8 Ապրիլ 2025 - 14:36 AMT
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ օրենսդրական փոփոխություններ է առաջարկում, որոնցով նախատեսվում է հանձնաժողովի կարգավորման շրջանակներն ընդլայնել։
ՀՌՀ-ն ցանկանում է վերահսկել նաև 40-ից ավելի յութուբյան հեռուստանման ալիքներ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Բոլոր չափումների համաձայն և աշխարհում, և Հայաստանում հասարակությունը, բնակչությունը, քաղաքացիները, տեղեկատվության մեծ մասը ստանում են համացանցի միջոցով։ Համացանցում գործում են տասնյակ այսպես կոչված TV հեռարձակողներ, հեռուստանման, որոնք կարգավորումից դուրս են։ Այն վտանգները, որ մենք այսօր ունենք, սպառնալիքները, կապված և տեղեկատվական անվտանգության հետ, և լեզվական, և երեխաների վրա ազդեցության մոտավոր ու հոգեկան առողջության, և ապատեղեկատվության, և թշնամանքի խոսքի՝ առաջին հերթին գեներացվում է համացանցում։
Ամբողջ աշխարհում այս խնդիրը արդեն սկսել է լուծվել, մեր մոտ նույնպես դա պետք է անել։ Մենք մոտավորապես հաշվարկեցինք ինչքան այդպիսի հարթակներ ունենք համացանցում, ըստ աշխարհում կամ Եվրոպայում ընդունվող չափորիշների՝ դա խմբագրական քաղաքականությունն է, դա օրական ինչ-որ քանակի հաղորդումներ են, օրինակ վեց ժամից ոչ պակաս, դա հաղորդացանկն է, դա հետևորդների թիվն է, սոցիալական ցանցերում՝ Facebook-ում, YouTube-ում։
Արդյունքում, ստացել ենք Հայաստանում մոտ 40 այդպիսի հեռուստանման մարդակներ, որոնք մեր կարծիքով պետք է պարտադիր կանոնակարգվեն»,-ասել է Հակոբյանը։

Глава Комиссии по телевидению и радио Тигран Акобян заявил в Национальном собрании, что предлагает внести законодательные изменения, которые расширят сферу регулирования комиссии.
Как сообщает «Пастинфо», ХРК намерена взять под контроль более 40 YouTube-каналов, ведущих деятельность, схожую с телевизионной.
«По всем измерениям, как в мире, так и в Армении, большая часть общества получает информацию через интернет. В сети действуют десятки так называемых ТВ-вещателей, которые не подлежат регулированию», — отметил Акобян. «Сегодняшние угрозы, включая информационную безопасность, языковые вопросы, влияние на детей и их психическое здоровье, дезинформацию и язык вражды, в основном исходят из интернета».
Он подчеркнул, что во всем мире уже начали решать эту проблему, и Армения не должна оставаться в стороне. «Мы приблизительно подсчитали количество таких платформ, основываясь на международных и европейских стандартах: наличие редакционной политики, вещание не менее шести часов в день, программная сетка, число подписчиков в соцсетях — Facebook и YouTube».
«В результате мы определили около 40 таких телевизионных платформ в Армении, которые, по нашему мнению, должны обязательно регулироваться», — сказал Акобян.