11 Ապրիլ 2025 - 09:53 AMT
Գլխավոր դատախազությունը Վճռաբեկ դատարանում կբողոքարկի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանին առնչվող Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշումը։ Այդ մասին հայտնել են գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Վերաքննիչ դատարանը պարտավորեցրել էր նախաքննական մարմնին քրեական վարույթ նախաձեռնել և պարզել՝ արդյոք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կաբինետի և «Քաղաքացիական պայմանագրի» անդամ Վահե Հովհաննիսյանը կոռուպցիոն ռիսկ պարունակող արարքներ է գործել։
Մի խումբ փաստաբաններ անցած տարեվերջին ֆինանսների նախարարի հայտարարագրերում ոչ միայն տարբեր տարիների սխալներ էին հայտնաբերել, այլ նաև պարզել, որ Փաշինյանի թիմակիցը մեկ միլիոն դոլար անտոկոս փոխառնություն է ստացել, գնել «Կարիտաս Իտալիանա» ընկերությունը: Հետագայում այս կազմակերպությունը վերանվանել է «Ջի կոդեր», իսկ Վահե Հովհաննիսյանն իր 100 տոկոս բաժնեմասը, ըստ փաստաբանների, վաճառել է մորեղբորը: Ընկերությունն օգտվել է նաև պետական օժանդակությունից՝ կառավարությունից ստանալով 1.8 մլրդ դրամի ապրանքի ներմուծման մաքսատուրքի արտոնություն:
Սա կասկածներ էր առաջացրել, որ նախարարը կոռուպցիոն գործարքների մեջ է: Փաստաբանները դիմել էին գլխավոր դատախազին, հետո հարցը հասել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

11 Апрель 2025 - 11:31 AMT
Генеральная прокуратура подаст кассационную жалобу на решение Апелляционного антикоррупционного суда, касающееся министра финансов Ваэ Ованисяна. Об этом сообщает «Азатутюн» со ссылкой на прокуратуру.
Апелляционный суд обязал предварительное следствие возбудить уголовное дело и выяснить, совершил ли Ованисян — член кабинета премьер-министра Никола Пашиняна и партии «Гражданский договор» — действия, содержащие коррупционные риски.
Группа юристов в конце прошлого года обнаружила в декларациях министра за разные годы не только ошибки, но и факт получения им беспроцентного займа в размере одного миллиона долларов. На эти средства он приобрёл компанию «Каритас Италияна», позже переименованную в «Джи Кодерс». Как утверждают юристы, Ованисян затем продал свою 100-процентную долю в компании своему дяде. Компания также получила государственную поддержку: ей была предоставлена льгота по ввозным пошлинам на сумму 1,8 миллиарда драмов.
Эти обстоятельства вызвали подозрения в коррупционных действиях со стороны министра. Юристы обратились в Генпрокуратуру, после чего дело поступило в Антикоррупционный комитет.