանկյալ կարգավիճակ, Հադրութն ու Շուշին, Ստեփանակերտն ու Մարտակերտը, Մարտունին ու Ճարտարը, Ասկերանն ու Մատաղիսը, Լաչինն ու Քելբաջարը մնում էին Արցախի վերահսկողության տակ։ Դադիվանքն ու Գանձասարը, Ամարասն ու Ղազանչեցոցը հայի սուրբ աղոթավայր էին շարունակելու մնալ։
Արցախի ժողովուրդը կարող էր պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեով որոշել իր վերջնական կարգավիճակը։ Ու ամենակարևորը. այդ ամենն արվելու էր առանց որևէ կրակոցի ու զոհի։ Ես պնդում եմ իմ ասածը։
Թող հրապարակի Նիկոլը ու բոլորդ կտեսնեք, որ նա, մերժելով 2019-ի առաջարկը, բերել է մահ, պարտություն ու հայրենազրկում։ Սա պետք է լինի ընդդիմադիր քաղաքական դաշտի գլխավոր պահանջներից մեկը։ Ու այս պահանջին պետք է միանան Արցախը հայկական համարող բոլոր հայորդիները։
Հրապարակել բանակցային փաստաթղթերը։ Սա է հարցերի հարցը, ոչ թե որ համայնքում ով քանի մանդատ ունի… Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը ծնունդ է Արցախյան շարժման։
Հետևաբար ,ՀՀ քաղաքացիները պետք է պահանջեն Նիկոլից հրապարակել բանակցային ու, մասնավորապես, 2019-ի առաջարկները»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել է. «Նախկինում քանիցս հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում Հայաստանն աշխատանքներ էր տանում Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների ապահովման, այդ թվում և այդ խնդիրների հասցեագրման միջազգային մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ։ Դրան էին նաև միտված երրորդ երկրներում Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հանդիպումների կազմակերպման ջանքերը, որոնք մերժվեցին Լեռնային Ղարաբաղի կողմից։ Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից»։

Член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов требует от премьер-министра Никола Пашиняна опубликовать все предложения Минской группы ОБСЕ, сделанные в период с 1994 по 2019 год. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что «тема сдачи Арцаха не переварена и не будет переварена».
«Тема принесения ада на голову Арцаха посредством войны не забыта и не будет забыта. Отказ от плана Путина по прекращению войны не забыт и не будет забыт.
Отклонение предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ в июне 2019 года и начало войны против Арцаха также не будет прощено.
Политическое поле должно быть последовательным. Нужно требовать от Никола опубликовать все предложения Минской группы ОБСЕ с 1994 по 2019 годы и все ответы властей Армении. Прежде всего — июньское предложение 2019 года.
Почему? Потому что в нем скрыта истина. Никол отказался от июньского предложения 2019 года и привёл к войне и капитуляции. Согласно этому предложению, Арцах получал промежуточный статус. Хадрут и Шуши, Степанакерт и Мардакерт, Мартуни и Чартар, Аскеран и Матагис, Лачин и Кельбаджар оставались под контролем Арцаха.
Дадиванк, Гандзасар, Амарас и Казанчецоц продолжали бы оставаться святыми армянскими святынями.
Население Арцаха могло бы определить свой окончательный статус посредством обязательного юридически признанного референдума. И самое главное — всё это должно было произойти без единого выстрела и жертвы. Я настаиваю на своих словах.
Пусть Никол опубликует эти документы, и все увидят, что, отвергнув предложение 2019 года, он принёс смерть, поражение и потерю Родины. Это должно стать одним из главных требований оппозиционных сил.
К этому требованию должны присоединиться все армяне, считающие Арцах частью Армении.
Необходимо опубликовать переговорные документы. Это и есть главный вопрос, а не кто сколько мандатов имеет в каком общине. Третья Республика Армения родилась благодаря Арцахскому движению.
Следовательно, граждане Армении должны потребовать от Никола опубликовать переговорные документы, в частности, предложение 2019 года», — говорится в публикации.
*МИД Армении ранее заявил: «Мы неоднократно заявляли, что в ходе переговоров с Азербайджаном Армения прилагала усилия для обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе путем создания международного механизма для решения этих проблем. Этим же целям служили и усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отвергнуты со стороны Нагорного Карабаха. После опубликования указа о насильственном выселении армян Нагорного Карабаха и ликвидации Нагорного Карабаха данный вопрос был снят с повестки двусторонних отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».