Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում 2020 թվականից գերեվարման մեջ գտնվող մոտ 80 հայ ենթարկվել է բռնի անհետացման։ Նա այդ մասին ասել է «Բաքվում պահվող հայ գերիների ու նրանց վերադարձի ուղիների» թեմայով քննարկման ժամանակ։
Ըստ պաշտոնական տվյալների` Բաքվում պահվում է 23 հայ, որոնցից 5-ը գերեվարվել են 2020 թվականին, իսկ մնացածը` 2023 թվականին։ 23 անձից 7-ի մասով արդեն իսկ դատավարություններն ավարտվել են, կան մեղադրական վճիռներ։
Սահակյանն ընդգծել է. «Գերիների խնդրին մենք 2 դիտանկյունից ենք մոտենում, որոնցից կարևորագույնը ազատ արձակման հարցն է, բայց մինչ այդ պահման պայմաններն են. պետք է նրանց իրավունքները հարգվեն։ Գերիների հիմնախնդիրը կապված է հենց բռնի անհետացման խնդրի հետ։ Եղել են դեպքեր, երբ մոտ 80 հայ ենթարկվել է բռնի անհետացման։ Մենք ունենք մարդկային ճակատագրեր, որոնք շարունակում են մնալ անհայտության մեջ», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` բռնի անհետացած 80 անձանց խումբը չի նույնանում անհետ կորած անձանց խմբի հետ, քանի որ բռնի անհետացածների դեպքում ստուգված ապացույցներ կան` տեսանյութեր, լուսանկարներ, ականատեսների վկայություններ։
Իրավապաշտպանն ընդգծեl 1, որ այս դեպքերը 2020 թվականին են վերաբերում։ Այդ անձինք որոշ ժամանակ եղել են ադրբեջանական ԶՈւ ներկայացուցիչների ֆիզիկական հսկողության ներքո, սակայն հետագայում հայտնի չէ, թե նրանց հետ ինչ է տեղի ունեցել։
«Երկու կանխավարկած կա` և՛ փակ վայրերում պահվելու, և՛ սպանված լինելու հանգամանքը։ Մենք չգիտենք ո՛չ նրանց պահման վայրը, ո՛չ կարգավիճակը, ո՛չ էլ ճակատագիրը, դրա համար էլ նրանք բռնի անհետացածներ են։ Այս 80 անձի մասով բազմաթիվ հարցումներ են եղել թե՛ ՄԱԿ–ի մեխանիզմներից, թե՛ Եվրոպական դատարանի։ Ցավոք մերժողական մոտեցում կա. Ադրբեջանը հղում է կատարում գերիների, անհետ կորածների և բռնի անհետացածների հարցերով զբաղվող իրենց հանձնաժողովին և հերքում այս անձանց գերեվարման կամ անգամ մարմինների, մասունքների Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը»,– ասել է Սահակյանը։
Նման պարագայում, ըստ իրավապաշտպանի, Ադրբեջանը թաքցնում է սեփական հանցագործության հետքերը, քանի որ բռնի անհետացումը ևս պատերազմական հանցագործություն է, նույնիսկ եթե այդ անձինք ողջ են։
Նա հիշեցրել է, որ մոտ 210 հայ է Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձվել, ընդ որում` նրանց թվում են նաև մինչև 44-օրյա պատերազմը սահմանային միջադեպերի հետևանքով Ադրբեջանի իշխանությունների տիրապետության տակ հայտնված հայերը։ Սահակյանը շեշտեց, որ այս միջադեպերով էլ արձանագրվել են սպանության դեպքեր։

10 Апрель 2025 - 14:52 AMT
Правозащитница Сирануш Сахакян сообщила, что около 80 армян, удерживаемых в Азербайджане с 2020 года, стали жертвами насильственного исчезновения. Об этом она рассказала в ходе обсуждения на тему «Армянские пленные в Баку и пути их возвращения».
По официальным данным, в Баку удерживаются 23 армянина: пятеро захвачены в 2020 году, остальные — в 2023-м. В отношении семи из них судебные процессы завершены, вынесены обвинительные приговоры.
«К проблеме пленных мы подходим с двух сторон. Главная задача — их освобождение, но до этого важны условия содержания и соблюдение их прав», — подчеркнула Саакян. «Эта проблема связана с насильственными исчезновениями. Эти судьбы остаются неизвестными», — приводит её слова «Спутник Армения».
По словам правозащитницы, эта группа не совпадает с числом пропавших без вести, поскольку в данном случае имеются подтверждённые доказательства — видеозаписи, фотографии и свидетельства очевидцев.
Эти инциденты произошли в 2020 году. Указанные лица находились под физическим контролем азербайджанских военных, однако затем их судьба остаётся неизвестной.
«Существует две версии: либо они находятся в закрытых местах, либо были убиты. Мы не знаем, где они находятся, каков их статус и что с ними стало. Поэтому они признаны насильственно исчезнувшими», — пояснила она. По её словам, по делу этих 80 лиц были направлены многочисленные запросы как в ООН, так и в Европейский суд по правам человека. Однако Азербайджан отвергает все обращения, ссылаясь на свою комиссию по вопросам пленных и пропавших без вести, отрицает факт удержания этих лиц и даже наличие их тел или останков на своей территории.
По мнению Саакян, подобная позиция свидетельствует о сокрытии преступлений, поскольку насильственное исчезновение — это также военное преступление, даже если человек жив.
Она напомнила, что порядка 210 армян были возвращены из Азербайджана в Армению, включая тех, кто попал под контроль Азербайджана до начала 44-дневной войны в результате приграничных инцидентов. В этих случаях также зафиксированы убийства.