28 Մայիս 2009 - 11:52 AMT
Երեւանի պետական կամերային երգչախումբը (ԵՊԿԵ) մասնակցել է Հարության տոնին նվիրված փառատոնին, որն ընթացել է Ռուսաստանում ապրիլի 20-ից մինչեւ մայիսի 8-ը:
Հարության տոնին նվիրված փառատոնի շրջանակներում ԵՊԿԵ-ի համերգները մեծ հաջողություն են վայելել: Հանդիսատեսը բարձր է գնահատել հայկական երգչախմբի պրոֆեսիոնալ կատարումը:
ԵՊԿԵ-ի գեղարվեստական ղեկավար Հարություն Թոփիկյանի խոսքերով, համերգից հետո հանդիսատեսից մեկը բարձրացել էր բեմ եւ բոլոր ներկաներին հայտարարել. «Ես ռուս եմ, սակայան ինձ հայ եմ զգում: Այդ զգացողությունն ինձ պարգեւել է հայկական երաժշտությունը Երեւանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ»:
ԵՊԿԵ-ի փառատոնի համերգային ծրագրում ընդգրկվել էին ռուսական հոգեւոր երգեր եւ Կոմիտասի երգչախմբային երգերը, որոնք անջնջելի տպավորություն են գործել հանդիսատեսի վրա:
«Կոմիտասի երաժշտությունն այնքան կատարյալ է, որ լինելով հայկական, ընկալելի է գրեթե բոլոր երկրներում», – վստահեցրել է Հարություն Թոփիկյանը:

Ереванский государственный камерный хор (ЕГКХ) принимал участие в Пасхальном фестивале, который проходил в России с 20 апреля по 8 мая.
Концерты ЕГКХ в рамках Пасхального фестиваля прошли с большим успехом. Зрители высоко оценили профессиональное исполнение армянского хора.
По словам художественного руководителя ЕГКХ Арутюна Топикяна, после концерта один из зрителей поднялся на сцену и всем присутствующим заявил: “Я русский, но себя чувствую армянином. Это ощущение подарила мне армянская музыка в исполнении Ереванского государственного камерного хора”.
В фестивальную концертную программу ЕГКХ были включены русские духовные песни и хоровые песни Комитаса, которые произвели неизгладимое впечатление на зрителей.
“Музыка Комитаса настолько совершенна, что, будучи армянской, понятна практически во всех странах”, – заверил Арутюн Топикян.
ЕГКХ был создан в 1996 году по инициативе хормейстера Арутюна Топикяна и при финансовой поддержке Католикоса всех армян Гарегина первого. В репертуар хора включены произведения классических и современных композиторов. Ереванскому камерному хору государственный статус был дан в 2009 году. Уже десять лет как ЕГКХ записал все 147 хоровых произведений Комитаса.