9 Ապրիլ 2025 - 09:56 AMT
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը ՀՀ-ում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում վիճակագրությունը շարունակում է մնալ մտահոգիչ՝ տարեկան կտրվածքով ամեն օր ՃՏՊ-ների զոհ է դառնում միջինը 1 մարդ, վիրավորվում՝ 16 մարդ:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ աշխարհում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների պատճառով տարեկան գրանցվել է մոտ 1.2 միլիոն մահվան դեպք, իսկ տարբեր աստիճանի վրաերթերի քանակը հասել է 50 միլիոնի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Քոչարյանը նշել է նաև, որ այս լսումների արդյունքով հնարավոր է քայլեր ձեռնարկվեն՝ ոլորտի ռազմավարական ծրագիր մշակելու ուղղությամբ։
«Չնայած ենթակառուցվածքների և երթևեկության կառավարման բարելավմանն ուղղված միջոցառումներին՝ արդյունքները բավարար չեն, և մեզ դեռևս չի հաջողվել առավելագույնս չեզոքացնել բացասական հետևանքները»,- ասել է նա:
Քոչարյանի խոսքով՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարներին նպաստող գործոնները բազմազան են, ներառյալ՝ ոլորտի կառավարման և ենթակառուցվածքային բացերը, տրանսպորտային միջոցների թվի կտրուկ ավելացումը, երթևեկության մասնակիցների գիտելիքների պակասը, ինչպես նաև երթևեկության կանոնների անտեսումը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ասել է, որ 2024 թվականին գրանցված 4314 ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից յուրաքանչյուրը ունեցել է զոհ կամ վիրավոր, ինչի հետևանքով 333 քաղաքացի զոհվել է, իսկ 6116-ը՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացել։
Նա հավելել է, որ կոպիտ հաշվարկով՝ 10 տարում խաղաղ պայմաններում 3 մլն բնակչություն ունեցող երկրում ունենում ենք 3600-ից ավելի զոհ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Միայն 2025 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին արձանագրվել է զոհերով կամ վիրավորներով 988 ՃՏՊ, որի հետևանքով գրանցվել են 60 զոհ և 1391 վիրավոր: Այսինքն՝ եթե շատ կոպիտ վիճակագրություն ներկայացնենք, կստացվի, որ 10 տարվա ընթացքում խաղաղ պայմաններում 3 մլն բնակչություն ունեցող երկրում ունենում ենք 3600-ից ավելի զոհ, մոտ 70 հազար վիրավոր, և չպետք է մոռանալ, որ այդ վիրավորներից 2000-3000-ը ձեռք են բերում ցմահ հաշմանդամություն»,- ասել է նա:
Պատգամավորը անդրադարձել է նաև գույքային վնասներին՝ նշելով, որ միայն 2024 թվականի ընթացքում գրանցվել է մոտ 72 հազար դեպք՝ գույքային վնասով։ Այդ նույն տարում ապահովագրական ընկերություններն ապահովել են ավելի քան 20 միլիարդ դրամի փոխհատուցում, առանց հաշվի առնելու «Կասկո» տեսակի ապահովագրության շրջանակում կատարված վճարումները։
Լսումներին ներկա են գտնվել նաև ՀՀ ոստիկանապետը, ճանապարհային ոստիկանության պատասխանատու անձինք, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը և պետական մի շարք այլ պաշտոնյաներ։

9 Апрель 2025 - 13:01 AMT
Как сообщил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в ходе парламентских слушаний на тему «Безопасность дорожного движения в РА», статистика по ДТП в Армении продолжает вызывать серьёзную обеспокоенность: ежедневно в авариях погибает в среднем один человек, 16 получают ранения.
Согласно статистике, ежегодно в мире в результате ДТП погибает около 1,2 миллиона человек, а общее число пострадавших достигает 50 миллионов, сообщает «1lurer.am ».
Кочарян отметил, что в результате обсуждений возможно будут предприняты шаги по разработке стратегической программы в данной сфере.
«Несмотря на меры, направленные на улучшение инфраструктуры и управления движением, результаты остаются недостаточными. Нам пока не удалось в полной мере нейтрализовать негативные последствия», — сказал он.
По его словам, к основным причинам аварий относятся недостатки в управлении и инфраструктуре, резкий рост числа транспортных средств, низкий уровень знаний у участников движения и игнорирование правил дорожного движения.
Депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян сообщил, что в 2024 году было зарегистрировано 4314 ДТП с пострадавшими или погибшими. В результате 333 человека погибли, 6116 получили ранения различной степени тяжести.
По его приблизительным оценкам, за 10 лет в условиях мирного времени в стране с населением около 3 миллионов человек погибло более 3600 человек, сообщает «1lurer.am ».
«Только в январе-марте 2025 года было зафиксировано 988 аварий с пострадавшими, в результате которых погибло 60 человек и 1391 получил травмы. Если провести грубую статистику, то за 10 лет в мирное время в стране с 3 миллионами жителей погибло свыше 3600 человек, около 70 тысяч получили ранения, и при этом 2000–3000 из них стали инвалидами на всю жизнь», — добавил он.
Депутат также затронул вопрос имущественного ущерба, отметив, что только в 2024 году было зарегистрировано около 72 тысяч случаев с материальным ущербом. Страховые компании выплатили более 20 миллиардов драмов компенсаций, не учитывая выплаты по договорам КАСКО.
В слушаниях также приняли участие начальник полиции РА, представители дорожной полиции, вице-премьер Тигран Хачатрян и ряд других государственных должностных лиц.