12 Ապրիլ 2025 - 08:36 AMT
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արձագանքել է Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչության հայտարարությանը, ըստ որի՝ ապրիլի 10-ին՝ ժամը 20:55-ի սահմանում, Հայաստանի զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանագծի հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։ Հայկական կողմը նշել է, որ այս տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Բաքուն նշել է, թե հայկական ստորաբաժանումները կրակ են վարել Վարդենիսի և Գորիսի ուղղություններով տեղակայված դիրքերից, ինչին ի պատասխան՝ ադրբեջանական կողմն իրականացրել է «համարժեք պատասխան գործողություններ»։
Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունը վերահաստատել է Երևանի՝ նախկինում հնչեցրած առաջարկը՝ ստեղծելու համատեղ մեխանիզմ, որի նպատակը հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի կամ նման պնդումների հետաքննությունն է։ Այս առաջարկը, ըստ հաղորդագրության, դեռևս մնում է անպատասխան Բաքվի կողմից։
Հայաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ պատրաստ են ուսումնասիրել Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ հնչեցված պնդումները, պայմանով՝ եթե այդ պնդումները հիմնավորող փաստերը տրամադրվեն հայկական կողմին։
Վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս մեղադրանքներ է հնչեցրել՝ պնդելով, թե հայկական ուժերը կրակ են բացում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային բնակավայրերի բնակիչները հաղորդում են ադրբեջանական կողմից հնչող կրակոցների մասին։

12 Апрель 2025 - 09:08 AMT
Армения вновь опровергла дезинформацию Азербайджана о предполагаемом нарушении режима прекращения огня.
Министерство обороны Армении ответило на заявление военного ведомства Азербайджана, в котором утверждается, что 10 апреля около 20:55 вооружённые силы Армении открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на северо-восточном участке границы. Армянская сторона заявила, что данная информация не соответствует действительности.
Баку утверждает, что огонь вёлся с позиций, расположенных в районах Вардениса и Гориса, на что азербайджанская сторона якобы ответила «адекватными мерами».
Минобороны Армении вновь подтвердило предложение Еревана создать совместный механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня или подобных заявлений. Согласно сообщению, это предложение остаётся без ответа со стороны Баку.
Официальные представители Армении вновь подчеркнули готовность изучить заявления Минобороны Азербайджана при условии, что будут представлены доказательства, подтверждающие выдвинутые обвинения.
За последние недели Азербайджан неоднократно обвинял армянскую сторону в стрельбе по своим позициям. В то же время жители приграничных сёл Сюника и Гегаркуника сообщают о выстрелах с азербайджанской стороны.