Ապրիլի 8-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ստացել է Ազգային ժողովի նախագահի արձանագրությունը, որը վերաբերում է Վիլեն Գաբրիելյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարած համարելուն։
Հանձնաժողովը ապրիլի 9-ին հրավիրված արտահերթ նիստի ժամանակ արձանագրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակով ընտրված, սակայն վաղաժամկետ լիազորությունները դադարեցրած պատգամավորի մանդատը անցել է նույն կուսակցության ցուցակի հաջորդ թեկնածու Արտյոմ Ղուկասի Մեհրաբյանին։
Մինչ այդ, ԿԸՀ-ն անվավեր է ճանաչել նույն ցուցակում ընդգրկված թեկնածու Արշակ Գևորգի Օրդուխանյանի գրանցումը՝ հիմք ընդունելով վերջինիս՝ 2025 թվականի ապրիլի 2-ին ներկայացրած ինքնաբացարկի դիմումը, որով նա հրաժարվել է մանդատից։ Դիմումը նոտարական կարգով վավերացվել է՝ ապահովելով դրա իրավական ուժը։
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը հայտարարել էր պատգամավորական մանդատը վայր դնելու մասին։Գյումրիում իր մասնակցությամբ միջադեպը Գաբրիելյանը համարել էր «ոչ վայել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավորի վարքին»։

8 апреля Центральная избирательная комиссия Армении получила протокол председателя Национального собрания, касающийся прекращения полномочий депутата Вилена Габриеляна.
На внеочередном заседании, состоявшемся 9 апреля, ЦИК зафиксировала, что мандат, освободившийся после досрочного прекращения полномочий Габриеляна, избранного по списку партии «Гражданский договор», передан следующему кандидату из того же списка — Артему Меграбяну.
До этого комиссия признала недействительной регистрацию кандидата Аршака Ордуханяна, включённого в тот же список. Основанием послужило его заявление об отказе от мандата, поданное 2 апреля 2025 года и заверенное нотариально, что обеспечило его юридическую силу.
Ранее депутат правящей фракции «Гражданский договор» Вилен Габриелян сообщил о сложении мандата. Инцидент с его участием в Гюмри он охарактеризовал как «неподобающее поведение депутата Национального собрания Республики Армения».