8 Ապրիլ 2025 - 08:24 AMT
ԱԺ պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ նստաշրջանումԵԽԽՎ Բյուրոյիև մշտական հանձնաժողովի գործունեության հաշվետվության ժամանակ ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ չէ ոչ ստորագրել, ոչ էլ կյանքի կոչել որևէ խաղաղության համաձայնագիր, Թուրքիայի և Ադրբեջանի նպատակը խաղաղ գոյակցությունը չէ:
Նա նշել է, որ մեկ ամիս է անցել այն պահից, ինչ Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարեցին այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման մասին, իջազգային հանրության կողմից այս լուրն ընդունվեց «կառուցողական խանդավառությամբ»՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հայ հասարակությունը դեռ չի տեսել պայմանագրի տեքստը, որն այդպես էլ հրապարակված չէ:
«Պայմանագիրը դեռ չի ստորագրվել:
Հայաստանում շատերնայժմ այդ գաղտնի «խաղաղության պայմանագիրն»ընկալումեն որպես մի բան, որը մեզ հեռացնում է իրական խաղաղությունից:Ապագայիհանդեպվստահություն ստեղծելու փոխարեն ընթացիկ բանակցություններըխոր անվստահությունենառաջացրել: Խաղաղության գաղափարն ինքնինխեղաթյուրվում է, և շատ հայեր ցավալի երկընտրանքի առաջ են կանգնած՝ընդունել այն որպես նորդարաշրջանիմեկնա՞րկ, թե՞ որպես վերջնական պարտությանխորհրդանիշ:
Համոզված եմ՝կհամաձայնեք, որ ցանկացած համաձայնագրի արժեք ոչ միայնայնստորագրելու, այլև հստակ երաշխիքների և արդյունավետ իրագործման մեխանիզմների առկայության մեջէ:Երկարատևխաղաղությունըպահանջում էզսպումների և հավասարակշռության ամուր համակարգեր, հատկապես՝փխրուն տարածաշրջանային համատեքստերում: Մեր դեպքում այդպիսի մեխանիզմներըլիովինբացակայում են:
Բացի այդ,բանակցությունների ընթացքում ի սկզբանեարդարադատության և էսկալացիայի նվազեցմանխթանմանը միտվածմիջոցներնայժմ բացառված են, և Ադրբեջանը ցույց տվեց, թե ինչպես ենհեշտությամբ անտեսվումեվրոպականզսպման մոտեցումները»,–ասել է նա։
Գևորգյանը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ ներկայումս տեղի ունեցող խայտառակ դատավարությունների վրա։
«Դրանք շարունակելը հստակ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ ո'չ ստորագրելու, ոչ էլ իրականում կյանքի կոչելու որևէ խաղաղության համաձայնագիր Հայաստանի հետ: Մենք չպետք է մոռանանք՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանի հետ համաձայնությունները պահպանելու պատմություն չունեն, ոչ էլ՝ այդպիսի պատմություն կառուցելու մտադրություն: Նրանց նպատակը խաղաղ գոյակցությունը չէ, այլ «պատմական հնարավորության» օգտագործումը՝ վերջնականապես լուծելու այն, ինչ նրանք դեռ անվանում են «հայկական հարց»:
Չնայած մենք իրավացիորեն մշտապես կենտրոնանում ենք Գազայում տիրող ողբերգական իրադարձությունների վրա, շարունակում ենք անտեսել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումը։ Միջազգային մեխանիզմներն ու կառույցները, որոնք կոչված են նման աղետները կանխելու, փաստացիորեն անգործուն են։ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտել և անտեսել է միջազգային դատարանների որոշումները, մինչդեռ միջազգային կառույցներն արձագանքել են անհանգստացնող անտարբերությամբ՝ հայ ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիք վերադառնալու հիմնարար իրավունքների նկատմամբ։
Միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի լռությունն Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտումների շուրջ, վկայում է կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի փլուզման մասին»,-ասել է Գևորգյանը։

Депутат Национального собрания Армении Армен Геворгян в ходе сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), представляя отчет о деятельности Бюро и Постоянной комиссии ПАСЕ, подчеркнул, что Баку не готов ни подписывать, ни реализовывать какое-либо мирное соглашение. По его словам, Турция и Азербайджан не стремятся к мирному сосуществованию.
Он отметил, что прошел месяц с момента заявления Армении и Азербайджана о согласовании текста так называемого мирного договора. Международное сообщество восприняло эту новость с «конструктивным воодушевлением», несмотря на то, что армянская общественность до сих пор не видела сам текст соглашения — он не был опубликован.
«Соглашение до сих пор не подписано. Многие в Армении воспринимают этот засекреченный “мирный договор” как нечто, отдаляющее нас от подлинного мира. Вместо укрепления доверия к будущему, текущие переговоры вызвали глубокое недоверие. Идея мира искажается, и перед многими армянами стоит тяжелый выбор — воспринимать это как начало новой эпохи или как символ окончательного поражения.
Убежден, вы согласитесь: ценность любого соглашения заключается не только в его подписании, но и в наличии четких гарантий и эффективных механизмов реализации. Прочный мир требует надежных систем сдержек и противовесов, особенно в хрупком региональном контексте. В нашем случае такие механизмы полностью отсутствуют.
Кроме того, меры, изначально направленные на обеспечение справедливости и снижение эскалации, исключены из переговоров, а Азербайджан наглядно показал, как легко игнорировать европейские подходы к сдерживанию», — заявил он.
Геворгян также привлек внимание к продолжающимся в Баку, по его словам, «позорным судебным процессам» над армянскими пленными.
«Факт их продолжения ясно свидетельствует: Азербайджан не готов ни подписывать, ни реально выполнять какое-либо мирное соглашение с Арменией. Не стоит забывать: у Турции и Азербайджана нет истории соблюдения договоренностей с Арменией, и нет намерения такую историю создать. Их цель — не мирное сосуществование, а использование “исторической возможности” для окончательного решения того, что они до сих пор называют “армянским вопросом”.
Хотя внимание мира справедливо приковано к трагическим событиям в Газе, продолжается преднамеренное уничтожение армянского культурного наследия в Арцахе (Нагорном Карабахе), которое остается без внимания. Международные механизмы, призванные предотвращать такие катастрофы, оказались фактически неэффективными. Азербайджан систематически нарушает решения международных судов, а международные структуры проявляют тревожное безразличие к основополагающему праву армянского народа на возвращение в историческую родину».
«Молчание международного сообщества, включая Совет Европы, по поводу откровенных нарушений международного права со стороны Азербайджана, говорит о крахе международного порядка, основанного на правилах», — заключил Геворгян.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что мирное соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность к консультациям по срокам и месту подписания. Баку же выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока рано.