Այսօր «Հայաստան» առագաստանավն իսպանական Վալենսիա նավահանգստից սփյուռքի ճանապարհներով մեկնում է շուրջերկրյա նավարկության: Վալենսիայում տեղի է ունենալու հանդիսավոր միջոցառում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Վալենսիա քաղաքի եւ մարզի ղեկավարների, Իսպանիայում Հայաստանի դեսպան Մհեր Բադալյանի, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Կերոլայն Կոքսի, հայկական համայնքի եւ լայն հասարակայնության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
1991-ին կառուցված առագաստանավի անձնակազմը վերջին կես տարին զբաղվել է նավի վերանորոգմամբ, որը ներկա պահին հագեցած է նավիգացիոն սարքավորումներով եւ փրկարարական միջոցներով:
«Հայաստան» առագաստանավի անձնակազմը. Զորի Բալայան` արշավախմբի ղեկավար, Սամվել Կարապետյան` նավապետ, Արմեն Նազարյան` ավագ օգնական, Հայկ Բադալյան` հերթափոխի պետ, Մուշեղ Բարսեղյան` բոցման, Սամվել Սարգսյան` խոհարար եւ ռադիոինժեներ, Վահագն Մաթեւոսյան` ավագ ղեկակալ:
«Հայաստան» առագաստանավը կանցնի հետեւյալ երթուղով. Գիբրալթար, Ատլանտյան օվկիանոս, Բարբադոս կղզի, Պանամայի ծոց, Խաղաղ օվկիանոս, Հյուսիսյաին Ամերիկա, կրկին Պանամա, Ատլանտյան օվկիանոս, Հարավային Ամերիկա, Հորնի հրվանդան, Խաղաղ օվկիանոս, Նոր Զելանդիա, Ավստրալիա, Հնդկական օվկիանոս, Ինդոնեզական կղզիներ, Սինգապուր, Հինդուստան թերակղզի, Պարսից ծոց, Կարմիր ծով, Սյուեզի ջրանցք, Միջերկրական ծով: Պաշտոնական ավարտը` Բեյրութի նավահանգիստ, իրավաբանական` Վալենսիա:
«Հայաստանը» կանգ է առնելու միայն մի քանի աշխարհամասային նավահանգիստներում, որտեղ կան մեծ հայկական գաղութներ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է արշավախմբի ղեկավար Զորի Բալայանը եւ ասել. «Նավի ձեռքբերման եւ վերանորոգման համար պետական բյուջեից որ մի լումա չի ծախսվել»:

Сегодня парусная яхта “Армения” отправляется в кругосветное плавание по дорогам Диаспоры из испанского порта Валенсия, где будет проведено торжественное мероприятие с участием министра по делам Диаспоры РА Грануш Акопян, руководителей области и города Валенсия, консула Армении в Испании Мгера Бадаляна, члена палаты лордов Великобритании, баронессы Керолайн Кокс, представителей армянской общины и широкой общественности.
Экипаж построенного в 1991 году парустника последние полгода занимался переоборудованием яхты, которая в настоящее время оснащена современным навигационным оборудованием и спасательными средствами.
Экипаж парусной яхты “Армения”: Зорий Балаян – начальник экспедиции, Самвел Карапетян – капитан, Армен Назарян – старший помощник, Гайк Бадалян – начальник вахты, Мушег Барсегян – боцман, Самвел Саргсян – кок и радиоинженер, Ваагн Матевосян – старший рулевой.
Парусная яхта “Армения” пройдет следующим маршрутом: Гибралтар, Атлантический океан, остров Барбадос, Панамский канал, Тихий океан, Севрная Америка, вновь Панама, Атлантиъеский океан, Южная Америка, мыс Горн, Тихий океан, Новая Зеландия, Австралия, Индийский океан, Индонезийские острова, Сингапур, полуостров Индостан, Персидский залив, Красное море, Суецкий канал, Средиземное море. Официальный финиш – порт Бейрут, юридический – Валенсия.
Остановки “Армении” будут только в нескольких материковых портах, где есть большие армянские колонии. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил начальник экспедиции Зорий Балаян и заверил: “На приобретение и переоборудование судна не потрачено ни одной копейки из государственного бюджета”.