9 Ապրիլ 2025 - 08:20 AMT
Բեգլարյան․ Երբ ցեղասպան հարևանը հարձակվի ու նոր հողեր գրավի, այդ ժամանակ ո՞ւմ գրպանն եք գցելու ձեր մահացու մեղքերն
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, անդրադառնալով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանը, հարց է բարձրացրել, թե ինչու է նախարարությունը կրկնում ադրբեջանական հայտնի թեզերը։
«Երբ Ձեր ցեղասպան հարևանը հարձակվի ու նոր հայկական հողեր գրավի, այդ ժամանակ ո՞ւմ գրպանն եք գցելու ձեր մահացու մեղքերն ու հանցավոր սխալները…»,- գրել է նա։
Բեգլարյանը նաև որոշ հարցադրումներ է ուղղել ՀՀ արտգործնախարարությանը՝ «ի պատասխան իրենց վերջին խայտառակ հայտարարությանը»։
«Ինչո՞ւ եք կրկնում ադրբեջանական հայտնի թեզերը՝ շարունակելով աջակցել ալիևյան ռեժիմի կողմից իրականացված ցեղասպանության մեղքերի «ներման» ջանքերին:
Երբ Արցախը ճանաչում էիք Ադրբեջանի կազմում, չէիք մտածո՞ւմ, որ քարտ-բլանշ եք տալիս Ադրբեջանին՝ անցնելու իր ցեղասպանական գործողություններին և անտեսելու ու ոտնահարելու Արցախի ժողովրդի կենսական իրավունքները:
Արդյոք դուք երբևէ հղում արե՞լ եք Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության հիմնադիր փաստաթղթերին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների, անվտանգության ու կարգավիճակի հարցերը Ադրբեջանի հետ բանակցելիս, եթե հիմա էլ հղում եք անում չեղած փաստաթղթի:
Արդյոք ուժի սպառնալիքի ազդեցությամբ ստորագրված հակասահմանադրական փաստաթուղթը Ձեզ համար բավարա՞ր հիմք է՝ անտեսելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերը:
Արդյոք այդ փաստաթղթի ձևական ստորագրումից հետո լիովին վերացե՞լ է Արցախի ժողովուրդը՝ իր իրավունքներով ու կարիքներով հանդերձ:
Եթե հղում եք անում այդ տխրահռչակ փաստաթղթին, ինչո՞ւ հաշվի չեք առնում նաև այն ստորագրող անձի՝ Արցախի Հաննրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հրապարակային պարզաբանումը, որ դա ուժի սպառնալիքի տակ ստորագրված հակասահմանադրական փաստաթուղթ է: Ավելին, ինչո՞ւ եք անտեսում նույն ինստիտուտի կողմից հետագայում ստորագրված և Ձեզ ծանուցված՝ նախորդ հրամանագիրը չեղարկող նոր հրամանագիրը:
Արդյոք Ձեր այսօրվա մանիպուլյացիաների համա՞ր էիք 2023թ. վերջին ամբողջ ուժային համակարգով ճնշում մեզ բոլորիս, որ չպայքարենք այդ հակասահմանադրական հրամանագրի հրապարակային չեղարկման համար:
Ինչո՞ւ չեք ասում իրականությունը, որ առաջնահերթորեն Ադրբեջանի ու մասամբ ձեր պատճառով չի կայացել Սոֆիայի հանդիպումը (հունիսի 21-ին նախատեսված), քանի որ հրաժարվել եք միջազգային մեխանիզմի ու երաշխիքների պայմանից, իսկ օրակարգում էլ չէիք համաձայնվում հրատապ հարցերի ներառմանը: Հիշեցնեմ, որ դրանից առաջ՝ հունիսի 15-ին Ադրբեջանը վերջնականապես դադարեցրել էր նույնիսկ Կարմիր խաչի կողմից մարդասիրական մատակարարումը՝ դիտավորյալ մղելով մեր ժողովրդին սովամահության:
Ինչո՞ւ չեք մեղադրում Ձեր «խաղաղասեր» ու «բարեկիրթ» հարևանին օգոստոսի 1-ին նախատեսված Բրատիսլավայի բանակցությունների վիժեցման մեջ, որը ոչ միայն ցեղասպանական մեթոդաբանություն էր կիրառում, այլև՝ բանակցություններից անմիջապես առաջ Կարմիր խաչի մեքենայից առևանգեց հիվանդ տարեց անձին՝ վիժեցնելու բանակցությունների նախաձեռնությունը:
Ինչո՞ւ չեք ասում ճշմարտությունը, որ նույնիսկ դրանից հետո արցախյան կողմի պատվիրակությունը պատրաստ էր մեկնել Բրատիսլավա՝ անգամ առանց միջազգային մեխանիզմի ու երաշխիքի ապահովման, սակայն վերջին օրը ալիևյան ռեժիմը հրաժարվեց հանդիպումից:
Ձեր ներքաղաքական նեղ ու կարճաժամկետ «պահանջմունքները» բավարարելու համար էլ ի՞նչ բարոյական, քաղաքական ու իրավական սահմաններ եք անցնելու:
Երբ Ձեր ցեղասպան հարևանը հարձակվի ու նոր հայկական հողեր գրավի, այդ ժամանակ ո՞ւմ գրպանն եք գցելու Ձեր մահացու մեղքերն ու հանցավոր սխալները…»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը։

Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян резко раскритиковал заявление Министерства иностранных дел Армении, обвинив ведомство в том, что оно повторяет «известные азербайджанские тезисы» и фактически игнорирует права и безопасность народа Арцаха.
«Когда ваш геноцидальный сосед нападёт и захватит новые армянские земли, в чей карман тогда положите свои смертельные грехи?» — написал он на своей странице в Facebook.
Бегларян назвал заявление МИД «позорным» и задал ряду вопросов:
- Почему МИД продолжает способствовать «прощению» преступлений, совершённых азербайджанским режимом Алиева?
- Признавая Арцах частью Азербайджана, не предоставили ли вы карт-бланш Баку для геноцидальных действий и попрания прав народа Арцаха?
- Ссылались ли вы когда-либо на учредительные документы Республики Арцах при переговорах с Азербайджаном?
- Является ли для вас достаточным основанием документ, подписанный под угрозой силы и противоречащий Конституции, чтобы игнорировать права и безопасность жителей Арцаха?
- Привело ли формальное подписание этого документа к полному исчезновению народа Арцаха вместе с его правами и потребностями?
- Почему игнорируете публичные разъяснения президента Арцаха Самвела Шахраманяна о том, что это противоконституционный документ, подписанный под давлением?
- Почему не учитываете новый указ, отменяющий предыдущий, подписанный тем же институтом и направленный вам?
- Разве не для нынешних манипуляций в конце 2023 года вы оказали массовое давление на нас, чтобы мы не боролись за публичную отмену антиконституционного указа?
- Почему не признаёте, что срыв встречи в Софии 21 июня произошёл в первую очередь по вине Азербайджана и частично — по вашей вине, включая отказ от международных механизмов и гарантий?
- Почему не возлагаете ответственность на «миролюбивого» соседа за срыв переговоров в Братиславе 1 августа, в том числе за похищение пожилого больного человека из машины Красного Креста?
- Почему умалчиваете, что даже после этого делегация Арцаха была готова ехать в Братиславу без гарантий, но в последний момент Азербайджан отказался от встречи?
В завершение Бегларян написал: «Ради удовлетворения ваших узких и краткосрочных внутриполитических интересов какие ещё моральные, политические и правовые границы вы готовы перейти? Когда ваш геноцидальный сосед вновь нападёт и захватит новые армянские земли, в чей карман вы положите свои смертельные грехи и преступные ошибки?»
Ранее МИД Армении заявлял: «Мы неоднократно подчёркивали, что в рамках переговоров с Азербайджаном Армения работала над обеспечением безопасности и прав армян Нагорного Карабаха, в том числе созданием международного механизма для решения этих вопросов. Именно этой цели служили усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, от которых отказался сам Нагорный Карабах. После публикации указа о насильственном выселении армян Нагорного Карабаха и роспуске образования вопрос был снят с повестки межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном».