15 Ապրիլ 2025 - 11:20 AMT
Թուրքիայում հիմնադրված «Լույս TV» հեռուստաալիքը հայտարարել է, որ շուտով իր եթերում կցուցադրվի «4 չարաճճիները» (4 afacan çocuk) սերիալը։ Սա կլինի առաջին հայկական սերիալը, որը հեռարձակվելու է այդ երկրի տարածքում։
Սերիալը ցուցադրվելու է հայերեն՝ թուրքերեն ենթագրերով, գրում է Ermenihaber-ը։
Սերիալի անոնսը հրապարակվել է հեռուստատեսության X-ի էջում։
«Լույս TV»-ն ստեղծել է պոլսահայ լրագրող Արամ Քուրանը։ Հեռուստաալիքը սկսել է իր եթերը 2019 թվականի հունվարի 6-ին։ Ըստ ալիքի՝ եթերի 70 տոկոսը կազմել է արևմտահայերեն, իսկ մնացած 30 տոկոսը՝ թուրքերեն հեռուստահաղորդումներ։
Հեռուստաալիքի ծրագրերում հիմնականում ներառվել են լրատվական թողարկումներ, մանկական բովանդակություն, ինչպես նաև հասարակական և մշակութային թեմաներով տարբեր հաղորդումներ։

Впервые в истории на территории Турции будет транслироваться армянский сериал. Как сообщает телеканал «LuyS TV», в эфир выйдет сериал «4 afacan çocuk» («4 непоседы»), который станет первой армяноязычной телепостановкой, показанной в этой стране.
Как пишет Ermenihaber, сериал будет показан на армянском языке с турецкими субтитрами.
Анонс телепроекта опубликован на странице телеканала в X.
Телеканал «LuyS TV» был основан стамбульским армянским журналистом Арамом Кураном. Вещание началось 6 января 2019 года. Согласно информации канала, 70% эфира составляют передачи на западноармянском, а оставшиеся 30% — программы на турецком языке.
В программе телеканала преобладают новостные выпуски, детский контент, а также передачи на общественные и культурные темы.