10 Ապրիլ 2025 - 09:44 AMT
Արցախից բռնի տեղահանված կարիքավոր (ցածր եկամուտներ ունեցող) ընտանիքներն աջակցություն կստանան մինչև դեկտեմբեր։ Կառավարությունը որոշում է ընդունել։
Նախագծով կարիքավոր են համարվել այն ընտանիքները, որոնց մեկ անդամի հաշվով ամսական եկամուտը չի գերազանցել 55,000 դրամը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սակայն որոշ խմբեր օգնությունից դուրս կմնան՝ սոցիալական աջակցություն չեն ստանա․
1. Ժամանակավորապես բնակվում են սոցիալական պաշտպանության հաստատություններում։
2. Տեղավորված են պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքներում։
3. Պետական աջակցությամբ բնակվում են հյուրանոցներում կամ հյուրատներում։
4. Ունեն ընտանիքի որևէ անդամ, որը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակելի անշարժ գույքի միակ սեփականատերը, կամ ընտանիքի անդամներից որևէ մեկը կամ մի քանիսը համատեղ կամ բաժնային իրավունքի ձևով (եթե միասին տիրապետում են գույքի 50 տոկոս և ավելի մասնաբաժնին) ունեն նման գույք։
5. Ունեն ընտանիքի անդամ, որը 2017 թվականից հետո արտադրված ավտոմեքենա ունի, կամ որի ավտոմեքենայի գույքահարկը տարեկան գերազանցում է 15,000 դրամը։
Ըստ նախագծի՝ տրամադրվելիք ամսական աջակցությունը կազմելու է 40,000 դրամ ընտանիքի առաջին բռնի տեղահանված անդամի համար, իսկ երկրորդ և հաջորդ բռնի տեղահանված անդամների համար՝ 10, 000 դրամ յուրաքանչյուրը։
Հաշվի առնելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տեղեկությունները՝ օգնության դիմումը մերժվելու է այն անձի դեպքում, ով փաստացի Հայաստանում չի գտնվում։
Արցախից տեղահանվածների սոցիալական աջակցության ծրագիրը 2025-ի ապրիլի 1-ից կրճատվել է։ Աշխատունակ արցախցիները այլևս չեն ստանում 40 000+10 000 դրամի չափով բնակվարձի աջակցություն։ Մարտի 29-ին Ազատության հրապարակում կայացած լայնածավալ հանրահավաքի ժամանակ, որի հիմնական պահանջներից մեկն այդ որոշման չեղարկումն էր, Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը ներկայացրել է պահանջագիր՝ ուղղված ինչպես ՀՀ իշխանություններին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ, որոնցից մոտ 4400-ը արդեն ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։

10 Апрель 2025 - 09:58 AMT
Правительство Армении приняло решение продолжить до декабря финансовую помощь нуждающимся семьям, насильственно перемещённым из Арцаха.
Согласно проекту, нуждающимися считаются семьи, в которых ежемесячный доход на одного члена не превышает 55 000 драмов, сообщает Sputnik Армения.
Однако некоторые группы лиц не будут иметь права на данную поддержку:
• Временно проживающие в учреждениях социальной защиты.
• Проживающие в помещениях, находящихся в государственной или общинной собственности.
• Проживающие в гостиницах или гостевых домах за счёт государственной поддержки.
• Семьи, в которых хотя бы один член является единственным владельцем жилой недвижимости в Армении, либо несколько членов семьи совместно или по долям владеют 50% и более такой недвижимости.
• Семьи, в которых есть член, владеющий автомобилем, выпущенным после 2017 года, либо если налог на авто превышает 15 000 драмов в год.
Согласно проекту, ежемесячная помощь составит 40 000 драмов за первого насильственно перемещённого члена семьи и по 10 000 драмов за каждого последующего.
С учётом информации, полученной от Службы национальной безопасности Армении, в помощи будет отказано лицам, которые фактически не находятся на территории страны.
С 1 апреля 2025 года программа социальной поддержки перемещённых из Арцаха была сокращена. Трудоспособные арцахцы больше не получают помощь на аренду жилья в размере 40 000+10 000 драмов. На митинге 29 марта на площади Свободы Совет по защите прав жителей Арцаха выступил с требованием отменить это решение, обратившись к властям Армении и международному сообществу.
По данным Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении, с сентября 2023 года из Арцаха были насильственно перемещены 115 365 человек, из них около 4400 уже получили гражданство Армении.