Մաքսային մարմինների գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Իրանի քաղաքացիների կողմից Հայաստան մոտ 12 կգ թմրամիջոց ներկրելու դեպքը։ Կան կալանավորվածներ։
Օրերս «Ագարակ» սահմանային անցակետում, Պետական սահմանի ցամաքային հատվածում մաքսային ծառայությունների աշխատակիցը ռենտգեն սարքի միջոցով ստուգել է Իրանից ժամանած Ն․Ա․-ի վարած բեռնատարը և կցորդը։ Ստուգման արդյունքում կցորդին ամրացված ջրատարում հայտնաբերվել են կասկածելի նյութեր՝ հաղորդել են ՊԵԿ-ից։
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ հետախուզության բաժնի և պետական սահմանի ցամաքային հատվածում մաքսային ծառայությունների աշխատակիցները համատեղ, հայտնաբերել են կցորդին ամրացված ջրատարից վերցված փայլաթիթեղով փաթեթավորված, ընդհանուր 11,962 գրամ քաշով 15 փաթեթ՝ որոնք պարունակել են մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոցի նմանվող սպիտակ բյուրեղանման զանգված։
Հենվելով թմրամիջոցների մաքսանենգության անմիջական կասկածի վրա՝ Իրանի քաղաքացի Ն․Ա․-ն ձերբակալվել է և փոխանցվել է Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանում։ Քրեական վարույթի շրջանակում Ն․Ա․-ն կալանավորվել է, իսկ գործը հանձնվել է ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությանը, որը մասնագիտացած է թմրանյութերի, թրաֆիքինգի և անչափահասների դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության մեջ։
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության, ԱԱԾ տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի կանխման գլխավոր վարչության, ինչպես նաև Քննչական կոմիտեի համապատասխան բաժնի աշխատակիցների իրականացրած համատեղ օպերատիվ միջոցառումներով պարզվել է, որ նշված թմրամիջոցը պետք է փոխանցվեր Է․Ն․ անունով մեկ այլ իրանցի քաղաքացու։
Գործողությունների ընթացքում մեթամֆետամինը փոխարինվել է նման տեսք ունեցող զանգվածով և մշակվել է հատուկ քիմիական նյութով։ Հայտնաբերվել է նաև թմրամիջոցի ստացողի ինքնությունը։ Է․Ն․-ի մուտքից հետո նրա հանդեպ սահմանվել է վերահսկում։
Նա ժամանել է «Զվարթնոց» օդանավակայան և ուղևորվել է հանդիպման Ն․Ա․-ի հետ։ Երևանյան հյուրանոցներից մեկում, օպերատիվ աշխատակիցների հսկողության ներքո, նրան են հանձնվել փոխարինված փաթեթները։ Է․Ն․-ն ձերբակալվել է ՊԵԿ և ԱԱԾ ծառայողների կողմից՝ թմրամիջոց ձեռք բերելու, մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան մուտք բերելու և իրացնելու նպատակով գործողություններ կատարելու կասկածանքով։
Քրեական վարույթի շրջանակում դատարան է ներկայացվել երկու քաղաքացիներին կալանավորելու միջնորդություն, որը բավարարվել է։

8 Апрель 2025 - 12:22 AMT
В Армении арестованы двое граждан Ирана после того, как сотрудники таможни обнаружили почти 12 килограммов метамфетамина в грузовике, въезжавшем в страну.
На днях на пограничном пункте «Агарак» на южной сухопутной границе Армении сотрудник таможенной службы с помощью рентгеновского оборудования проверил грузовик, управляемый гражданином Ирана Н.А. По сообщению Комитета государственных доходов (КГД), в водопроводной трубе, прикреплённой к прицепу, были обнаружены подозрительные вещества.
Совместными действиями оперативной разведки управления по борьбе с контрабандой КГД и таможенных служб были изъяты 15 свёртков, обёрнутых в фольгу и общим весом 11 962 грамма. Внутри находилась белая кристаллообразная масса, похожая на метамфетамин.
На основании обоснованных подозрений в контрабанде наркотиков гражданин Ирана Н.А. был задержан и передан в марзовое подразделение Следственного комитета по Сюнику. В рамках возбужденного уголовного дела Н.А. был арестован, а расследование передано в Главное управление по особо важным делам СК РА, специализирующееся на преступлениях, связанных с наркотиками, торговлей людьми и преступлениями против несовершеннолетних.
Совместными оперативными мероприятиями сотрудников управления по борьбе с контрабандой КГД, Главного управления экономической безопасности и противодействия коррупции СНБ и соответствующего подразделения СК было установлено, что наркотики предназначались другому гражданину Ирана по имени Э.Н.
Во время операции метамфетамин был заменён внешне схожим веществом, обработанным специальным химикатом. Личность получателя также была установлена. После прибытия Э.Н. в Армению за ним было установлено наблюдение.
Он прилетел в аэропорт «Звартноц», а затем направился на встречу с Н.А. В одном из ереванских отелей, под контролем оперативников, ему были переданы заменённые пакеты. Э.Н. был задержан сотрудниками КГД и СНБ по подозрению в попытке приобретения, контрабандного ввоза и распространения наркотических веществ.