ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ Երևանը բարձր է գնահատում վրացական կողմի ջանքերը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը։ Նա հավելել է, որ վրացական կողմն արդեն մի քանի անգամ հանդես է եկել փոխհամագործակցային հնարավորություններ որոնելու միտված նախաձեռնություններով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել էր, որ պետք է անցում կատարել վստահության ձևավորմանն ուղղված փոքր քայլերին և հավելել, որ իրենք պատրաստ են նման քայլերի։ Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում Վրաստանի գործընկերները մի շարք նման առաջարկներով դիմել են Բաքվին, որոնց Ադրբեջանն արձագանքել է դրական և այժմ սպասում է հայկական կողմի դիրքորոշմանը։
«Հայաստանը բարձր է գնահատում վրացական կողմի ջանքերը և պատրաստ է հնարավոր գաղափարների քննարկմանը կառուցողական մոտեցմամբ»,- ասել է Բադալյանը։
Միաժամանակ, ԱԳՆ ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ եթե առանձին նախաձեռնությունների շուրջ կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն, ապա հասարակությունը անպայման այդ մասին կտեղեկացվի։
Մարտի 13-ին հայտարարվել է՝ Երևանն ու Բաքուն ավարտել են խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները՝ վերջնական համաձայնության գալով վերջին երկու դրույթների շուրջ, որոնք առնչվում են սահմանային գոտիներից երրորդ կողմերի (այդ թվում՝ Հայաստանում տեղակայված ԵՄ առաքելության) դուրսբերմանը և միջազգային դատարաններում ներկայացված հայցերից հրաժարվելուն։
Ապրիլի 2-ին Ալիևը հայտարարել է, թե խաղաղության պայմանագիրը կստորագրվի միայն այն դեպքում, եթե բավարարվեն մի շարք նախապայմաններ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը և Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը (Բաքուն պահանջում է հանել Անկախության հռչակագրի դրույթները, որտեղ նշվում է Լեռնային Ղարաբաղը)։

11 Апрель 2025 - 13:06 AMT
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян заявила, что Ереван высоко оценивает усилия грузинской стороны, направленные на содействие нормализации армяно-азербайджанских отношений. По её словам, Тбилиси неоднократно выступал с инициативами, направленными на поиск возможностей для сотрудничества между двумя странами, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул необходимость перехода к небольшим шагам, направленным на укрепление доверия, и выразил готовность к таким мерам. Он отметил, что в последнее время грузинские партнёры обратились к Баку с рядом подобных предложений, на которые Азербайджан отреагировал положительно и теперь ожидает позиции армянской стороны.
«Армения высоко оценивает усилия грузинской стороны и готова к обсуждению возможных идей с конструктивным подходом», — заявила Бадалян.
Она также подчеркнула, что в случае достижения конкретных договорённостей по отдельным инициативам общественность будет обязательно проинформирована.
13 марта было объявлено, что Ереван и Баку завершили переговоры по тексту мирного соглашения, согласовав последние два пункта, касающиеся вывода третьих сторон (в данном случае — миссии ЕС, размещённой в Армении) из приграничных районов и отказа от исков, поданных в международные судебные инстанции.
2 апреля Алиев заявил, что мирное соглашение будет подписано только при выполнении ряда предварительных условий, включая роспуск Минской группы ОБСЕ и внесение изменений в Конституцию Армении (Баку требует исключить положения Декларации о независимости, в которых упоминается Нагорный Карабах).