«Իրավական ուղի» և «Արցախի ժողովուրդների շահերի և իրավունքների պաշտպանության միություն» հասարակական կազմակերպությունները մարտին դիմել են Հայաստանի ԱԳՆ–ին՝ առաջարկելով, որ Հայաստանը հյուպատոսական պաշտպանության իրավունքը Բաքվում պահվող հայ գերիների համար փոխանցի Շվեյցարիային ՝ որպես չեզոք երրորդ երկիր։ Այս մասին ասել է «Իրավական ուղի» կազմակերպության համահիմնադիր և իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Ըստ Սահակյանի՝ ԱԳՆ-ն իրենց տեղեկացրել է, որ դիմել-չդիմելու և երկրի ընտրության հարցը քննարկվում է։
Իրավապաշտպանը շեշտել է, որ գերիների ու պատանդների իրավական պաշտպանությունը դարձել է ավելի հրատապ այն պահից ի վեր, երբ Ադրբեջանը հայտարարել է, որ դադարեցնում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) գործունեությունը իր տարածքում։
ԿԽՄԿ-ն եղել է միակ միջազգային կառույցը, որ հնարավորություն է ունեցել այցելել Բաքվում պահվող հայ գերիներին և կապ հաստատել նրանց ու ընտանիքների միջև։ Կոմիտեն սկսել է գործել տարածաշրջանում 1992 թվականից՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի սկզբից, ունենալով ներկայացուցչություններ Բաքվում և Երևանում, ինչպես նաև գրասենյակ Ստեփանակերտում։
Սահակյանը նշել է, որ հարցը բազմիցս բարձրաձայնվել է տարբեր հանդիպումների ընթացքում, սակայն մինչ այս պահը հանրայնորեն չի ներկայացվել:
«Խնդրի արդիակաությունն այժմ փոփոխության է ենթարկվել, երբ որոշվեց դադարեցնել Կարմիր խաչի կոմիտեի գործունեությունը։ Բաքվում պահվող հայերին այդ ծառայության տրամադրման դադարեցումը անդառնալի հետևանքներ կունենա»։
Նա հավելել է, որ հյուպատոսական իրավունքի փոխանցումը նաև արդար դատաքննության իրավունքի ապահովմանն է առնչվում:
«Հյուպատոսական ծառայությունների շրջանակը լայն է։ Այն ներառում է պայմաններին ծանոթանալը, իրավունքների իրացվածության մասին տեղեկանալը, կարող է առնչվել բժշկական հարցերի»,-asel 1 na:
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ այն երկիրը, որին կարող է վստահվել հյուպատոսական պաշտպանության գործառույթը, պետք է լինի չեզոք և ընդունելի թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի hama8։
Ինչ վերաբերում է Շվեյցարիայի ընտրությանը, ապա Սահակյանը բացատրել է. «Մեզ համար նշանակություն ուներ Շվեյցարիայի խորհրդարանի ընդունած փաստաթուղթը, համաձայն որի՝ Շվեյցարիան կարող է երկխոսության հարթակ ապահովել արցախցիների և ադրբեջանցիների միջև։ Սա կարևոր է նաև արցախցիների վերադարձի իրավունքի իրացման տեսանկյունից»։
2024-ի դեկտեմբերին Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը՝ խորհրդարանի ստորին պալատը, հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում ստեղծելու նախագիծը, որը 2025-ի մարտի 18-ին հավանության է արժանացել նաև վերին պալատի կողմից։ Այս նախաձեռնությունը կոչ է անում Շվեյցարիայի կառավարությանը՝ ապահովել հատուկ երկխոսության հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև։
1963-ի Վիեննայի հյուպատոսական հարաբերությունների մասին կոնվենցիայի համաձայն՝ այն պետությունը, որը չունի դիվանագիտական ներկայացուցչություն որևէ երկրում, կարող է երրորդ երկրի միջոցով կազմակերպել իր քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը՝ համաձայնությամբ։ Այս մեխանիզմը կիրառվում է հատկապես այն դեպքերում, երբ դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատված։ Այս պարագայում, երրորդ երկիրը հանդես է գալիս որպես «հետաքրքրությունների պաշտպան»՝ ժամանակավորապես կամ երկարաժամկետ։

Две правозащитные организации обратились в МИД Армении с предложением передать Швейцарии функции консульской защиты армянских пленных, содержащихся в Баку, сообщает CivilNet.
В марте общественные организации «Правовой путь» и «Союз по защите интересов и прав народa Арцаха» направили официальный запрос в Министерство иностранных дел Армении с предложением предоставить Швейцарии право осуществлять консульскую защиту армянских пленных в Баку. Об этом заявила соучредитель «Правового пути» и правозащитник Сирануш Саакян.
По словам Саакян, в МИД сообщили, что вопрос о целесообразности такого обращения и выборе страны пока находится на стадии обсуждения.
Она подчеркнула, что необходимость юридической защиты пленных и заложников значительно возросла после того, как Азербайджан объявил о прекращении деятельности Международного комитета Красного Креста (МККК) на своей территории.
МККК был единственной международной структурой, которая имела возможность посещать армянских пленных в Баку и поддерживать их связь с семьями. Комитет работает в регионе с 1992 года, имеет представительства в Баку, Ереване и офис в Степанакерте.
Саакян отметила, что вопрос неоднократно поднимался на различных встречах, однако до настоящего времени публично не обсуждался.
«Актуальность вопроса изменилась после прекращения деятельности Красного Креста. Приостановка этой помощи пленным может иметь необратимые последствия», — отметила она.
Она добавила, что передача консульских функций также касается обеспечения права на справедливое судебное разбирательство.
«Консульская защита охватывает широкий спектр задач: от оценки условий содержания до медицинских вопросов и контроля за соблюдением прав», — пояснила правозащитница.
По словам Саакян, страна, которой могут быть доверены функции консульской защиты, должна быть нейтральной и приемлемой как для Армении, так и для Азербайджана.
Что касается выбора Швейцарии, Саакян пояснила: «Для нас было важно принятие парламентом Швейцарии документа, согласно которому страна может служить площадкой для диалога между арцахцами и азербайджанцами. Это также важно для реализации права арцахцев на возвращение».
В декабре 2024 года Национальный совет Швейцарии (нижняя палата парламента) утвердил проект создания Форума мира для Нагорного Карабаха. Верхняя палата одобрила его 18 марта 2025 года. Инициатива призывает правительство Швейцарии обеспечить специальную диалоговую платформу между Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
Согласно Венской конвенции о консульских сношениях 1963 года, государство, не имеющее дипломатического представительства в другой стране, может через третье государство обеспечить защиту интересов своих граждан — при согласии сторон. Этот механизм используется особенно в случае отсутствия дипломатических отношений и позволяет третьей стране временно или на длительный срок исполнять функции «державы-покровителя».