10 Ապրիլ 2025 - 11:15 AMT
«Նեմրա» (NEMRA) ռոք խումբը, որն ավելի քան տասը տարի ստեղծագործում է և հանդիսատեսին ներկայացնում հեղինակային, երաժշտական նոր մոտեցումներով հայկական ժողովրդական և այլ երգեր, հունիսի 11-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հանդես կգա մեծ մենահամերգով և երկրպագուներին կներկայացնի The End of the Party ալբոմը։
Խմբի կազմում ընդգրկված են Վան Եղիազարյանը, Մարիաննա Կարակեյանը (բեք-վոկալ, ստեղնաշարային գործիքներ), Վասպուր Եղիազարյանը (բեք-վոկալ, բաս կիթառ) և Մարեկ Զաբորսկին (հարվածային գործիքներ)։
Վան Եղիազարյանը նշել է, որ խմբի ներկա կազմը երբևէ եղածից առավել ներդաշնակ է։
«Մեր համերգների ժամանակ դա նկատվում է։ Թե՛ բնավորությամբ, թե՛ կերպարներով շատ տարբեր ենք, բայց բեմում ասես մեկ մարդ ենք դառնում։ Երաժշտություն ստեղծելիս տարբեր գույները միաձուլվում են, ինչի արդյունքում հետաքրքիր կտավ է ստացվում»,-ասել է նա՝ անդրադառնալով The End of the Party ալբոմին, որը «Նեմրա»-ի երրորդ ձայնասկավառակն է։
Եղիազարյանը նաև հավելել է, որ ալբոմում ընդգրկված երգերի մեծ մասը գրվել է իր կողմից, սակայն խմբի յուրաքանչյուր անդամ իր ստեղծագործական ներդրումն է ունեցել, ինչը երաժշտությանը հաղորդել է ուրույն հնչողություն և դրական մթնոլորտ։ Ալբոմում տեղ են գտել նաև Վասպուր Եղիազարյանի հեղինակած երկու երգերը։ Ինչպես նախորդ ստեղծագործությունները՝ Mubla և Hmm, այնպես էլ նոր ալբոմի երգերը ներկայացված են անգլերենով։
Թեպետ խումբը սովորաբար հանդես է եկել բացօթյա բեմահարթակներում, այս անգամ նրանք սպասում են համերգին փակ տարածքում՝ վստահ լինելով, որ մարզահամերգային համալիրի ձայնային և լույսային լուծումները յուրահատուկ փորձառություն կապահովեն հանդիսատեսի համար։ Համերգն անցկացվելու է երկու հատվածով՝ սկզբում կներկայացվեն նոր ալբոմի երգերը, ապա կհնչեն հանդիսատեսի կողմից սիրված հիթերը։
«Նեմրա»-ի երաժշտական ուղին վաղուց արդեն անցել է Հայաստանի սահմաններից։ Վերջին ամիսներին խումբը ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ հանդես գալով Գլենդելի «Ալեքս» թատրոնի լեփ-լեցուն դահլիճում։ Վանը նշել է, որ այդ զգացողությունները բառերով փոխանցելն անհնար է։ Նրանք համերգներով ելույթ են ունեցել նաև Սիեթլ քաղաքում։ ԱՄՆ շրջագայությունից հետո խումբը վերադարձել է Հայաստան՝ մի շարք համերգներ ունենալով, իսկ այնուհետև մեկնել է Կանադա՝ ելույթ ունենալով Մոնրեալում և Տորոնտոյում։

Рок-группа Nemra, которая более десяти лет создает музыку и предлагает слушателям авторское переосмысление армянских народных и других песен, 11 июня выступит с большим сольным концертом в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. На этом вечере коллектив представит свой новый альбом — The End of the Party.
В состав группы входят: Ван Егиазарян, Марианна Каракевян (бэк-вокал, клавишные), Васпур Егиазарян (бэк-вокал, бас-гитара) и Марек Заборски (ударные инструменты).
Ван Егиазарян отметил, что нынешний состав группы стал самым слаженным за все время существования. «Это заметно во время концертов. Мы разные по характерам и образам, но на сцене становимся одним целым. Когда создаем музыку, все краски объединяются, и получается интересное полотно», — сказал он, говоря об альбоме, который станет третьим студийным релизом группы.
По словам Егиазаряна, большинство песен написал он сам, однако каждый участник внес свой вклад, придав звучанию оригинальность и позитивную атмосферу. В альбоме также представлены две композиции, автором которых является Васпур Егиазарян. Как и предыдущие альбомы Mubla и Hmm, новая работа исполнена на английском языке.
Хотя группа обычно выступает на открытых площадках, на этот раз она ждет встречи с публикой в закрытом зале, уверенная, что звуковые и световые решения спорткомплекса создадут особую атмосферу. Концерт пройдет в два этапа: сначала прозвучат новые композиции, а затем — любимые хиты.
Музыкальный путь Nemra давно вышел за пределы Армении. В последние месяцы группа выступила в США — с аншлагом в театре «Алекс» в Глендейле и на сцене в Сиэтле. После возвращения в Армению коллектив дал несколько концертов и отправился в Канаду, где выступил в Монреале и Торонто.