10 Ապրիլ 2025 - 09:07 AMT
Հայաստանը որոշում է կայացրել դեսպանատուն բացել Օմանի Սուլթանությունում նստավայրը Մասկատ քաղաքում։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կառավարությանն է ներկայացրել համապատասխան նախագիծը:
Դեսպանության բացման նպատակով 2025–ին կհատկացվի մոտավորապես 345,000 դոլարին համարժեք 133 միլիոն դրամ։
«Հայաստանի և Օմանի միջև առկա է համագործակցության մեծ ներուժ՝ առևտրի, բեռնափոխադրումների, օդային հաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Օմանի Սուլթանությունը, վարելով հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն, տարածաշրջանում հանդես է գալիս որպես չեզոք կողմ՝ նպաստելով երկխոսության զարգացմանը»,–ասվում է հիմնավորման մեջ։
Նշվում է, որ օմանական կողմը դրական է արձագանքել Մասկատում ՀՀ դեսպանություն բացելու առաջարկին՝ շեշտելով փոխադարձության սկզբունքի կիրառման կարևորությունը։

10 Апрель 2025 - 09:55 AMT
Армения приняла решение открыть посольство в Султанате Оман с резиденцией в столице страны — городе Маскат. Министерство иностранных дел представило соответствующий проект правительству.
Для открытия диппредставительства в 2025 году планируется выделить около 345 тысяч долларов (примерно 133 миллиона драмов).
«Между Арменией и Оманом существует значительный потенциал для сотрудничества в сферах торговли, грузоперевозок, воздушного сообщения, информационных технологий, образования, культуры и туризма. Султанат Оман, проводя взвешенную внешнюю политику, выступает в регионе как нейтральная сторона, способствующая развитию диалога», — говорится в обосновании.
Оманская сторона положительно отреагировала на инициативу об открытии посольства Армении в Маскате, подчеркнув важность соблюдения принципа взаимности.
Финансирование будет осуществляться за счет программного бюджета МИД Армении и государственных резервных средств.