15 Ապրիլ 2025 - 10:58 AMT
Ռուբինյանը` Սերժ Սարգսյանին. Գայթակղությունը մեծ է՝ էշի հետ կապված այլ պատկերավոր համեմատություն անելու
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ասել է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը, հատկապես այն հատվածը, որը ղեկավարվում է նախկին նախագահների կողմից, հետևողականորեն գործում է Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության և ժողովրդավարության դեմ։
«Մեր ընդդիմությունը և, առաջին հերթին, նախկին, այսպես կոչված, նախագահների կողմից ղեկավարվող ընդդիմությունն, ամեն ինչ արել է և շարունակում է անել ընդդեմ Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության, ժողովրդավարության»,– ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Անդրադառնալով երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին, որը 2018թ. իրադարձությունների մասին խոսելիս ասել էր, թե «ժողովուրդը նախրի մեջից էշի ճակատն է համբուրել»` Ռուբինյանն ասել է, որ գայթակղությունը մեծ է՝ էշի հետ կապված այլ պատկերավոր համեմատություններ անելու:
«Գայթակղությունը մեծ է՝ էշի հետ կապված այլ պատկերավոր համեմատություններ անելու: Մասնավորապես, երբ մարդիկ անիմաստ խոսում են, գիտեք՝ ժողովուրդը ոնց է անվանում։ Բայց ես չեմ իջնի այդ դաշտ։ Իսկ, ընդհանրապես, ես Սերժ Սարգսյանին պատասխանեմ 2018թ․ ապրիլի 23-ի իր խոսքերով՝ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ էր, ես սխալվեցի։ Հետևաբար, ժողովրդի ասած, «էշ-էշ» խոսելու պահն է»,–ասել է նա։
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության հիմնադրման 35–ամյակին նվիրված նիստում իր ելույթի ժամանակ կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով այն մասին, թե Հանրապետականին մեղադրում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերելու մեջ՝ Սարգսյանը նշել է, որ կուսակցության վերջին համագումարին այս թեմայով անգամ ձևակերպում է տվել, որ չի ստիպել «գնալ և նախրի միջից պաչել ամենաբարձր զռացողի՝ էշի ճակատը»:
«Դա, կարծես, թևավոր խոսք դարձավ սրանց մասին: Հիմա ուզում եմ, վերջին զարգացումները հաշվի առնելով, շարունակել միտքս. «Ձեր համբուրած էշին մեր դռանը մի կապեք»: Յուրաքանչյուրը պատասխանատու է այն էշի համար, որի ճակատը համբուրել է»,–ասել է նա։

15 Апрель 2025 - 11:45 AMT
Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил, что парламентская оппозиция, особенно та её часть, которую возглавляют бывшие президенты, последовательно действует против суверенитета, безопасности и демократии Армении.
«Наша оппозиция, в первую очередь та, что управляется так называемыми бывшими президентами, делала и продолжает делать всё против суверенитета, безопасности и демократии Армении», — сказал он, передаёт Radar.am .
Комментируя выступление третьего президента, председателя Республиканской партии Сержа Саргсяна, который, говоря о событиях 2018 года, заявил, что «народ поцеловал в лоб самого громко орущего осла из стада», Рубинян отметил: «Велико искушение продолжить метафоры, связанные с ослом».
«Искушение велико — продолжить с другими образными сравнениями, связанными с ослом. Особенно, когда люди несут чепуху, знаете, как народ это называет. Но я не опущусь на этот уровень», — сказал он. «А вообще я отвечу Сержу Саргсяну его же словами, сказанными 23 апреля 2018 года: “Никол Пашинян был прав, я ошибся”. Так что пришло время, как говорит народ, прекратить “ослиные” разговоры».
*Во время заседания, посвящённого 35-летию Республиканской партии Армении, её председатель Серж Саргсян, говоря о выдвинутых в адрес партии обвинениях в том, что она якобы привела Никола Пашиняна к власти, повторил свою фразу, произнесённую на предыдущем съезде: он «никого не заставлял идти и целовать в лоб самого громко орущего осла из стада». Саргсян добавил: «Эта фраза стала крылатым выражением об этих людях. А сейчас, учитывая последние события, хочу продолжить свою мысль: “Не привязывайте своего поцелованного осла к нашей двери”. Каждый несёт ответственность за того осла, в лоб которого он поцеловал».