Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Աբու Դաբիում ընթացող ամենամյա ներդրումային համաժողովում ունեցած ելույթում նշել է, որ գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, իսկ մենք ապրում ենք պատմության բեկումնային, որոշ իմաստով անկանխատեսելիության փուլում:
Նա հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ գլխավոր առաջնահերթություններից է և որ Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ։
«Մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին, որի կարևոր մասն է ՀՀ Կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և տնտեսական կապերի խթանման գործիք: Այս նախաձեռնությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս տարածաշրջանային կայունության, տնտեսական զարգացման և միջազգային առևտրային միջանցքների գործարկման համար:
Նախագծի առանցքային գաղափարը կոմունիկացիաների զարգացումն է՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, կապի մալուխներ և էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, գործարկելու և, ի վերջո, մարդկանց միջև շփումների հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով, ինչը կարևորագույն բաղադրիչ է խաղաղության համար։
Հարավային Կովկասում բոլոր տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա, բացառիկ հնարավորություններ կստեղծի բեռների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար:
Վստահ եմ, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, ավելին, Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի տնտեսական համագործակցության խորացմանը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացմանը՝ միաժամանակ ապահովելով ողջ տարածաշրջանի կայուն տնտեսական աճը»,-ասել է ՀՀ նախագահը։
Այցի ընթացքում ծրագրված են նաև Խաչատուրյանի հանդիպումները ԱՄԷ-ի բարձր ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ։ Խաչատուրյանը մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ ԱՄԷ նախագահ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հրավերով։

Президент Армении Ваагн Хачатурян, выступая на ежегодном инвестиционном форуме в Абу-Даби, отметил, что существующий мировой порядок меняется весьма динамично, и человечество переживает поворотный, отчасти непредсказуемый исторический этап.
Он подчеркнул, что нормализация отношений с соседями является одним из ключевых приоритетов Армении, а Южный Кавказ должен превратиться в регион без закрытых границ.
«Наша страна продолжает придерживаться повестки мира, важной частью которой является инициатива Правительства Армении «Перекресток мира» как инструмент установления мира в регионе и активизации экономических связей. Эта инициатива представляет собой уникальную возможность для обеспечения региональной стабильности, экономического развития и запуска международных торговых маршрутов.
Ключевая идея проекта — развитие коммуникаций: восстановление, строительство и эксплуатация дорог, железных дорог, трубопроводов, кабелей связи и линий электропередачи. Это также означает создание возможностей для контактов между людьми, что является важнейшим элементом мира.
Разблокирование всей региональной инфраструктуры на Южном Кавказе при уважении суверенитета и территориальной целостности государств, а также на основе принципов равноправия и взаимности, откроет исключительные возможности для передвижения грузов и граждан.
Уверен, что миру в регионе нет альтернативы. Более того, Южный Кавказ должен стать регионом без закрытых границ, что, в свою очередь, будет способствовать углублению экономического сотрудничества, активизации человеческих контактов и обеспечению стабильного экономического роста всего региона», — заявил президент Армении.
В рамках визита запланированы также встречи Хачатуряна с представителями высшего руководства ОАЭ. Президент прибыл в Объединенные Арабские Эмираты по приглашению президента шейха Мухаммеда бин Заеда Аль Нахайяна.