Մայիսի 29-ին, ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ներկայացնում է համերգ` ՀՊՖՆ-ի գեղարվեստական ղեկավար – գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Համերգին ելույթ կունենան մեծատաղանդ դաշնակահարներ Կարլո Գրանտեն (Իտալիա) – Նարե Արղամանյանը: Կհնչեն Մոցարտի երկու դաշնամուրի կոնցերտը (Գոդովսկու կադենցիայով) , Հայդնի Դաշնամուրի ռե մաժոր կոնցերտը – Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 5կոնցերտը:
Կարլո Գրանտեն ավարտել է Հռոմի Սանտա Չեչիլիա կոնսերվատորիան (Սերջիո Պերտիկարոլիի դաշնամուրի դասարան): Որպես կոմպոզիտոր սովորել է Կլաուդիո Պերուջինիի մոտ: Կատարելագործվել է Մայամիի համալսարանում` Իվան Դեվիսի ղեկավարությամբ, իսկ Ջուլիարդ դպրոցում` Ռուդոլֆ Ֆիրկուսնիի – Լոնդոնում` Էլիս Կեզերաձե-Պոգորելիչի մոտ: Մեծ հաջողությամբ ելույթներ է ունեցել Նյու Յորքում, Լոնդոնում, Հռոմում, Միլանում, Հոնկոնգում, Սինգապուրում, Հանոյում, Զագրեբում, Բուխարեստում, Չիկագոյում, Ռիո դե Ժանեյրոյում, Լիմայում, Լայպցիգում – այլ քաղաքներում: Մասնակցել է հեղինակավոր փառատոներին Վիեննայում, Ստամբուլում, Ռավելլոյում, Նեյհաուզի փառատոնը Ռուսաստանում – այլուր: Ելույթներ է ունեցել Լոնդոնի Royal Philharmonic, Դրեզդենի Staatskapelle, Wiener Symphoniker, Հռոմի Orchestra dell’Accademia di S. Cecilia, Միլանի Pomeriggi Musicali, Chamber Orchestra of Europe, Զագրեբի Radio Orchestra, Լայպցիգի MDR – այլ հայտնի սիմֆոնիկ – կամերային նվագախմբերի հետ:

29 мая в концертом зале имени Арама Хачатуряна пройдет выступление Государственного филармонического оркестра Армении, с участием одного из ведущих итальянских пианистов Карло Гранте и Нарэ Аргаманян, которая, невзирая на свой юный возраст уже успела стать лауреатом премий ряда международных фестивалей. Под руководством дирижера Эдуарда Топчяна музыканты исполнят два концерта для фортепиано Моцарта, концерты для фортепиано ре-мажор Гайдна и N 5 Бетховена.
«Концерт полностью посвящен Австрийской музыке. Идея составления концертной программы обоснована блестящей победой Наре Аргаманян на недавно состоявшемся в австрийском городе Велген фестивале, а также особым отношением Карло Гранте к музыке австрийских композиторов», – на прошедшей пресс-конференции сказал дирижер Эдуард Топчян.
Карло Гранте окончил консерваторию Санта Чечилия в Риме, позднее совершенствовал свою технику в университете Майями в классе Ивана Девиса, в школе Джулиярд у Рудольфа Фиркуснии и в Лондоне у Эрис Кезераджя-Погосевича. Участник целого ряда престижных музыкальных фестивалей Карло Гранте выступал вместе с Лондонским королевским филармоническим оркестром, Staatskapelle Дрездена, Wiener Symphoniker, Orchestra dell’Accademia di S. Cecilia Милана, Pomeriggi Musicali Милана, Chamber Orchestra of Europe, Radio Orchestra Загреба, MDR Лейспцига и другими симфоническими и камерными оркестрами мира.
Стипендиантка фонда Караяна, Нарэ Аргаманян, после окончания музыкальной школы им. Чайковского в Ереване, с 2004 года учится в University for Music and Performing в Вене. С 1997 года Нарэ стала победительницей девяти международных фестивалей, а в мае нынешнего года был опубликован первый альбом Нарэ Аргаманян с исполнениями сонат Листа и Рахманинова.