Արցախի տեղեկատվական շտաբը հաղորդագրություն է տարածել՝ նախազգուշացնելով, որ ակտիվորեն շրջանառության մեջ դրվող որոշ տեղեկություններ միտումնավոր կերպով ուղղված են արցախցիների միասնության խաթարմանը։
Շտաբը կոչ է արել չտրվել սադրանքների։
«Տարօրինակ զուգադիպությամբ բռնի տեղահանված արցախցիների իրավունքների պաշտպանության ակտիվ փուլում նորից տեղեկատվական դաշտ են նետվում փորձված հնարքներ՝ կրկին հանրության ուշադրությունը փորձելով շեղել Արցախում տեղի ունեցած հնարավոր կոռուպցիայով, թալանով, ամենաթողությամբ և այլ բացասական երևույթներով»,- նշված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ այդ նպատակով օգտագործվում են Արցախում իրենց պառակտիչ ու ապակայունացնող վարքով հայտնի որոշ անձինք, և գլխավոր նպատակը բնակչության միասնականությունն խախտելն է՝ նրանց թույլ չտալով համախմբվել ու պաշտպանել սեփական իրավունքները։
Նույն հաղորդագրության մեջ հիշեցվում է, որ 2023 թվականի նոյեմբերի 8-ին, հաշվի առնելով ինչպես հասարակական պահանջը, այնպես էլ համացանցում շրջանառվող՝ ենթադրյալ հանցագործություններին վերաբերող տեղեկությունները, Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ խնդրելով նախաձեռնել անհրաժեշտ իրավական գործընթացներ։
Գրության հիման վրա ՀՀ իրավապահ մարմիններում, ինչպես նաև քննչական և հակակոռուպցիոն կոմիտեներում հարուցվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում առգրավվել են Արցախի ներդրումային հիմնադրամի էլեկտրոնային սերվերները և տրամադրվել են համապատասխան տվյալներ։
Վերոնշյալ վարույթների շրջանակում նախագահ Սամվել Շահրամանյանը մասնակցել է հարցաքննությանը՝ վկայի կարգավիճակով։
Տեղեկատվական շտաբը նաև կրկին դիմել է ՀՀ իրավապահ մարմիններին՝ կոչ անելով ձեռնարկել հստակ քայլեր՝ բացահայտելու հնարավոր հանցանքներն ու պատասխանատվության ենթարկելու մեղավոր անձանց։
«Արցախցիներին կոչ ենք անում չտրվել տեղեկատվական սադրանքներին, պահպանել համերաշխություն, ցուցաբերել խոհեմություն և միասնական ճակատով ՀՀ օրենսդրության սահմաններում վերականգնել խախտված իրավունքները»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Информационный штаб Арцаха распространил заявление, в котором говорится, что активно распространяемые в последнее время сообщения направлены на подрыв единства вынужденно переселённых арцахцев.
В обращении содержится призыв не поддаваться на провокации.
«На фоне активной борьбы за защиту прав насильственно выдворенных арцахцев, в информационное поле вновь вбрасываются проверенные методы — попытки переключить внимание общества на возможные проявления коррупции, хищений, беззакония и другие негативные явления в Арцахе», — говорится в заявлении.
Уточняется, что для этих целей используются лица, известные своим деструктивным и раскольническим поведением, и основная цель этих действий — нарушить единство населения, не дать ему объединиться в борьбе за свои права.
Также напоминается, что 8 ноября 2023 года президент Арцаха Самвел Шахраманян, учитывая общественный запрос и распространившуюся в интернете информацию о возможных преступлениях, обратился к генеральному прокурору Армении с просьбой инициировать соответствующие правовые процедуры.
На основании обращения в правоохранительных, следственных и антикоррупционных органах Армении были возбуждены уголовные дела, в рамках которых были изъяты электронные серверы Инвестиционного фонда Арцаха и получены соответствующие данные.
Президент Шахраманян был допрошен по этим делам в качестве свидетеля.
Информационный штаб вновь обратился к правоохранительным органам Армении с призывом предпринять решительные шаги для выявления возможных преступлений и привлечения виновных к ответственности.
«Призываем арцахцев не поддаваться на информационные провокации, сохранять солидарность, проявлять рассудительность и единым фронтом восстановить нарушенные права в рамках законодательства Республики Армения», — говорится в завершении заявления.