ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն, արձագանքելով ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզներ տրամադրելու Բաքվից հնչող պահանջներին, հայտարարել է, որ ՀՀ–ն պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել Ադրբեջանին փոխանցված ականապատ դաշտերի տեղամատյանների ճշգրտությունը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր էջում։
Նա մեկ անգամ ևս նշել է, որ «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան»։
«2021-ի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին Հայաստանն առանց նախապայմանների միակողմանի կերպով Ադրբեջանին է տրամադրել ականապատ դաշտերի 972 գրանցամատյան։ Ավելին` հավատարիմ մնալով մարդասիրական հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով հավաքագրել և 2024 թ. սկզբում Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի նոր տեղամատյաններ։
Ադրբեջանը մշտապես կասկածի տակ է դնում տրամադրված քարտեզների ճշգրտությունը, թեպետ հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ չկան ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ քարտեզներ: Ուստի Հայաստանը նախկինի պես հիմա էլ պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել դրանց ճշգրտությունը։»,-ասվում է գրառման մեջ։
Բադալյանը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի Արադարադատության միջազգային դատարանը մերժել է Բաքվի դիմումը Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեն հայտարարել էր, թե Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին տրամադրված ականապատ քարտեզների ճշգրտությունն ընդամենը 25 տոկոս է, ըստ նրա, առկա է մոտ 400 հազար ականի տեղակայում, սակայն իրական թիվը մոտ 1․5 միլիոն է։ Նա նաև ասել էր, որ Բաքուն ակնկալում է, որ ՀՀ–ն կտրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները։

Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян, комментируя требования Баку предоставить более точные карты минных полей, заявила, что Армения готова с участием международных экспертов проверить точность переданных Азербайджану данных. Об этом она написала на своей странице в X.
Она вновь подчеркнула, что «лучших или более точных карт не существует».
Бадалян напомнила, что 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 и 29 ноября 2021 года Армения в одностороннем порядке, без предварительных условий, передала Азербайджану 972 регистрационные карты минных полей. Более того, следуя принципам гуманитарного сотрудничества, Армения собрала и в начале 2024 года передала Азербайджану новые карты минных полей на основании полученных запросов.
Тем не менее, Азербайджан продолжает ставить под сомнение точность этих данных. Армянская сторона неоднократно заявляла, что более точных карт просто не существует. Поэтому, как и прежде, Армения готова провести их проверку с участием международных экспертов.
Бадалян также напомнила, что Международный суд ООН отказал Баку в применении временных мер против Армении.
Ранее официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Хаджизаде заявил, что точность переданных Арменией карт минных полей составляет лишь 25%. По его словам, Азербайджан зафиксировал около 400 тысяч мин, тогда как реальное число, по их оценке, достигает 1,5 миллиона. Он добавил, что Баку ожидает от Армении предоставления точных карт всех заминированных территорий.