9 Ապրիլ 2025 - 12:34 AMT
Տաշքենդում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 150-րդ վեհաժողովի ընթացքում Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հանդիպում է անցկացրել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Պետեր Դը Ռուվերի և Սենատի նախագահ Վենսան Բլոնդելի հետ։
Բելգիայի Սենատի նախագահ Վենսան Բլոնդելը կարևորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացը՝ միաժամանակ ցանկություն հայտնելով տեղեկանալ դրա զարգացումներին և հեռանկարներին։
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը նպատակ ունի բարելավել հարաբերությունները հարևան երկրների հետ և հաստատել կայուն խաղաղություն տարածաշրջանում։
Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել Պետեր Դը Ռուվերին և Ներկայացուցիչների պալատին՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի օգտին մշտապես ցուցաբերված աջակցության, ինչպես նաև կարևոր թեմաների շուրջ դրսևորած սկզբունքային դիրքորոշման համար։
Պետեր Դը Ռուվերը վերահաստատել է, որ Բելգիան շարունակում է լինել քաղաքական ոլորտում Հայաստանի կողքին։
Նա ընդգծել է․ «2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նշանակալի քայլ էր, և որ Բելգիան հնարավորության դեպքում պատրաստ է աջակցել Հայաստանին»։
Դը Ռուվերն անդրադարձել է նաև վիզային ռեժիմի ազատականացման թեմային՝ նշելով, որ «պատրաստակամ են աջակցելու գործընթացին. գործընթացն ու ժամկետներն ավելի շատ տեխնիկական հարցեր են, քան քաղաքական»։
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է մարտի 26-ին Ազգային ժողովի կողմից քննարկված՝ «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը, որն ԱԺ է ներկայացվել քաղաքացիական նախաձեռնության միջոցով։
Վիզաների ազատականացման մեկնարկը և ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը Խաղաղության եվրոպական գործիքի շրջանակում փոխխոսնակը ներկայացրել է որպես առաջընթացի կարևոր ազդակ՝ ընդգծելով, որ ակնկալվում է մոտ ապագայում ՀՀ-ԵՄ նոր գործընկերության օրակարգի ստորագրումը։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող գործընթացը, Բաքվի առաջ քաշած նոր պայմաններն ու արհեստական խոչընդոտները, ինչպես նաև այն հումանիտար հարցերը, որոնք վճռորոշ դեր ունեն տարածաշրջանային խաղաղության ապահովման գործում։

9 Апрель 2025 - 13:04 AMT
Во время 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза в Ташкенте вице-спикер Национального собрания Армении Арарат Аршакян провёл встречи с председателем Палаты представителей Бельгии Петером Де Рувером и главой Сената Винсаном Блонделем.
Глава бельгийского Сената Винсан Блондель высоко оценил текущий мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, выразив заинтересованность в его развитии и перспективах.
Арарат Аршакян представил инициативу правительства Армении «Перекрёсток мира», цель которой — укрепление отношений с соседними государствами и установление устойчивого мира в регионе.
Он поблагодарил Петера Де Рувера и Палату представителей за постоянную поддержку Армении и армянского народа, а также за принципиальные позиции по ключевым вопросам.
Петер Де Рувер подтвердил, что Бельгия продолжает оказывать политическую поддержку Армении. Он отметил: «Признание Геноцида армян в 2015 году было важным шагом, и Бельгия готова при возможности поддерживать Армению».
Он также затронул тему либерализации визового режима, подчеркнув готовность Бельгии содействовать этому процессу. По его словам, сроки и механизм — это скорее технические, чем политические вопросы.
Арарат Аршакян представил также законопроект о начале процесса присоединения Армении к Европейскому союзу, внесённый в парламент посредством гражданской инициативы. Визовая либерализация и сотрудничество Армения–ЕС в рамках Европейского инструмента мира были охарактеризованы им как важные сигналы прогресса. Он выразил надежду на подписание нового партнёрского соглашения с ЕС в ближайшее время.
Участники встречи обсудили также предпринимаемые шаги в направлении мира, процесс подготовки армяно-азербайджанского мирного соглашения, новые условия, выдвинутые Баку, и гуманитарные вопросы, играющие ключевую роль в обеспечении мира в регионе.
Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает окончательного подписания. Он предложил президенту Азербайджана начать консультации по подписанию согласованного проекта. 13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям, и договор готов к подписанию. Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания. В то же время Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о дате встречи пока преждевременно.