Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արձագանքել է Սյունիքից ստացվող կրակոցների վերաբերյալ ահազանգերին՝ նշելով, որ սահմանագծի երկայնքով երբեմն արձանագրվում են անկանոն, ոչ թիրախային կրակոցներ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հրադադարի ինտենսիվ, էական կամ, այլ կերպ ասած, նպատակային կամ թիրախային խախտումների դեպքում հանդես ենք գալիս պաշտոնական հաղորդագրություններով»,–ասել են ՊՆ–ից։
Չնայած խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ միջազգային հորդորներին ու ակնկալիքներին, կրակոցները սահմանային գոտում չեն դադարում։ Ապրիլի լույս 5-ի գիշերը Խնածախ գյուղում կրկին լսվել են ադրբեջանական կողմի կրակոցները։
Նախորդ ամսվա վերջում ադրբեջանական ուժերը ևս մեկ անգամ կրակ են բացել Խնածախի ուղղությամբ՝ պատճառելով վնաս բնակելի տանը։ Պաշտպանության նախարարությունն այդ դեպքից հետո լուսանկար էր հրապարակել, որտեղ երևում է գետնին ընկած պարկուճը և կրակոցից վնասված պատուհանը։
«Հավելեմ նաև, որ, երբ լինում են թիրախային կրակոցներ, ինչպես օրինակ մարտի 31-ին Սյունիքի մարզի Խնածախ գյուղի բնակելի տան ուղղությամբ, պաշտպանության նախարարությունն այդ մասին պատշաճ հաղորդում է», – ասել են նախարարությունից՝ շեշտելով՝ «պաշտպանական գերատեսչությունն ունի տեղեկատվական հստակ քաղաքականություն, որի հիմքում տարատեսակ հանգամանքներ, վերլուծություններ են»։
Նույն ժամանակահատվածում, երբ կրակոցներն առաջնագծում շարունակվել են, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը անցկացրել է խորհրդակցություն՝ քննարկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի օպերատիվ իրավիճակը և իր ձևակերպմամբ՝ «հակառակորդի կողմից ադրբեջանական ստորաբաժանումների կանոնավոր գնդակոծությունները»։ Հասանովը հանձնարարել է իր ենթականերին լինել պատրաստ «ցանկացած սադրանքի օպերատիվ արձագանքելու համար»։
Պաշտոնական Երևանը բազմիցս մերժել է Բաքվի այն պնդումները, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարի ռեժիմը՝ դրանք որակելով որպես իրականությանը չհամապատասխանող։

7 Апрель 2025 - 11:17 AMT
Министерство обороны Армении отреагировало на сообщения о стрельбе в Сюникской области, отметив, что вдоль линии соприкосновения время от времени фиксируются «беспорядочные, нецелевые выстрелы», передаёт «Азатутюн».
«В случае интенсивных, значительных или, иначе говоря, целевых нарушений режима прекращения огня мы выступаем с официальными сообщениями», — сообщили в министерстве.
Несмотря на международные призывы и ожидания подписания мирного договора, выстрелы в приграничной зоне не прекращаются. В ночь на 5 апреля в селе Хнацах снова слышалась стрельба со стороны Азербайджана.
В конце прошлого месяца азербайджанские силы вновь открыли огонь по направлению Хнацаха, в результате чего был повреждён жилой дом. После инцидента Минобороны опубликовало фото с гильзой на земле и повреждённым окном.
«Добавим также, что когда происходят прицельные выстрелы, как это было, например, 31 марта по жилому дому в селе Хнацах Сюникской области, Минобороны надлежащим образом сообщает об этом», — подчеркнули в ведомстве, добавив: «у оборонного ведомства есть чёткая информационная политика, основанная на различных обстоятельствах и анализе».
В тот же период, когда стрельба на линии фронта продолжалась, министр обороны Азербайджана Закир Гасанов провёл совещание, на котором обсуждалась оперативная обстановка на армяно-азербайджанской границе. По его словам, армянская сторона якобы регулярно обстреливает азербайджанские подразделения. Гасанов поручил своим подчинённым быть готовыми к «оперативному реагированию на любые провокации».
Официальный Ереван неоднократно отвергал утверждения Баку о нарушении режима прекращения огня со стороны Армении, называя их несоответствующими действительности.