10 Ապրիլ 2025 - 08:42 AMT
Հայկական կողմը Մինսկում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու բացման արարողությանը մասնակցելու հրավեր դեռ չի ստացել։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Եկեղեցու օծման արարողությունը Մինսկում նախատեսվում է 2025-ի մայիսին։ Եկեղեցու բացման օրը կհամաձայնեցվի Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի հետ, նա Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ ներկա կգտնվի եկեղեցու բացմանը:
Նշվում է, որ ՀՀ վարչապետի գրասենյակին ևս հարցում էր ուղարկվել՝ պարզելու, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կամ որևէ այլ բարձր պաշտոնյա հրավիրվել է մասնակցելու այդ միջոցառմանը և, եթե այո, ապա Հայաստանից ովքեր կմեկնեն Մինսկ:
Սակայն վարչապետի գրասենյակից պատասխան չի տրամադրվել։ Փոխարենը արձագանքել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Ի պատասխան Ձեր հարցմանը տեղեկացնում ենք, որ այդ հարցով որևէ հրավեր չի ստացվել»,– նշել են ԱԳՆ–ից:
Բելառուսի արտգործնախարար Մաքսիմ Ռիժենկովը ավելի վաղ ընդգծել էր, որ եկեղեցու կառուցումը հանդիսանում է այն նախաձեռնություններից մեկը, որը արտացոլում է բելառուս և հայ ժողովուրդների միջև իրական հարաբերությունների մակարդակը՝ հակադրվելով Երևանի ներկայացուցիչների՝ բելառուսական ղեկավարության հասցեին հնչեցրած քննադատություններին։
Մինսկ քաղաքում ապրում է մոտ 30 հազար հայ։
Երևանի և Մինսկի արաբերությունները վերջին շրջանում նկատելիորեն վատացել են։ Լարվածությունն առաջացել է Արցախյան պատերազմի հետևանքների մասին Լուկաշենկոյի արտահայտություններից հետո։ Ավելի ուշ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Բելառուսի առաջնորդը փաստացի խոստովանել է Ադրբեջանին օգնություն ցուցաբերելու մասին, իսկ հայ պաշտոնյաներին արգելել է այցելել Բելառուս, քանի դեռ այնտեղ նախագահում է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները 2024 թվականի հունիսին դիվանագիտական նոտաներ են փոխանակել, իսկ օգոստոսին՝ Լուկաշենկոյի հերթական կոշտ հայտարարությունից հետո, Երևանում Բելառուսի դեսպանատան շենքի վրա լոլիկ և կարտոֆիլ են նետվել։

10 Апрель 2025 - 09:27 AMT
Армянская сторона пока не получила приглашения на церемонию открытия армянской церкви Святого Григория Просветителя в Минске, сообщило Министерство иностранных дел Армении, передаёт «Sputnik Армения».
Церемония освящения церкви запланирована на май 2025 года. Дата мероприятия будет согласована с Католикосом всех армян Гарегином II, который должен присутствовать на церемонии вместе с президентом Белоруссии Александром Лукашенко.
В офис премьер-министра Армении также был направлен запрос с целью выяснить, приглашён ли премьер-министр Никол Пашинян или другой высокопоставленный чиновник, и если да — кто из Армении отправится в Минск. Однако ответ из офиса главы правительства предоставлен не был.
Вместо этого отреагировало Министерство иностранных дел: «В ответ на ваш запрос сообщаем, что по данному вопросу никакое приглашение не поступало».
Ранее министр иностранных дел Белоруссии Максим Рыженков подчеркнул, что строительство церкви — это один из проектов, отражающих уровень реальных отношений между народами Белоруссии и Армении, противопоставив это критике со стороны представителей Еревана в адрес белорусского руководства.
По данным, в Минске проживает около 30 тысяч армян.
В последние месяцы отношения между Ереваном и Минском заметно обострились. Причиной стали высказывания Александра Лукашенко по итогам Арцахской войны. Позже премьер-министр Никол Пашинян заявил, что лидер Белоруссии фактически признал, что оказывал помощь Азербайджану, и запретил армянским чиновникам посещать Белоруссию до тех пор, пока Лукашенко остаётся у власти. В июне 2024 года страны обменялись дипломатическими нотами, а после очередного резкого заявления Лукашенко в августе в здание посольства Белоруссии в Ереване бросили помидоры и картофель.