Արցախի տեղեկատվական շտաբը արձագանքել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության ապրիլի 5-ի հայտարարությանը՝ ըստ որի, Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանությունից և Արցախի՝ լուծարման մասին հրամանագրի հրապարակումից հետո հարցն այլևս դուրս է եկել Հայաստան–Ադրբեջան միջպետական բանակցային օրակարգից։
Հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ Արցախի Հանրապետության սահմանադրությամբ որևէ պաշտոնյա, այդ թվում՝ երկրի ղեկավարը, լիազորված չէ լուծարել հանրապետությունը։
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն հղում է անում փաստաթղթի, որն Արցախի իրավական համակարգում երբևէ գոյություն չի ունեցել, այդ կերպ անտեսելով Արցախի անկախության հռչակագիրը, սահմանադրությունը և գործող օրենսդրությունը, ինչպես նաև Հայաստանի՝ Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները՝ որպես անվտանգության երաշխավորի։
**«**Արցախի Հանրապետության սահմանադրությամբ որևէ պաշտոնյա, այդ թվում՝ երկրի ղեկավարը, լիազորված չէ լուծարել հանրապետությունը: Հետևաբար, ոչ ոք չի կարող լուծարել համաժողովրդական հանրաքվեով ստեղծված պետությունը: Այդ լիազորության իրավատերը Արցախի ժողովուրդն է, և այն անբաժանելի է նրանից:
Արցախի Հանրապետության՝ այսպես կոչված լուծարման հրամանագիրը ստորագրվել է Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման հետևանքով ստեղծված ծանրագույն իրավիճակում, երբ Արցախը միայնակ մնալով հակառակորդի՝ տասնյակ անգամներ գերազանցող զինված ուժերի դեմ, երբ Ադրբեջանի գրոհային ստորաբաժանումները ներխուժում էին Ստեփանակերտ, շրջկենտրոններ և այլ բնակավայրեր, երբ բոլոր միջպետական ճանապարհները վերահսկվում էին նրանց կողմից, իսկ պաշտպանության բանակի մեծ մասը հայտնվել էր շրջափակման մեջ, և կար զինծառայողների ու Արցախի խաղաղ բնակչության ֆիզիկական ոչնչացման ուղիղ սպառնալիք, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից արգելափակված ՀՀ-ի հետ կապող միակ ճանապարհի բացման խիստ անհրաժեշտություն՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգ դուրս բերումն ապահովելու նպատակով:
Հիմնականում հայկական որոշ շրջանակների կողմից պարբերաբար հիշատակվող այդ թուղթը չէր կարող կոչվել փաստաթուղթ, քանի որ այն հակասահմանադրական էր, նաև հակասում էր «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքին, որի համաձայն՝ նորմատիվ իրավական ակտերն ուժի մեջ են մտնում դրանցում սահմանված ժամկետներում, սակայն ոչ շուտ, քան դրանց պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ օրենքով սահմանված է, որ տվյալ նորմատիվ իրավական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց հետո՝ անմիջապես»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ այդ հրամանագիրը չի հրապարակվել նորմատիվ իրավական ակտերի միասնական կայքում (arlexsis.am), ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է դրա իրավական անվավերության մասին։
Բացի այդ, շտաբը հիշեցրել է, որ Երևան տեղափոխվելուց հետո նախագահ Սամվել Շահրամանյանը նույն հարթակում ստորագրել է հրամանագիր՝ անվավեր ճանաչելով 2023 թվականի սեպտեմբերի 26-ի հրամանագիրը՝ հաշվի առնելով դրա հրապարակման բացակայությունը և այլ հանգամանքներ։
«Ելնելով այս պարզ իրողությունից՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը որևէ իրավական խոչընդոտ չունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգ բերել Արցախի և նրա տեղահանված բնիկ ժողովրդի հարցը:
Այդ նպատակով պատրաստ ենք ՀՀ կառավարությանը տրամադրել բոլոր հիմնավոր փաստաթղթերը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ դրանք հրապարակել: Հերթական անգամ կոչ ենք անում զերծ մնալ Արցախի իրավական դաշտում երբևէ գոյություն չունեցած փաստաթղթի շահարկումից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Информационный штаб Арцаха прокомментировал заявление Министерства иностранных дел Армении от 5 апреля, в котором утверждалось, что после насильственного изгнания армянского населения Нагорного Карабаха и опубликования указа о роспуске Арцаха данный вопрос более не входит в межгосударственную повестку переговоров между Арменией и Азербайджаном.
В заявлении штаба подчеркивается: согласно Конституции Республики Арцах, ни один должностное лицо, включая главу государства, не уполномочено распускать республику.
Отмечается, что МИД Армении ссылается на документ, которого никогда не существовало в правовой системе Арцаха, тем самым игнорируя Декларацию независимости, Конституцию и действующее законодательство Арцаха, а также обязательства Армении как гаранта безопасности Арцаха и его народа.
«Согласно Конституции Республики Арцах, ни одно должностное лицо, в том числе глава государства, не уполномочено распускать республику. Следовательно, никто не может распустить государство, созданное всенародным референдумом. Единственным носителем этой власти является народ Арцаха, и это право неотъемлемо от него», — говорится в заявлении.
Указ о так называемом роспуске республики был подписан в условиях тяжелейшего кризиса, вызванного масштабным наступлением Азербайджана. В тот момент Арцах остался один на один с противником, обладающим многократным военным превосходством. Азербайджанские военные подразделения вторгались в Степанакерт и другие населённые пункты, все межгосударственные дороги контролировались противником, большая часть Армии обороны оказалась в блокаде, и существовала прямая угроза физического уничтожения военнослужащих и гражданского населения. Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией, была заблокирована, и возникла насущная необходимость обеспечить безопасную эвакуацию населения.
В штабе также подчеркнули, что указ, на который ссылаются некоторые армянские круги, нельзя назвать юридическим документом, так как он противоречит Конституции и Закону Республики Арцах «О нормативных правовых актах». Согласно закону, такие акты вступают в силу в сроки, указанные в них, но не ранее дня, следующего за их официальным опубликованием, за исключением случаев, предусмотренных законом. Указ не был опубликован на официальном портале нормативных правовых актов (arlexsis.am), что дополнительно подтверждает его юридическую ничтожность.
Кроме того, штаб напомнил, что после переезда в Ереван президент Самвел Шахраманян подписал указ на той же платформе, которым признал недействительным указ от 26 сентября 2023 года, ссылаясь на его неопубликованность и другие обстоятельства.
«Учитывая эту очевидную реальность, Министерство иностранных дел Армении не имеет никаких юридических препятствий для возвращения вопроса Арцаха и его насильственно перемещённого коренного населения в повестку межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы готовы предоставить правительству Армении все обоснующие документы и, при необходимости, опубликовать их. В который раз призываем воздержаться от использования в правовом поле Арцаха несуществующего документа», — говорится в заявлении.
Ранее МИД Армении заявило: «Мы неоднократно заявляли, что в рамках переговоров с Азербайджаном Армения вела работу по обеспечению безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе по созданию международного механизма для решения этих вопросов. Этим же целям служили усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отвергнуты Нагорным Карабахом. После насильственного изгнания армянского населения и опубликования указа о роспуске вопрос вышел из повестки межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».