12 Ապրիլ 2025 - 06:40 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայան Սինգհի հետ Տաշքենդում կայացած հանդիպմանը ներկայացրել է հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խաղաղ նախաձեռնությունները, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Հնդկական պատվիրակության անդամները իրենց աջակցությունն են հայտնել այս նախագծին՝ ընդգծելով, որ Հնդկաստանը սատարում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության օրակարգին։
Անդրադարձ է եղել հայ-հնդկական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է երկու երկրների բարեկամական կապերի արժեքը՝ նշելով, որ դրանք հիմնված են դարերի պատմության ու փոխադարձ հարգանքի վրա։ Նա բարձր է գնահատել ՀՀ Ազգային ժողովում իր ղեկավարությամբ գործող Հայաստան–Հնդկաստան բարեկամական խմբի դերը, որն ըստ նրա՝ նպաստում է խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմանը։
Ի պատասխան՝ Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայան Սինգհը նշել է, որ մեծապես կարևորում է հայ–հնդկական հարաբերությունների զարգացումը։ Նա առանձնացրել է Հնդկաստան–Հայաստան բարեկամական խմբի ձևավորման նշանակությունը՝ այն դիտարկելով որպես խորհրդարանական համագործակցության խորացման ու նոր հնարավորությունների բացման քայլ։ Սինգհը հատկապես ընդգծել է 2024 թվականին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի՝ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի կարևորությունը՝ որպես գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման խորհրդանշական դրվագ։
Արշակյանը հավելել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությամբ, և երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում առկա է զգալի ներուժ։

Вице-спикер Национального собрания Армении Акоб Аршакян в Ташкенте провёл встречу с заместителем председателя парламента Индии Хариваншем Нараяном Сингхом, в ходе которой представил инициативы по мирному урегулированию армяно-азербайджанских отношений, включая программу «Перекрёсток мира».
Члены индийской делегации выразили поддержку данному проекту, подчеркнув, что Индия последовательно выступает за мир и стабильность в регионе.
Стороны также обсудили укрепление межпарламентских связей между Арменией и Индией. Аршакян отметил ценность дружественных отношений двух стран, подчеркнув, что они основаны на вековой истории и взаимном уважении. Он высоко оценил роль армяно-индийской группы дружбы, действующей под его руководством в парламенте Армении, которая, по его словам, способствует активизации межпарламентского сотрудничества.
В свою очередь, Хариванш Нараян Сингх подчеркнул важность развития армяно-индийских отношений. Он особо отметил значение создания индийско-армянской группы дружбы, расценивая это как шаг к углублению сотрудничества и открытию новых возможностей. Сингх отдельно выделил официальный визит председателя парламента Армении Алена Симоняна в Индию в 2024 году, назвав его символичным эпизодом укрепления партнёрских связей.
Аршакян добавил, что Армения заинтересована в взаимовыгодном сотрудничестве с Индией, и отметил значительный потенциал для взаимодействия в различных сферах. Он пригласил Сингха посетить Армению.