Հայաստանում 115,102 մարդ ունի 070 կոդով ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ու ձեռք է բերել փախստականի ԺՊ վկայական։ Այդ տվյալները հայտնել են ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության վարչությունից, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Ավելի վաղ՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը հայտնել էր, որ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։
Նույն վարչությունից ավելի վաղ հայտնել էին, որ «28 03 2025թ-ի դրությամբ՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմում է ներկայացրել 8437 անձ, որից ՀՀ նախագահի հրամանագրով ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 7402 անձի»։
«Փաստինֆոն» փորձել է պարզել՝ եթե բռնի տեղահանվածների թիվը կազմում է 115,365, իսկ ՀՀ քաղաքացիություն արդեն ստացել է 7402 անձ, ապա ինչպես է ներկայումս 115,102 մարդ դեռ շարունակում համարվել ԺՊ վկայական ունեցող։ Այս առնչությամբ լրատվամիջոցը կրկին դիմել է միգրացիայի և քաղաքացիության վարչություն՝ նաև հարց տալով, թե ընդհանրապես քանի մարդ ունի 070 կոդով անձնագիր։ Քանի որ արցախցիների մի մասն արդեն տեղափոխվել էր Հայաստան մինչև 2023 թվականի ռազմական գործողությունները՝ ներառյալ 2020 թվականի պատերազմը։
Պատասխանելով հարցմանը՝ վարչությունից հաստատել են՝ 070 կոդով անձնագիր ունեցող անձանց թիվը ներկայումս 115,102 է։
«Ոչ բոլոր բռնի տեղահանվածներն են հանդիսացել ԺՊ վկայական ստացած անձինք և հակառակը ոչ բոլոր ԺՊ վկայական ստացածներն են բռնի տեղահանված։ Ուստի թվերը համեմատել չի կարելի»,- պարզաբանել են միգրացիայի ծառայությունից։

10 Апрель 2025 - 09:56 AMT
По данным Министерства внутренних дел Армении, опубликованным службой миграции и гражданства и переданным «Пастинфо», в стране 115 102 человека имеют армянский паспорт с кодом 070 и удостоверение временной защиты (ЖП).
Ранее та же служба сообщала, что после сентября 2023 года из Арцаха были насильственно перемещены 115 365 человек.
Также сообщалось, что по состоянию на 28 марта 2025 года 8437 человек подали заявление на получение гражданства Армении, из которых 7402 уже получили его по указу президента.
Издание «Пастинфо» попыталось выяснить, как при количестве перемещённых лиц в 115 365 и выданных гражданствах в 7402, удостоверения временной защиты продолжают сохраняться у 115 102 человек. Также был задан вопрос, сколько всего людей имеют паспорт с кодом 070, учитывая, что часть арцахцев переехала в Армению ещё до военных действий 2023 года, включая войну 2020 года.
В ответе служба подтвердила: на сегодняшний день в Армении 115 102 человека имеют паспорт с кодом 070.
«Не все лица, подвергшиеся насильственному перемещению, получили удостоверение временной защиты, и наоборот — не все получившие удостоверение временной защиты являются насильственно перемещёнными. Поэтому эти цифры не подлежат прямому сравнению», — пояснили в службе миграции.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув всю территорию массированному артобстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение армии обороны и роспуск Республики Арцах. 24 сентября началась насильственная депортация арцахцев, более 100 тысяч человек были перемещены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.