Մոսկվայի Բուտիրսկի դատարանում դատախազը հանդես է եկել հայտարարությամբ, պահանջելով 2018–ին սպանված Միխայիլ Խաչատուրյանին ճանաչել մեղավոր դուստրերի հանդեպ բռնության մեջ։ Այդ մասին հայտնել է քույրերից մեկի շահերի պաշտպան Ալեքսեյ Պարշինը։
«Դատախազը խնդրել է մեղավոր ճանաչել Միխայիլ Խաչատուրյանին մեղադրանքի բոլոր կետերով և կարճել գործը վերջինիս մահվան կապակցությամբ»,–ասել է նա։
Փաստաբանի խոսքով՝ Խաչատուրյանին մեղադրում են անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության երկու դրվագների, մի քանի անձանց դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու, ինչպես նաև պոռնոգրաֆիկ նյութերի ստեղծման և տարածման համար, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պարշինը հիշեցրել է, որ քույրերի գործը դեռ փակված չէ, սակայն հույս է հայտնել, որ այն կավարտվի հոր մեղավորության պաշտոնական ճանաչումից հետո։
Աղմկահարույց սպանությունը տեղի է ունեցել 2018 թվականի հուլիսի 27-ին Մոսկվայում․ երեք քույրերը դանակով հարձակվել են իրենց հոր վրա՝ իրենց բնակարանում, Ալտուֆևի խճուղու վրա։ Այն ժամանակ աղջիկները եղել են 17, 18 և 19 տարեկան, հիմնական հարվածները հասցրել է փոքր քույրը։
Փաստաբանները պնդել են, որ աղջիկները գործել են անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության շրջանակներում, սակայն նախաքննությունը մեղադրանք է առաջադրել՝ նախնական համաձայնությամբ խմբով սպանության հոդվածով։ Սկզբում բոլոր երեքին կալանավորել են, ապա խափանման միջոցը փոխվել է՝ սահմանափակելով որոշ գործողություններ, իսկ հետագայում ազատել են էլեկտրոնային թևնոցներից։
Քննչական մարմինները հաստատել են, որ Միխայիլ Խաչատուրյանը «ֆիզիկական և հոգեբանական տառապանքներ» է պատճառել իր դուստրերին, սակայն չեն փոխել կատարվածի որակավորումը՝ նշված փաստերը դիտելով որպես մեղմացուցիչ հանգամանք։ 2023 թվականի փետրվարին Մոսկվայի քաղաքային դատարանը երկու քրեական գործերը՝ ավագ և կրտսեր քույրերի վերաբերյալ, որոնք քննվում էին առանձին, վերադարձրել է դատախազություն։

12 Апрель 2025 - 07:46 AMT
Прокурор на заседании Бутырского суда Москвы выступил с заявлением о признании Михаила Хачатуряна виновным по всем пунктам предъявленного обвинения, несмотря на то что он был убит в 2018 году, сообщает РИА Новости.
По словам адвоката Алексея Паршина, представляющего одну из пострадавших, прокурор попросил также прекратить уголовное преследование в связи со смертью обвиняемого.
Юрист сказал, что Хачатуряну вменяются два эпизода сексуального насилия в отношении несовершеннолетних, преднамеренное причинение тяжких телесных повреждений нескольким лицам, а также изготовление и распространение порнографического контента через интернет.
Паршин отметил, что дело в отношении сестер Хачатурян пока не завершено, но выразил надежду на его скорое закрытие после официального признания вины их отца.
Убийство, вызвавшее широкий общественный резонанс, произошло в Москве 27 июля 2018 года: три сестры напали с ножом на своего отца в их квартире на Алтуфьевском шоссе. На тот момент девушкам было 17, 18 и 19 лет, причем основную часть ударов нанесла младшая из них.
Адвокаты девушек настаивали, что они действовали в рамках необходимой обороны, однако следственные органы предъявили обвинения по статье об убийстве, совершенном группой лиц по предварительному сговору. Сначала всех троих поместили в следственный изолятор, затем мера пресечения была изменена на запрет определенных действий, а позже с них сняли и электронные браслеты.
Следствие подтвердило, что Михаил Хачатурян причинял дочерям «физические и психические страдания», однако не переквалифицировало их действия, ограничившись лишь признанием этих фактов как смягчающего обстоятельства.
В феврале 2023 года Мосгорсуд направил оба уголовных дела — в отношении старших и младшей сестер, расследовавшиеся раздельно, — обратно в прокуратуру.