11 Ապրիլ 2025 - 15:08 AMT
Ապրիլի 11-ին Անթալիայում մեկնարկած ADF 2025 դիվանագիտական հարթակում ՍիվիլՆեթին տված բացառիկ հարցազրույցում Թուրքիայի կողմից հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի պատասխանատու Սերդար Քըլըչը խոսել է Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հանդիպման և ընդհանուր գործընթացի մասին։
Պատասխանելով ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ իր մեկնաբանության մասին հարցին՝ Քըլըչն ասել է, որ սահմանադրության փոփոխությունը Հայաստանի ներքին հարցն է։
«Դա կարևոր հարց է, և ինչպես նշեցիք, Ադրբեջանը պահանջում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն։ Հայաստանի իշխանություններն արդեն հայտարարել են, որ իրենք ևս ցանկանում են փոփոխություններ անել Սահմանադրության մեջ։
Բայց սա Հայաստանի ներքին հարցն է։ Հայ ժողովուրդը և Հայաստանի ինստիտուտներն են որոշելու՝ ինչպես և երբ է այդ փոփոխության գործընթացն իրականացվելու»,–ասել է Քըլըչը։
Խոսելով հայաստանցի իր գործընկեր Ռուբեն Ռուբինյանի հետ այսօրվա հանդիպման մասին՝ նա ասել է, որ սա բանակցություն չէ, նույնիսկ կարգավորման գործընթաց էլ չէ։
«Եթե հարցնեք իմ անձնական կարծիքը, ապա սա վստահության կառուցման գործընթաց է երկու երկրների միջև»,–ասել է նա։
Քըլըչը շեշտել է, որ երկկողմ հանդիպումներում արդեն մի շարք կարևոր քայլեր են իրականացվել։ Նա նշել է, որ վերջերս որոշում է ընդունվել Անիի պատմական կամուրջը վերականգնելու մասին, և որ երկու կողմերի աշխատանքային խմբերը մեկնարկել են տեխնիկական գնահատում՝ նպատակ ունենալով շարունակել հարաբերությունների բարելավման ջանքերը։
Նրա խոսքով, առաջիկայում ծրագրված են փորձնական քայլեր, որոնց միջոցով նախատեսվում է արագացնել գործընթացը։ Քըլըչն ընդգծել է, որ սա երկու երկրների և ժողովուրդների համար օգտակար նախաձեռնություն է։
Խոսելով այն մասին, թե երբ է հայ-թուրքական սահմանը բացվելու երրորդ երկրների ներկայացուցիչների համար՝ Քըլոըչն ասել է, որ չգիտի, թե դա երբ կլինի։
«Այդ առնչությամբ որոշում ենք կայացրել դեռևս 2022 թվականին՝ երրորդ երկրի քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար։ Հիմա աշխատում ենք տեխնիկական մանրամասների վրա։ Չգիտեմ՝ երբ դա կլինի, բայց լուրջ աշխատում ենք։ Հուսով եմ՝ հնարավորինս շուտ պետք է ավարտենք այս գործընթացը»,–ասել է նա։
Մինչ այդ Քըլըչը Անթալիայի ֆորումում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Թուրքիան պահանջել է Հայաստանից փոխել Սահմանադրությունը, ասել էր․ «Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ հայտարարություն է արել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այդ համատեքստում Հայաստանը կկատարի անհրաժեշտ փոփոխություններն իր Սահմանադրության մեջ»:

11 Апрель 2025 - 15:16 AMT
11 апреля в Анталье, на дипломатической платформе ADF 2025, специальный представитель Турции по нормализации армяно-турецких отношений Сердар Кылыч дал эксклюзивное интервью «СивилНет», в котором рассказал о встрече с Рубеном Рубиняном и ходе процесса.
Отвечая на вопрос о возможных изменениях в Конституции Армении, Кылыч подчеркнул, что это исключительно внутреннее дело республики.
«Это важный вопрос. Как вы отметили, Азербайджан требует от Армении изменить Конституцию. Власти Армении уже заявили, что сами намерены внести изменения в Основной закон.
Но это внутренний вопрос Армении. Только армянский народ и государственные институты вправе решать, когда и каким образом произойдут эти изменения», — заявил Кылыч.
Говоря о встрече с армянским коллегой Рубеном Рубиняном, он отметил, что это не были переговоры и не часть официального процесса нормализации.
«Если говорить о моей личной оценке, то это — процесс построения доверия между двумя странами», — сказал он.
Кылыч отметил, что в ходе двусторонних встреч уже были реализованы важные шаги. В частности, он упомянул недавнее решение о реставрации исторического моста Ани, подчеркнув, что рабочие группы с обеих сторон приступили к технической оценке с целью продолжения усилий по улучшению отношений.
По его словам, в ближайшее время намечены пробные шаги, которые могут ускорить процесс. Кылыч подчеркнул, что это полезная инициатива как для государств, так и для их народов.
На вопрос о сроках открытия армяно-турецкой границы для граждан третьих стран, Кылыч ответил, что точная дата пока неизвестна.
«Решение по этому вопросу было принято еще в 2022 году — для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов. Сейчас мы прорабатываем технические детали. Не знаю, когда это произойдёт, но мы серьёзно над этим работаем. Надеюсь, удастся завершить процесс как можно скорее», — добавил он.
Ранее на анталийском форуме Кылыч, отвечая на вопрос о том, требовала ли Турция от Армении изменить Конституцию, сказал: «Заявление по поводу изменений в Конституции сделал и премьер-министр Никол Пашинян. В этом контексте Армения осуществит необходимые реформы в своём Основном законе».