7 Ապրիլ 2025 - 13:48 AMT
Հայաստանը կրկին ընդունել է ԵՄ փորձագիտական խմբին՝ վիզային ազատականացման ուղղությամբ կատարած առաջընթացի գնահատման նպատակով։ Սա նրանց երկրորդ այցն է։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանը։
Նա հիշեցրել է, որ առաջին այցը տեղի է ունեցել փետրվարի 10-14-ն ընկած ժամանակահատվածում, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Նրա խոսքով՝ կենսաչափական համակարգի ներդրումը հանդիսանում է առանցքային պահանջ այս գործընթացում։
«Վիզաների ազատականացման գործընթացում կենսաչափական համակարգի ներդրումն ուղիղ պահանջ է եվրոպացի գործընկերների կողմից: Հայաստանի համար սա դարձել է թիրախային ուղղություն, որը կապահովի քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը»,- ասել է Դավթյանը։
Նախատեսվում է, որ 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակից սկսած՝ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկումը կսկսվի Հայաստանում։
Դավթյանն ընդգծել է, որ այս համակարգի ներդրումը մնում է ամենաբարդերից մեկը ԵՄ-ի ներկայացրած պահանջների շարքում, սակայն Հայաստանը գտնվում է այդ աշխատանքի որոշակի փուլում։ Հունիսին պետք է ներկայացվի գործողությունների ծրագիրը, որին կհաջորդի տարեկան զեկույցի պատրաստումը՝ կատարված քայլերի մասին։ Բոլոր պահանջների կատարումից հետո հնարավոր կլինի անցում կատարել ազատ վիզային ռեժիմի։
Նելլի Դավթյանի խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում դեռևս չկա կենսաչափական համակարգ, ինչի հետևանքով պետական ռեգիստրում բացակայում են անձի հաստատված տվյալները։ Նոր նախաձեռնության շնորհիվ՝ կենսաչափական փաստաթուղթ ունեցող քաղաքացիները կկարողանան արժանապատիվ կերպով անցնել սահմանը։
«Մեկ-երկու ամսից գործարկվելու է սահմանների կառավարման նոր համակարգը, որը պետությունների միջև կենսաչափական տվյալների փոխանակման հնարավորություն է տալիս: Սրա նպատակն է նվազագույնի հասցնել սահմանային անցակետերում անձին պատճառվող անհարմարությունները՝ հնարավորություն տալով պարզապես սքանավորել կենսաչափական փաստաթուղթը և շարունակել ճանապարհը: Եթե անձը չունենա կենսաչափական փաստաթուղթ, ապա ստիպված կլինի տեղում հանձնել իր կենսաչափական տվյալները»,- ասել է Դավթյանը։
Նա նաև անդրադարձել է այն մտահոգություններին, որ անձնական տվյալների անվտանգությունը կարող է վտանգվել՝ գործընթացը մասնավոր սուբյեկտին վստահելու պարագայում, և վստահեցրել, որ իրավական դաշտը վերանայվելու է։
«Անձի իրավական ինքնության պաշտպանության և տվյալների գողության կանխարգելման նպատակով մի քանի անգամ բարձրացվելու է ենթակառուցվածքի պաշտպանության մակարդակը՝ հասցնելով այն միջազգային ստանդարտների»,- ասել է Դավթյանը։

7 Апрель 2025 - 14:11 AMT
Армения вновь приняла экспертную группу Европейского союза с целью оценки прогресса, достигнутого в рамках процесса визовой либерализации. Об этом сообщила начальник службы миграции и гражданства МВД Армении Нелли Давтян. По её словам, это уже второй визит, первый состоялся с 10 по 14 февраля, передаёт «CivilNet».
Давтян напомнила, что внедрение биометрической системы является важнейшим условием в рамках данного процесса.
«Внедрение биометрической системы является прямым требованием европейских партнёров в процессе визовой либерализации. Для Армении это стало приоритетным направлением, которое обеспечит гражданам возможность свободного передвижения», — заявила она.
Планируется, что со второго полугодия 2026 года в Армении начнётся выдача биометрических паспортов и удостоверений личности.
Давтян отметила, что внедрение этой системы остаётся одним из самых сложных требований ЕС, однако Армения уже находится на определённой стадии реализации. В июне будет представлен план действий, за которым последует ежегодный отчёт о проделанной работе. После выполнения всех требований станет возможным переход к безвизовому режиму.
В настоящее время в Армении отсутствует полноценная биометрическая система, в результате чего в государственном реестре не зафиксированы подтверждённые данные личности. Благодаря нововведению, граждане с биометрическими документами смогут проходить границу с соблюдением всех норм.
«Через месяц-два будет запущена новая система управления границами, позволяющая обмениваться биометрическими данными между странами. Это направлено на минимизацию неудобств на пунктах пропуска: достаточно будет отсканировать документ и продолжить путь. При отсутствии документа гражданин будет обязан предоставить биометрические данные на месте», — сказала Давтян.
Она также прокомментировала обеспокоенность по поводу безопасности персональных данных в случае передачи процесса частной структуре и заверила, что законодательная база будет пересмотрена.
«В целях защиты правовой идентичности личности и предотвращения кражи данных уровень защиты инфраструктуры будет многократно повышен — до международных стандартов», — отметила Давтян.