14 Ապրիլ 2025 - 06:40 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն Անթալիայում հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի հետ։ Այդ մասին նա հայտնել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ես ընդգծել եմ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռք բերված կարևոր հանգրվանը՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացումը և Հայաստանի դիրքորոշումը դրա ստորագրման վերաբերյալ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Միրզոյանն Անթալիայում մասնակցել է դիվանագիտական համաժողովին, առանձին հանդիպում ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, մասնակցել պանելային քննարկման՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարների հետ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Анталье провёл встречу с специальным представителем генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Хавиером Коломиной. Об этом он сообщил в своём микроблоге в X.
«Я подчеркнул важный этап, достигнутый в процессе нормализации отношений с Азербайджаном — завершение текста мирного договора, а также представил позицию Армении по его подписанию», — говорится в записи.
В Анталье Мирзоян принял участие в дипломатическом форуме, провёл отдельную встречу с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и участвовал в панельной дискуссии с главами МИД Азербайджана и Грузии.