10 Ապրիլ 2025 - 12:58 AMT
Նախատեսվում է հսկել և հաշվառել հայ նշանավոր հեղինակների ստեղծագործությունների շարժը: Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով սահմանվել է վերջին 50 տարվա ընթացքում մահացած հեղինակների ցանկը։
Նրանց ստեղծագործությունների արտահանումն այսուհետ հնարավոր կլինի միայն մշակութային արժեքների արտահանման լիցենզիայով կամ ժամանակավոր արտահանման իրավունքի եզրակացության հիման վրա։
«Որոշման ընդունմամբ հնարավոր կլինի հսկել և հաշվառել հայ նշանավոր հեղինակների ստեղծագործությունների շարժը՝ դրանով նպաստելով մշակութային ժառանգության և մշակութային արժեքների շարժի օրինականության պահպանմանը»,ասվում է հիմնավորման մեջ։
Արդյունքում՝ անկախ ստեղծման ժամանակից այդ ստեղծագործողների աշխատանքները կհամարվեն մշակութային արժեքներ և դրանք ՀՀ-ից արտահանելու դեպքում կհաշվառվեն լիազորված պետական մարմնի կողմից:

Правительство Армении утвердило порядок учета и контроля движения произведений выдающихся армянских авторов, предусматривающий обязательное лицензирование при их вывозе.
Принятым постановлением установлен список авторов, скончавшихся за последние 50 лет. С этого момента их произведения можно будет вывозить за границу только при наличии лицензии на вывоз культурных ценностей либо на основании заключения о праве на временный вывоз.
Как указано в пояснительной записке, цель решения — обеспечить контроль за законностью перемещения культурного наследия и ценностей, принадлежащих нации.
В результате работы этих авторов, независимо от даты их создания, будут признаны культурными ценностями, и при вывозе из Армении они подлежат обязательному учету уполномоченным государственным органом.