Եվրոպական դատարանում գերիների շահերի պաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը պանելային քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ խոշտանգումների կանխարգելման անկախ որևէ մարմին ամբողջ այս ընթացքում չի կարողացել մուտք գործել Բաքվում պահվող հայ գերիների մոտ՝ նրանց պահման պայմանները, ինչպես նաև ֆիզիկական ու հոգեբանական վիճակն օբյեկտիվորեն արձանագրելու նպատակով։
Նա ընդգծել է, որ միակ կառույցը, որի առաքելությունն արդեն հայտնվել է սպառնալիքի ներքո, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն է, հայտնել է Panorama.am-ը։
Ըստ Սահակյանի՝ կոմիտեի աշխատակիցները գերիներին այցելություն են կատարել վեց շաբաթը մեկ, սակայն այդ պարբերականությունը հաճախ խախտվել է՝ տոնական օրերի կամ միջոցառումների կազմակերպման պատճառով։
«Ադրբեջանը մշտապես օգտագործում է այդ գործոններն ու հետաձգում պլանավորված այցելութունները։ Կոմիտեի ներկայացուցիչներն արձանագրում են պայմանները, սակայն գրանցված խնդիրները հրապարակայնացման ենթակա չեն, միայն հատվածական տեղեկություն է, որ կարող է հասանելի լինեն ընտանիքի անդամներին։ Արձանագրված խնդիրները կոնֆիդենցալ ձևով փոխանցում են Ադրբեջանի իշխանություններին՝ ակնկալիքով, որ դրանք լուծում կստանան։ Այս առումով մեզ համար նկատելի տեղաշարժեր չկան, ավելին, ինչ վերաբերում է ֆիզիկական, հոգեբանական բռնություններին, հայերի արժանապատվությունը վիրավորող, ստորացնող գործելակերպին, ավելին որոշ զարգացումների ֆոնին կարող ենք տեսնել այդ դրսևորումների խստացում»,-նշել է իրավապաշտպանը։
Նա հավելել է, որ ադրբեջանական բանտերում հայ գերիները պահվում են անպատշաճ պայմաններում և ենթարկվել են այնպիսի ճնշումների, որոնք իրենց ինտենսիվությամբ ու պատճառած ցավով համարժեք են խոշտանգումների։
Իրավապաշտպանը շեշտել է, որ անկախ որևէ միջազգային իրավաբան նույնպես չի ստացել հնարավորություն՝ հանդիպելու Բաքվում պահվող հայերին։

10 Апрель 2025 - 12:43 AMT
Во время панельной дискуссии адвокат и представитель в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян заявила, что за всё это время ни один независимый механизм предотвращения пыток не смог попасть к армянским пленным, содержащимся в Баку, чтобы объективно зафиксировать условия их содержания, а также их физическое и психологическое состояние.
Она подчеркнула, что единственной структурой, чья миссия уже оказалась под угрозой, является Международный комитет Красного Креста (МККК), сообщает «Panorama.am ».
По словам Сахакян, сотрудники комитета посещали пленных примерно раз в шесть недель, однако эта периодичность часто нарушалась из-за праздничных дней или проведения мероприятий.
«Азербайджан постоянно использует эти факторы для отсрочки запланированных визитов. Представители комитета фиксируют условия содержания, но выявленные проблемы не подлежат публичному раскрытию. Только часть информации может быть доступна членам семей. Обнаруженные нарушения передаются азербайджанским властям в конфиденциальной форме с ожиданием, что они будут устранены. Однако со своей стороны мы не наблюдаем значимых сдвигов. Более того, на фоне определённых событий мы видим ужесточение поведения, включая физическое и психологическое насилие, унижающее достоинство армян», — отметила правозащитница.
Она добавила, что армянские пленные содержатся в ненадлежащих условиях и подвергались такому давлению, которое по своей интенсивности и причиняемой боли приравнивается к пыткам.
Сахакян также подчеркнула, что ни один международный юрист не получил возможности встретиться с пленными, содержащимися в Баку.
Советник президента США по национальной безопасности Майк Уолц заявил, что в разговоре с советником президента Азербайджана по нацбезопасности Хикметом Гаджиевым потребовал освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией. Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна и министра иностранных дел Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Майка Уолца.