Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամները բողոքի ակցիա են իրականացրել Ազգային ժողովի շենքի դիմաց՝ հանդես գալով ընդդեմ այն օրինագծի, որը նախատեսում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել տրանսպորտում ուղեվարձ չվճարելու դեպքում։
Նշված օրինագիծն ապրիլի 15–ին պետք է քննարկման դրվի ԱԺ լիագումար նիստում։
Նախագծով նախատեսվում է նաև, որ ներհամայնքային կանոնավոր ուղևորափոխադրումների համար սահմանվելիք վճարները կդիտարկվեն որպես տեղական վճարներ։ Բացի այդ, այն ենթադրում է վարչական տուգանք սահմանել այն ուղևորների համար, ովքեր օգտվում են ծառայությունից՝ առանց վճար կատարելու։ Ավելին, նախատեսվել է գործարկել մեխանիզմներ՝ նման խախտումները կանխելու և բացահայտելու նպատակով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Քաղաքացուն ուզում են «տուգանքի մատերիալ» դարձնել։ Մենք պայքարում են այն օրինագծի դեմ, որով տուգանվելու են տրանսպորտի թանկացման դեմ բողոքող և չվճարող քաղաքացիները»,–ասել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Գևորգ Ստեփանյանը։
Ըստ օրինագծի՝ եթե ուղևորը վճարումը չի կատարել, ապա նրան սպառնում է 10,000 դրամ տուգանք, իսկ եթե նա օգտվում է տրանսպորտից՝ կիրառելով մեկ այլ անձի՝ օրինակ ընտանիքի անդամի արտոնությունների փաթեթը, ապա տուգանքը կկազմի 15,000 դրամ։
Լիազորված մարմիններին նախատեսված է տալ հնարավորություն կիրառելու տարբեր տեխնիկական միջոցներ, այդ թվում՝ տեսագրող, լուսանկարող կամ ձայնագրող սարքեր՝ վարչական իրավախախտման դեպքերը հայտնաբերելու և ուղևորներին նույնականացնելու համար։
Ուղևորներից պահանջվում է նստելուց անմիջապես հետո, առավելագույնը՝ մեկ րոպեի ընթացքում, կատարել վճարումը և մինչ ուղևորության ավարտ պահել տոմսը կամ այլ վավերացված կրիչ։ Վճարման փաստը, անհրաժեշտության դեպքում, պետք է ներկայացվի վերահսկող անձին, իսկ դրա բացակայությունը կարող է հանգեցնել վարչական պատասխանատվության։
Լիազորված անձինք նաև կարող են դիմել բնակչության պետական ռեգիստր՝ չվճարող ուղևորի ինքնությունը պարզելու նպատակով՝ տեխնիկական միջոցներով ստացած տվյալների հիման վրա, իսկ եթե քաղաքացին հրաժարվում է նույնականացումից, կարող են դիմել ոստիկանություն։
Փետրվարի 11–ին Երևանի ավագանին մերժել է ընդդիմության առաջարկը, որով նախատեսվում էր պահպանել մեկանգամյա 100 դրամ արժողությամբ տրանսպորտային ուղեվարձը։ Փետրվարի 1-ից Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես նաև երիտասարդական շարժումներ պայքարում էին տրանսպորտի թանկացման դեմ՝ մարդկանց հորդորելով վճարել հարյուր դրամ։

15 Апрель 2025 - 10:19 AMT
Члены ереванской фракции «Мать Армения» провели акцию протеста у здания Национального собрания, выступая против законопроекта, предусматривающего административные штрафы за проезд в общественном транспорте без оплаты, сообщает Sputnik Армения.
Законопроект будет рассмотрен на пленарном заседании парламента 15 апреля.
Согласно проекту, оплата за регулярные внутримуниципальные пассажирские перевозки будет считаться местным сбором. Также предусматривается административное наказание для пассажиров, пользующихся услугами без оплаты. Предусмотрены и механизмы для выявления и предотвращения подобных нарушений.
«Граждан хотят превратить в “материал для штрафов”. Мы боремся против законопроекта, который наказывает тех, кто протестует против подорожания проезда и не платит», — заявил член фракции «Мать Армения» Геворг Степанян.
Согласно проекту, если пассажир не оплатил проезд, ему грозит штраф в размере 10 000 драмов. В случае использования льготного пакета другого лица, например, члена семьи, штраф составит 15 000 драмов.
Уполномоченным органам будет предоставлено право использовать технические средства, включая видеокамеры, фото- и аудиоустройства для фиксации нарушений и идентификации пассажиров. Оплата должна быть произведена в течение одной минуты после посадки, а билет или иной подтверждающий документ необходимо сохранять до окончания поездки. При проверке факт оплаты должен быть предъявлен, иначе возможна административная ответственность.
Также уполномоченные лица смогут обращаться в государственный регистр населения для установления личности нарушителя на основании технических данных. При отказе от идентификации может быть вызвана полиция.
11 февраля ереванский совет отклонил предложение оппозиции сохранить тариф в 100 драмов за поездку. С 1 февраля бывший мэр Еревана Айк Марутян, фракция «Мать Армения» и молодежные движения выступают против подорожания, призывая платить не более 100 драмов.
Совет большинством голосов (33 «за») утвердил новый тариф — 150 драмов за поездку. Также будет внедрена система единых проездных пакетов. Все абонементы на 30, 90 и 365 дней, приобретенные с 1 января по 28 февраля, получат дополнительные 30 дней действия.