Գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանի և գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանի գույքի վրա դատարանը արգելանք է դրել՝ մոտ 4․5 մլրդ դրամի չափով։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Լիլի Դրմեյանի նախագահությամբ, բավարարել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին միջնորդությունը։
ՀՀ դատախազությունն նախկին բարձրաստիճան զինվորականներից պահանջում է բռնագանձել նշված գումարը՝ իբրև փոխհատուցում պետությանը հասցված վնասի համար։ Հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացվել է 2025 թվականի մարտի 17-ին, և նույն օրը մակագրվել է դատավոր Դրմեյանին, գրում է «Փաստինֆոն»։
Պահանջի հիմքում ընկած քրեական գործը ներկայացվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան և մակագրվել դատավոր Մասիս Մելքոնյանին։ Գործը վերաբերում է պաշտոնեական անփութության դեպքի, որը հանգեցրել է ծանր հետևանքների։
Պաշտպանական կողմը պնդել է, որ գործը ենթակա չէ քննության, քանի որ անցել են վաղեմության ժամկետները, իսկ գեներալները չեն ընդունել իրենց վերագրվող արարքները։
Ընդ որում, պաշտպանության կողմը նաև կասկածներ ունեն, որ ի սկզբանե՝ քրեական գործը դատարան ուղարկելու նպատակը եղել է քաղհայցով պետությանը պատճառված ենթադրյալ վնասի բռնագանձման հարց բարձրացնելը, ինչն էլ փաստացի արվել է։
Հայցի շրջանակում դատախազությունը միջնորդել է կիրառել հայցի ապահովման միջոց՝ պահանջելով գույքի վրա դնել 4,370,985,000 դրամի արգելանք։ Ըստ միջնորդության՝ պարտավորությունները ծագել են ոչ իրավաչափ գործողությունների հետևանքով, իսկ պատասխանողները չեն փորձել կամավոր կերպով փոխհատուցել վնասը։ Բացի այդ, ըստ դատախազության, գույքային միջոցների կորուստը հնարավոր է՝ խոչընդոտի դատական ակտի կատարումը։

11 Апрель 2025 - 15:03 AMT
Антикоррупционный суд Армении наложил арест на имущество генерал-полковника Мовсеса Акопяна и генерал-майора Армена Арутюняна на сумму около 4,5 миллиарда драмов. Председательствующий судья Лили Дрмеян удовлетворила ходатайство о применении обеспечительной меры по гражданскому иску.
По данным «Пастинфо», Генеральная прокуратура Армении требует взыскать с бывших высокопоставленных военных указанную сумму в качестве компенсации за ущерб, нанесённый государству. Иск был подан в Антикоррупционный суд 17 марта 2025 года и в тот же день передан судье Дрмеян.
Касающееся иска уголовное дело находится в Ереванском суде общей юрисдикции по уголовным делам и передано судье Масису Мелконяну. Оно связано со служебной халатностью, повлекшей тяжкие последствия.
Защита утверждает, что дело не подлежит рассмотрению, поскольку истёк срок давности. Обвиняемые генералы не признают своей вины.
Кроме того, защита выразила сомнения, что уголовное преследование изначально преследовало цель инициировать гражданский иск о взыскании ущерба с ответчиков в интересах государства — что, по их словам, и произошло.
В рамках иска прокуратура ходатайствовала о наложении ареста на имущество на сумму 4 370 985 000 драмов. Согласно обоснованию, обязательства возникли в результате неправомерных действий, а ответчики не предприняли попыток добровольно возместить ущерб. Также отмечалось, что утрата имущества может затруднить исполнение судебного решения.