8 Ապրիլ 2025 - 14:41 AMT
Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ քննադատելով ԱԳՆ-ի այն դիրքորոշումը, ըստ որի Արցախի հարցը դուրս է եկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ Արցախի հարցը չի կարող դուրս մնալ օրակարգից, քանի որ ավելի քան 150,000 արցախահայերի բռնի տեղահանումն իրենց պատմական հողերից էթնիկ զտման հստակ դրսևորում է, որը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից չի կարող և չպետք է ճանաչվի որպես իրավաչափ կամ լեգիտիմ։ Բացի այդ, դատապարտվել է դիվանագիտական ձախողումը որպես իրավական փաստ ներկայացնելու մոտեցումը՝ նշելով, որ դա նշանակում է հրաժարում արցախահայության իրավունքներից և Ադրբեջանի իրականացրած բռնությունների լեգիտիմացում։
Հայտարարության մեջ շեշտվել է նաև, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն՝ բռնի տեղահանված ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունն ու վերադարձի հարցը պետք է պահպանվի միջազգային օրակարգում այնքան ժամանակ, քանի դեռ արդարացի լուծում չի գտնվել։ Միակողմանի հրամանագրով հակամարտության ավարտը չի կարող իրավաչափ հիմք հանդիսանալ։
Արտահայտվել է այն մտահոգությունը, որ Հայաստանը չի կատարել իր պարտավորությունները՝ պաշտպանելու արցախահայության շահերն ու ապահովելու նրանց պաշտպանվածությունը միջազգային հարթակներում, ինչի հետևանքով նրանք հարկադրված լքել են իրենց պատմական տարածքները։ Որպես իրավական հիմք՝ հիշատակված «Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագիրը» նշվել է որպես ոչ օրինական և միջազգային իրավունքին հակասող՝ հատկապես այն հանգամանքով, որ այն պաշտոնապես չի հրապարակվել և տեղ չի գտել նորմատիվ իրավական ակտերի միասնական կայքում՝ arlis.am-ում։
ՔՀԿ-ների ցանցը պահանջել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն անհապաղ վերանայի իր մոտեցումը՝ հիմնվելով ինչպես Սահմանադրության դրույթների, այնպես էլ միջազգային իրավունքի հիմքերի վրա, ու հստակ հաստատի, որ Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանությունը, անվտանգությունն ու վերադարձի իրավունքը մնում են արտաքին քաղաքական օրակարգի առանցքային բաղադրիչներից։ Նրանք նաև կոչ են արել, որ այդ հարցերը ներառվեն Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում որպես անբաժան մաս։
Հայտարարության վերջում ՔՀԿ-ները միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, ԵԱՀԿ-ին և մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կառույցներին հորդորել են չճանաչել էթնիկ զտման հետևանքները և պահանջել Ադրբեջանից հարգել միջազգային իրավունքը, ինչպես նաև ապահովել արցախահայության անվտանգ վերադարձը՝ միջազգային երաշխիքների, մշտադիտարկման ու պաշտպանության մեխանիզմների ներքո։
«Արցախահայության կյանքն ու ապագան չեն կարող դառնալ միջպետական բանակցությունների զիջվող կետեր։ Մենք պահանջում ենք արդարություն, պատասխանատվություն և մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանություն՝ համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

8 Апрель 2025 - 15:08 AMT
Сеть неправительственных организаций, занимающихся защитой прав принудительно перемещённых лиц из Арцаха, выступила с заявлением, осудив позицию Министерства иностранных дел Армении, согласно которой вопрос Арцаха исключён из повестки регулирования межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.
В заявлении подчёркивается, что вопрос Арцаха не может быть снят с повестки, поскольку принудительное выселение более 150 000 армян из их исторических земель представляет собой очевидное проявление этнической чистки. С точки зрения международного права это не может и не должно быть признано законным или легитимным. Осуждается также представление дипломатического поражения в качестве правового факта, что, по мнению авторов, означает отказ от прав арцахских армян и легитимацию насилия, совершённого Азербайджаном.
В заявлении особо отмечается, что в соответствии с международным гуманитарным правом защита прав принудительно перемещённых народов и их право на возвращение должны оставаться в международной повестке до тех пор, пока не будет найдено справедливое решение. Одностороннее объявление о завершении конфликта не может служить правовой основой.
Выражена обеспокоенность тем, что Армения не выполнила своих обязательств по защите интересов арцахских армян и обеспечению их безопасности на международных площадках, в результате чего они были вынуждены покинуть свои исторические земли. В качестве правовой базы упоминается «Указ о роспуске Нагорного Карабаха», признанный незаконным и противоречащим международному праву, особенно с учётом того, что он не был официально опубликован и не размещён в единой системе нормативно-правовых актов arlis.am.
Сеть НПО потребовала, чтобы Министерство иностранных дел Армении незамедлительно пересмотрело свою позицию, опираясь как на положения Конституции, так и на нормы международного права, и чётко подтвердило, что защита прав, безопасности и права на возвращение армян Арцаха остаётся ключевым элементом внешнеполитической повестки. Также было заявлено, что эти вопросы должны быть включены в переговоры о мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном как неотъемлемая часть.
В завершение заявления НПО обратились к международному сообществу, включая ООН, Совет Европы, ОБСЕ и правозащитные структуры, с призывом не признавать последствия этнической чистки и требовать от Азербайджана соблюдения международного права, а также обеспечения безопасного возвращения арцахских армян под международные гарантии, мониторинг и защиту.
«Жизнь и будущее арцахских армян не могут быть предметом торга в межгосударственных переговорах. Мы требуем справедливости, ответственности и защиты прав нашего народа в соответствии с нормами и принципами международного права», — говорится в заявлении.
*МИД Армении ранее заявил: «Мы неоднократно подчёркивали, что в переговорах с Азербайджаном Армения вела работу по обеспечению безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе по созданию международного механизма для решения этих проблем. Этим также были продиктованы усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отвергнуты со стороны Нагорного Карабаха. После принудительного перемещения и публикации указа о роспуске Нагорного Карабаха вопрос вышел из повестки межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном».