Շինծու գործերով Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հեռախոսազանգերի, նամակների միջոցով ընտանիքին է փոխանցել 7 կարևոր աքսիոմ, որոնցով առաջնորդվում է իր կյանքում: Նա խնդրել է հրապարակային դարձնել դրանք, որպեսզի մարդիկ ևս մտածեն դրանց շուրջ.
«Մի հնդիկ փիլիսոփա ասել է, որ անգիտությունը սկիզբ չունի, բայց ունի ավարտ: Լուսավորությունն ունի սկիզբ, բայց այն երբեք չի ավարտվում։ Այնպես որ, պետք է գնալ ոչ թե բառի, այլ իմաստի ետևից։ Ոչ թե ուսուցչի, այլ ուսմունքի ետևից։
Իմ կյանքի ընթացքում ես յոթ աքսիոմ հայտնաբերեցի ու ընդունեցի: Օրենքներ, որոնք ինձ համար ապացուցման կարիք չունեն։ Որոնք դարձել են այն սյունը, որի վրա հիմնվում եմ ես ու կառուցում եմ իմ տունը։ Այդ աքսիոմների շնորհիվ ես այն կառուցում եմ քարի, ոչ թե՝ ավազի վրա։ Ինչպես Հիսուսն էր խրատում Լեռան քարոզում։ Դարեր շարունակ իմաստուններն ու մարգարեները բազմիցս փորձել են մեզ հասցնել այս մտքերը՝ տարբեր լեզուներով, տարբեր բառերով, խորհրդանիշներով, գործողություններով ու կանոններով։
Իմ ոչ լիարժեք 57 տարեկանում ես հասկացա դրանք։ Հասկացա երկար որոնումներից, խոհերից հետո, ինքս իմ հետ, իմ ուսուցիչների և մտերիմների հետ վեճերից ու քննարկումներից հետո։
Նորից ու նորից սեփական փորձով համոզվեցի, որ հնարավոր չէ ինչ-որ բան սովորել՝ պարզապես խելացի գրքեր կարդալով և դրանք անգիր անելով։ Նույն գրքին ես երբեմն վերադառնում էի տասը անգամ՝ ընդամենը մեկ միտք հասկանալու համար։ Հասկանալ իմաստը, այլ ոչ թե բառերը, որոնց տողատակերում այն թաքնված էր։
Միայն այս գրքերն ու մտքերը քո միջով անցկացնելով, քո աշխարհընկալման ու փորձի մեջ ներդնելով, դրանք քո էությունը, ամենօրյա կյանքի բնական վիճակը դարձնելով կարելի է հասնել նրան, որ դրանք դառնան այն հիմքը, որոնց վրա կառուցվում է ամեն ինչ, որոնք հաշվի ես առնում կյանքում ցանկացած որոշում կայացնելիս։ Աքսիոմները, որոնց հասնում ես այդ ճանապարհով, հնարավոր չէ փոխել։
Սեփական աքսիոմները կարող է ունենալ յուրաքանչյուրը։ Դրա համար չկան և չեն կարող լինել սահմանափակումներ և արգելքներ, դրա համար հատուկ թույլտվություններ և հավանություններ պետք չեն։ Նույնիսկ կարդալ և գրել չիմացող մարդը կարող է դա անել, եթե իսկապես ցանկանա։ Եվ կգտնի իր ճանապարհը։
Աքսիոմ առաջին
Մարդկանց միջև տարբերությունները պայմանավորված չեն ոչ մաշկի գույնով, սեռով, ազգային կամ կրոնական պատկանելությամբ, ոչ էլ բարու և չարի բաժանմամբ. ամեն մեկի ներսում գոյություն ունեն և՛ լույսը, և՛ մութը։ Ըստ Վարդանյանի՝ գլխավոր բաժանումը կախված է հավատից՝ Աստծուն վստահողների և նրա գոյությանը չհավատացողների միջև։ Նրանց մեջ մարել է ներքին Աստվածային կայծը, և նրանք դարձել են ամեն ինչի հանդեպ անտարբեր։
Աքսիոմ երկրորդ
Հավերժությանն ամենամոտը ակնթարթն է։ Շնորհակալ պետք է լինել Աստծուն այսօրվա պահի համար, պատրաստ լինել մահվան ցանկացած պահի, ապրել ներկա պահով ՝ սա է իրական կյանքը։ Պետք է հարգել և իմանալ անցյալը, լավատեսորեն նայել ապագային, բայց ապրել՝ ներկայով։
Աքսիոմ երրորդ
Էներգիան, ուժն այն է, ինչ մենք ստանում ենք շրջակա աշխարհից, տիեզերքից՝ թթվածնի, ջրի, սննդի, քնի, աշխարհի հետ շփման միջոցով, մեր գործողությունների, խոսքերի, մտքերի միջոցով։ Մենք տալիս կամ ծախսում ենք այդ եռանդի մի մասը մեր մարմինն առողջ պահելու համար, որպեսզի մեր մեջ չմարի Աստվածային կայծը։ Բայց մենք այն նաև ծախսում ենք սնունդը մարսելու, մեր ցանկությունների բավարարելու կամ պարզապես դատարկ կյանքի, անիմաստ առօրյայի և արտաքին աղմուկի վրա։
Աքսիոմ չորրորդ
Լույսը կյանք է։ Աստված ասաց՝ «Եղիցի լույս»։ Լուսավորելով և՛ մեր, և՛ ուրիշների ճանապարհը, մենք նմանվում ենք էլեկտրական թելի՝ բարակ, փխրուն, որը կարող է ակնթարթորեն այրվել։ Ուստի կարևոր է այդ հավասարակշռությունը պահել այնպես, որ լուսավորենք առաջին հերթին ոչ թե մեզ, այլ մեր շուրջը։ Չկուտակել ոչ մի ավելորդ բան, չդառնալ մեր ցանկությունների ստրուկը, չմնալ մեկ՝ հոգևորի կամ նյութականի կողմում։ Միջին ճանապարհ ընտրելով՝ կարելի է ուղին լուսավոր դարձնել ուրիշների համար՝ առանց խախտելու նուրբ ու դինամիկ հավասարակշռությունը մեր հսկայական աշխարհում, որը մենք միաժամանակ և՛ գիտենք, և՛ չգիտենք։
Աքսիոմ հինգերորդ
Բարին, ինչպես օդը կամ ջուրը, հաճախ մնում է աննկատ, բայց նրա ազդեցությունն անչափելի է։ Բարին հավերժ է և անմահ։ Այն ուժեղանում է, երբ մենք բարի գործ ենք անում՝ ոչինչ չակնկալելով փոխարենը, անանուն, երբեմն նույնիսկ չիմանալով, թե ում ենք օգնում։ Բարին ներդրում չէ։ Եղիր երախտապարտ, մի վերադարձրու նրան, ով քեզ բարիք է արել` պարտքի զգացողությունից ելնելով, այլ որպես էստաֆետային փայտիկ, այն առաջ փոխանցիր։ Այն կվերադառնա և՛ նրանց, ով քեզ բարիք է արել, և՛ քեզ։ Մի՛ մերժիր ոչ մեկի, օգնիր և կիսվիր ամեն ինչով, ինչ ունես։ Ամեն ինչ կվերադառնա։
Աքսիոմ վեցերորդ
Դրախտն այն է, երբ հրաժարվում ես քո ցանկություններից, վախերից, զգացմունքներից, տալիս ես քեզ ամբողջովին և քո ողջ էներգիան՝ բարիք անելու և ուրիշներին լուսավորելու համար։ Այն նման է անտեսանելի ճառագայթման մեր շուրջը։ Եթե այն սպառվի, եթե մենք չպահպանենք այդ հավասարակշռությունը, աշխարհը կանհետանա։ Գլխավոր ռիսկը ոչ թե օզոնային անցքն է, այլ բարու և լույսի անհետացումը։ Այնպես որ, դրախտը քո մասին չէ։ Դա այն մասին է, որ քեզ ամբողջովին նվիրաբերես ուրիշներին և հետո հանգիստ վերադառնաս Հավերժություն։ Երջանկությունը հենց դա է:
Աքսիոմ յոթերորդ
Երջանկությունը սկսվում և ավարտվում է մեր մեջ։ Արտաքին միջավայրը ոչ մի դեր չի խաղում։ Ես երջանիկ եմ եղել և՛ Հնդկական օվկիանոսի շքեղ կղզում, որտեղ միայն մենք էինք ընտանիքով և սպասարկող անձնակազմը, և՛ այստեղի խցում, որտեղ օրական երեք բաժակ ջրից բացի ուրիշ ոչինչ չկա։ Երջանկությունը մեր մեջ է։ Միայն:
Երջանկություն, հավերժություն, էներգիա, լույս և բարիք՝ ահա իմ հենարանները։ Ես կիսվեցի ձեզ հետ այս մտքերով, որպեսզի դուք մտածեք այդ մասին։ Որպեսզի վիճեք ինձ հետ և ինքներդ ձեզ հետ։ Իսկ գլխավորը՝ որպեսզի խելագար կենցաղի և առօրյայի այս աշխարհում ժամանակ հատկացնեք ոչ թե փողին, ոչ թե հաճույքներին, այլ ձեր հոգուն։ Շարունակեք զգալ կյանքը, շարունակեք ժպտալ և ապրել լիարժեք կյանքով»,–ասվում է ուղերձում։

Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, содержащийся в бакинской тюрьме по сфабрикованным обвинениям, передал семь жизненных аксиом своей семье через письма и телефонные звонки. Он попросил опубликовать их, чтобы и другие могли задуматься о сказанном.
«Один индийский философ говорил, что невежество не имеет начала, но имеет конец. Просветление же имеет начало, но не имеет конца. Поэтому нужно искать не слово, а смысл. Не учителя, а учение», — написал Варданян.
Он признался, что за 57 лет своей жизни пришёл к этим истинам не благодаря книгам, а через личные поиски, размышления, споры с собой, учителями и близкими. Чтобы понять одну мысль, он возвращался к одной и той же книге десятки раз — стремясь понять суть, скрытую за словами.
Он подчёркивает, что каждый человек может открыть свои собственные аксиомы, независимо от образования или социального положения. Для этого не нужны разрешения или одобрение.
Аксиома первая
Различия между людьми не определяются цветом кожи, полом, этнической или религиозной принадлежностью, или добром и злом. В каждом — и свет, и тьма. Главное различие — в вере: между теми, кто доверяет Богу, и теми, кто не верит. У последних угасла божественная искра, они стали безразличными ко всему.
Аксиома вторая
Ближе всего к вечности — текущий миг. Благодари Бога за этот момент, живи настоящим, будь готов к смерти в любую секунду. Прошлое — уважай, в будущее — верь, но живи сейчас.
Аксиома третья
Энергия и сила поступают от Вселенной — через кислород, воду, пищу, сон, взаимодействие с миром. Мы расходуем её на здоровье, чтобы сохранить в себе божественную искру, но также — на переваривание пищи, удовлетворение желаний, бессмысленную повседневность и внешний шум.
Аксиома четвёртая
Свет — это жизнь. Бог сказал: «Да будет свет». Когда мы освещаем путь себе и другим, становимся похожими на хрупкую нить, способную мгновенно перегореть. Важно сохранять баланс: освещать не только себя, но и окружающих, не становиться рабом желаний, не застревать между материальным и духовным. Следуя срединному пути, можно освещать путь другим, не нарушая хрупкое равновесие этого мира.
Аксиома пятая
Добро, как воздух или вода, незаметно, но безмерно по своему воздействию. Оно вечно. Оно усиливается, когда ты делаешь добро бескорыстно, анонимно, не ожидая ничего взамен, иногда даже не зная, кому помогаешь. Не возвращай добро из чувства долга — передай его дальше, как эстафетную палочку. Оно вернётся и к тебе, и к тем, кто когда-то помог тебе. Не отказывай, делись всем, что у тебя есть.
Аксиома шестая
Рай — это когда ты отказываешься от желаний, страхов, чувств, и отдаёшь себя полностью, чтобы нести добро и свет другим. Это невидимое излучение вокруг нас. Если его не сохранять, мир исчезнет. Главное — не озоновая дыра, а исчезновение добра и света. Рай — не о тебе. Это о полном самоотдаче и спокойном возвращении в Вечность. Вот что такое счастье.
Аксиома седьмая
Счастье начинается и заканчивается внутри нас. Внешняя обстановка не имеет значения. Я был счастлив и на роскошном острове в Индийском океане с семьёй, и здесь, в камере, где, кроме трёх стаканов воды в день, нет ничего. Счастье — внутри. Только.
«Счастье, вечность, энергия, свет и добро — вот мои опоры», — завершает Варданян. — «Я делюсь этим, чтобы вы задумались. Чтобы поспорили — со мной и с собой. Но главное — чтобы в этом безумном мире вы нашли время не для денег или удовольствий, а для своей души. Продолжайте чувствовать, продолжайте улыбаться и живите полноценно».
Советник президента США по нацбезопасности Майк Уолц заявил, что в разговоре с азербайджанским коллегой Хикметом Гаджиевым призвал освободить пленных и завершить подписание мирного договора с Арменией. Адвокат Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Никола Пашиняна и главу МИД Арарата Мирзояна внимательно изучить заявления Дональда Трампа и Уолца.