ՀՀ pաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ ապատեղեկատվություն է տարածել:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 9-ին՝ ժամը 23:50-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ից հիշեցրել են, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

10 Апрель 2025 - 07:28 AMT
Министерство обороны Армении заявило, что Азербайджан в очередной раз распространяет ложную информацию.
В сообщении отмечается, что заявление Министерства обороны Азербайджана о якобы открытии огня армянскими подразделениями по азербайджанским позициям, расположенным на северо-восточном участке границы 9 апреля в 23:50, не соответствует действительности.
Минобороны напомнило, что аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или информации об этом. Однако Азербайджан до сих пор не дал ответа на данную инициативу.
«Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что согласно позиции аппарата премьер-министра, готово расследовать факты, на которых, как утверждается, основывается заявление Минобороны Азербайджана, в случае их передачи армянской стороне», — говорится в сообщении.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана неоднократно публикует дезинформацию о якобы ведущемся армянской стороной огне. Министерство обороны Армении систематически опровергает данные заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.