Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ապրիլի 23-ին, ժամը 15:00-ին, կբացի «Փաստագրելով հանցագործությունը. Հայոց ցեղասպանության ականատես վավերագրողները» ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին:
Cուցադրությունում ներկայացվում են մոտ 70 ականատեսի վավերագրեր՝ հիշողություններ, օրագրային գրառումներ, զեկույցներ, լուսանկարներ, փաստագրական տեսանյութեր ու այլ նյութեր:
Վավերագրող ականատեսները ներկայացնում են մոտ 30 պետություն, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Ավստրալիա, Կանադա, Վենեսուելա, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Դանիա, Նորվեգիա, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Հունաստան, Իտալիա, Վատիկան, Նիդերլանդներ, Չեխիա, Լեհաստան, Հնդկաստան, Պարսկաստան, Սիրիա և այլ երկրներ:
Ցուցադրությանը ընդգրկված են նաև թուրք վավերագրողներ, ովքեր իրենց հիշողություններում, ժամանակի մամուլի էջերում, ինչպես նաև դատական գործերով արձանագրել են հայ ժողովրդի դեմ կատարված ոճրագործությունները։
Հայոց ցեղասպանության ականատեսների թողած հուշագրերն ու փաստագրական նյութերը, որտեղ մանրամասնորեն ներկայացված են ցեղասպանության սարսափները, հանդիսանում են բացառիկ սկզբնաղբյուրներ՝ փաստելով Օսմանյան կայսրությունում մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ իրագործված ոճրագործությունները։ Դրանք նաև փաստում են այն իրողությունը, որ միջազգային հանրությունը լիովին տեղեկացված է եղել հայերի դեմ իրականացված հանցագործությունների մասին։

14 Апрель 2025 - 09:36 AMT
23 апреля в 15:00 в Музее-институте Геноцида армян откроется временная выставка под названием «Документируя преступление: Свидетели-документалисты Геноцида армян», приуроченная к 110-летию Геноцида армян.
На выставке будут представлены материалы около 70 очевидцев: воспоминания, записи в дневниках, отчёты, фотографии, документальные видеоматериалы и другие источники.
Свидетели-документалисты представлены примерно из 30 государств, включая США, Австралию, Канаду, Венесуэлу, Швейцарию, Швецию, Данию, Норвегию, Германию, Великобританию, Россию, Францию, Грецию, Италию, Ватикан, Нидерланды, Чехию, Польшу, Индию, Иран, Сирию и другие страны.
В экспозицию включены также свидетельства турецких очевидцев, которые зафиксировали преступления против армян в своих мемуарах, публикациях того времени и судебных материалах.
Эти уникальные документы являются исключительными первоисточниками, подробно освещающими ужасы Геноцида и доказывающими, что международное сообщество было полностью осведомлено о совершённых преступлениях.