Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը չի մեկնաբանում Ադրբեջանի կողմից սահմանին զորքերի կուտակման մասին լուրերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերջին օրերին սոցցանցերում և լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են հայտնվել հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական զորքերի ու զինտեխնիկայի կուտակումների և տեղաշարժերի մասին:
«Արտաքին հետախուզության ծառայության կողմից հավաքվող տեղեկությունները գաղտնագրված են, և, ըստ այդմ, իրավունք չունենք Ձեզ դրանք տրամադրել»,- նշված է ծառայության ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանի տրամադրած պատասխանում։
ԱՀԾ-ն առաջարկել է հետևել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից արված պաշտոնական հայտարարություններին։
Լրատվամիջոցը գրավոր հարցման միջոցով փորձ է արվել նաև պարզել, թե ինչպես է ծառայությունը գնահատում Ադրբեջանի կողմից հնարավոր նոր ռազմական գործողությունների վտանգը ներկայիս կամ մոտակա ամիսներին, sակայն այս հարցին ևս ԱՀԾ-ն պատասխան չի տրամադրել։
Մարտի 21-ին արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ներկայումս չկան հստակ տվյալներ Ադրբեջանի հարձակման հավանականության վերաբերյալ, սակայն իրավիճակը կարող է արագ փոխվել, և իրենց ստորաբաժանումը շարունակում է հետևել զարգացումներին։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն արդեն մի քանի անգամ հերքել է Ադրբեջանի պնդումները, թե իբր հայ զինծառայողները կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Միաժամանակ, ադրբեջանական դիրքերից շարունակ հնչում են կրակոցներ, որոնք հաճախ ուղղված են լինում նաև ՀՀ տարածքին։ Մարտի 31-ին, օրինակ, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակահերթի հետևանքով վնաս է հասցվել Սյունիքի մարզի Խնածախ գյուղի բնակելի տներից մեկին։

10 Апрель 2025 - 07:31 AMT
Служба внешней разведки Армении (СВР) не прокомментировала появившиеся сообщения о скоплении азербайджанских войск на границе. Об этом сообщает «Спутник Армения».
За последние дни в соцсетях и СМИ распространилась информация о перемещении и скоплении военной техники и азербайджанских войск на различных участках армяно-азербайджанской границы.
«Информация, собираемая Службой внешней разведки, засекречена, и, следовательно, мы не имеем права предоставлять её вам», — говорится в письменном ответе главы службы Кристинне Григорян.
СВР рекомендовала следить за официальными заявлениями, публикуемыми Министерством обороны Армении.
Также посредством письменного запроса журналисты попытались выяснить, как СВР оценивает вероятность новых военных действий со стороны Азербайджана в ближайшее время. Однако ответ на этот вопрос предоставлен не был.
21 марта Кристинне Григорян заявила журналистам, что в настоящее время нет точных данных, указывающих на вероятность неминуемого нападения Азербайджана, однако ситуация может быстро измениться, и подразделения службы продолжают внимательно следить за развитием событий.
За последний месяц Министерство обороны Армении неоднократно опровергало утверждения Азербайджана о том, что армянские военнослужащие якобы открывали огонь по азербайджанским позициям.
В то же время со стороны азербайджанских позиций продолжаются выстрелы, нередко направленные и по территории Армении. Так, 31 марта в результате очередного обстрела был поврежден жилой дом в селе Хнацах Сюникской области.