7 Ապրիլ 2025 - 12:11 AMT
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ԱԳՆ-ում մոռացել են մատնել Գրանադայում ստորագրված հայտարարությունը։
«ԱԳՆ-ում մոռացել են Գրանադայում ստորագրված հայտարարության մասին։ Երեկ անդրադարձել էի ԱԳՆ-ի հայտնի հայտարարությանը՝ բնորոշելով այն որպես իրականությունը խեղաթյուրելու և Լեռնային Ղարաբաղի կործանման ամբողջ մեղքը կրկին այլոց վրա բարդելու փորձ։ Ցանկանում եմ վերադառնալ տվյալ մտքին՝ բացահայտելով ևս մեկ կարևոր շերտ։ Ուրեմն, 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ-ի կողմից չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը ստորագրել է հրամանագիր, որով նախատեսվում էր մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը լուծարել բոլոր պետական հաստատությունները և դադարեցնել ԼՂՀ-ի գոյությունը»,–գրել է նա։
Մարուքյանը հիշեցրել է, որ այս հրամանագրից ընդամենը օրեր անց՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին, Եվրոպական քաղաքական համայնքի երրորդ գագաթնաժողովի ժամանակ կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի, Էմանուել Մակրոնի, Օլաֆ Շոլցի և Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը։
«Հանդիպման արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որի մի հատվածում ասվում է․ «Նրանք համաձայնել են Հայաստանին հավելյալ մարդասիրական օգնություն տրամադրել, քանի որ Հայաստանը բախվում է Ղարաբաղի հայերի վերջին զանգվածային տեղահանման հետևանքներին։ Նրանք ընդգծել են, որ այդ փախստականները պետք է ազատորեն օգտվեն իրենց տներ և բնակության վայրեր վերադառնալու իրավունքից՝ առանց որևէ պայմանների, միջազգային մոնիտորինգի ներքո և իրենց պատմության, մշակույթի և մարդու իրավունքների նկատմամբ պատշաճ հարգանքով»։
Փաստորեն, ԱԳՆ-ի այդ վերջին հայտարարությունը պատրաստողները նույնիսկ անհրաժեշտ չեն համարել նախ պարզել՝ արդյո՞ք իրենց վկայակոչած հրամանագրի ստորագրումից հետո Հայաստանը երբևէ բարձրացրել է ԼՂ-ի հայության բռնի տեղահանության և ԼՂ-ի ժողովրդի՝ իրենց տներ վերադառնալու հարցը, թե ոչ, և նոր միայն փորձել արդարացումներ գտնել ու խնդրի փակված լինելու փաստը կապել Հայաստանի կողմից չճանաչված սուբյեկտի կողմից ընդունված, իրավական ուժ չունեցող մի թղթի կտորի հետ։

Лидер оппозиционной партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян подверг критике Министерство иностранных дел Армении, заявив, что ведомство проигнорировало совместное заявление, принятое на саммите в Гранаде.
«В МИД забыли о заявлении, подписанном в Гранаде», — написал он на своей странице в Facebook. — «Вчера я уже прокомментировал скандальное заявление МИД, назвав его попыткой исказить действительность и вновь переложить всю вину за уничтожение Нагорного Карабаха на других. Хочу вернуться к этой мысли, чтобы раскрыть ещё один важный слой».
По его словам, 28 сентября 2023 года президент непризнанной Нагорно-Карабахской Республики Самвел Шахраманян подписал указ о ликвидации всех государственных институтов и прекращении существования НКР до 1 января 2024 года.
Марукян отметил, что всего через несколько дней, 5 октября 2023 года, в рамках третьего саммита Европейского политического сообщества состоялась четырёхсторонняя встреча Николы Пашиняна, Эммануэля Макрона, Олафа Шольца и Шарля Мишеля.
«По итогам встречи было принято совместное заявление, в одном из пунктов которого говорится: “Они договорились предоставить Армении дополнительную гуманитарную помощь, поскольку страна сталкивается с последствиями последнего массового перемещения армян Карабаха. Они подчеркнули, что этим беженцам должно быть предоставлено право свободно вернуться в свои дома и места проживания без каких-либо условий, под международным мониторингом и с должным уважением к их истории, культуре и правам человека”».
Политик подчеркнул, что составители последнего заявления МИД даже не посчитали нужным выяснить, поднимался ли вообще со стороны Армении вопрос насильственного перемещения карабахских армян и их права на возвращение после подписания упомянутого указа, прежде чем попытаться оправдать своё бездействие, сославшись на юридически ничтожный документ, принятый непризнанным образованием.
«Печально, что это позорное поведение, по всей видимости, будет продолжено…» — резюмировал Марукян.
Ранее МИД Армении заявил: «Ранее мы неоднократно заявляли, что в рамках переговоров с Азербайджаном Армения предпринимала усилия по обеспечению безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе и по созданию международных механизмов для решения этих проблем. Эти усилия включали и организацию встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отклонены со стороны Нагорного Карабаха. После публикации указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и роспуске Нагорного Карабаха, данный вопрос был выведен из повестки дня армяно-азербайджанского межгосударственного урегулирования».