11 Ապրիլ 2025 - 07:30 AMT
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Ա. Կ.-ն մեկ այլ անձի օժանդակությամբ ապօրինի վարձատրություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորին: Քրգործի նյութերն ուղարկվել են դատարան։
Խոսքը, հավանաբար, «Քաղաքացիական պայմանագրից» հեռացված Հովիկ Աղազարյանի մասին է։
«Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Կ.-ն իր ծանոթի օժանդակությամբ դիմել է ԱԺ պաշտոնատար անձին՝ 200,000-300,000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց օրենքով նախատեսված կարգերի շրջանցմամբ 150,000-200,000 գլուխ գյուղատնտեսական կենդանիներ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ արտահանելու գործընթացը կազմակերպելու համար: 2023 թվականի օգոստոսի 9-ին ԱԺ պատգամավորը հայտնել է, որ արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, և գործընթացը սկսելու համար պահանջել է 200,000 դոլար, որից 100,000 ԱՄՆ դոլարը սկզբում, իսկ մնացած գումարը գործարքի մեկնարկից հետո տալու պայմանով:
2023 թվականի օգոստոսի 10-ին ԱԺ պատգամավորի հետ հանդիպման ժամանակ Ա. Կ.-ն վերջինիս տեղեկացրել է, որ կարող է 20,000 դոլար փոխանցել պաշտոնատար անձին, իսկ պայմանավորված գումարի մնացած մասը վճարել կենդանիների յուրաքանչյուր խմբաքանակի արտահանման ժամանակ: ԱԺ պաշտոնյան, սակայն, նշել է, որ նախապես որոշված գումարի չափը հաշվի առնելով՝ ինքն արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, ուստի հրաժարվել է Ա. Կ.-ից 20,000 դոլար գումարը ստանալուց»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱԺ անդամին ապօրինի վարձատրություն առաջարկելու և այդ գործողությանը օժանդակելու համար նշված երկու անձինք մեղադրվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46-439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով։
Քննությունը ավարտված է, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է դատախազի կողմից, և գործն ուղարկվել է դատարան՝ քննության։

11 Апрель 2025 - 08:02 AMT
В Комитете по противодействию коррупции Армении завершено расследование уголовного дела, в рамках которого было установлено, что А. К. при содействии другого лица незаконно предложил вознаграждение депутату Национального собрания.
Речь идёт о бывшем депутате от партии «Гражданский договор» — Овике Агазаряне.
По данным Комитета, в ходе следствия были получены доказательства того, что А. К. с помощью знакомого пытался дать взятку депутату парламента.
«В частности, предварительное следствие установило, что А. К., при посредничестве знакомого, обратился к должностному лицу парламента с предложением в размере от 200 000 до 300 000 долларов США за организацию экспорта 150 000–200 000 сельскохозяйственных животных в Объединённые Арабские Эмираты с нарушением установленных законом процедур. 9 августа 2023 года депутат сообщил, что уже достиг договорённостей с должностными лицами и для начала процесса потребовал 200 000 долларов, из которых 100 000 долларов — авансом, а остальная часть — после начала сделки», — говорится в сообщении.
10 августа, во время встречи с депутатом, А. К. сообщил, что может передать лишь 20 000 долларов, а остальную сумму выплатить поэтапно при каждой партии экспорта. Однако депутат отказался от предложенной суммы, ссылаясь на уже достигнутые договорённости с должностными лицами, рассчитанные на изначально оговорённую сумму.
Оба лица обвинены в даче незаконного вознаграждения депутату и содействии в совершении этого действия по пункту 3 части 2 статьи 439 и пункту 3 части 2 статьи 46-439 Уголовного кодекса Армении.
Расследование завершено, обвинительное заключение утверждено прокурором, и дело передано в суд для рассмотрения.