Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական անդամ Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությանն ու պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանի հայտարարությանը` նշելով դրանց իրարամերժ լինելը։
«Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է գյուղի մշակույթի տունը»: Այս մասին ասում է ՊՆ կողմից տարածված հայտարարությունը։
Գրեթե միևնույն ժամանակահատվածում, ԱԺ-ում լրագրողներին տրված ճեպազրույցում ՊՆ փոխնախարարը հայտարարում է․ «Կրակոցներ երբեմն լինում են, բայց դրանք քիչ են և թիրախային չեն»։
Ստացվում է, որ հայկական գյուղի մշակույթի տունը թիրա՞խ չէ։ Բա ի՞նչն է թիրախ այդ դեպքում։
Այսինք, եթե հատուկ նշանառությամբ են կրակում, դա այլ բան է, իսկ եթե անկանոն կարակահերթով են «պատահաբար» դիպել մշակույթի տանը, կամ այլ թիրախի՝ դա խնդի՞ր չէ, դա վտա՞նգ չէ։
Սա ի՞նչ տրամաբանություն է․․․»,-գրել է նա։
Ապրիլի 13-ին, ժամը 22:20-ի մոտակայքում, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է համայնքի մշակույթի տունը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։ Տուժածներ չկան:

Бывший заместитель министра обороны и представитель Республиканской партии Артак Закарян на своей странице в Facebook прокомментировал заявление Министерства обороны и слова замминистра Армана Саргсяна, указав на их противоречивость.
«Подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли огонь в направлении населенного пункта Хнацах Сюникской области, в результате чего было повреждено здание сельского Дома культуры», — говорится в заявлении Минобороны.
Почти одновременно, в беседе с журналистами в Национальном собрании, заместитель министра обороны заявил: «Иногда выстрелы случаются, но они редкие и не прицельные».
Закарян задался вопросом: «То есть здание культуры в армянском селе — это не цель? А что тогда цель?»
Он продолжил: «Если стреляют прицельно — это одно. А если беспорядочная очередь «случайно» попадает по зданию культуры или другому объекту — это не проблема? Это не опасно?»
«Что это за логика вообще?..» — написал он.
13 апреля около 22:20 подразделения Вооруженных сил Азербайджана открыли огонь в направлении села Хнацах Сюникской области, в результате чего было повреждено здание местного Дома культуры. Пострадавших нет.
«Призываем азербайджанскую сторону расследовать факт обстрела культурного центра в Хнацахе и выступить с публичными разъяснениями», — говорится в заявлении Минобороны.