Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 15-ին, Բրյուսելում հանդիպում է անցկացրել պաշտպանության հարցերով եվրոպական հանձնակատար Անդրյուս Կուբիլիուսի հետ` կողմերը քննարկել են պաշտպանության և ռազմարդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Հայաստանի կառավարության կողմից՝ պաշտպանության և ռազմական արդյունաբերության ոլորտները զարգացնելու նպատակով, ինչպես նաև անդրադարձել է այդ ուղղություններով ձևավորված առաջնահերթություններին։
Իր հերթին՝ Անդրյուս Կուբիլիուսը ներկայացրել է Եվրամիության տեսլականը պաշտպանության և ռազմարդյունաբերության ոլորտներում՝ մանրամասնելով, թե ինչ ռազմավարական մոտեցումներ են մշակվել ԵՄ շրջանակում և ինչ գործողությունների ծրագիր է դրանցից բխում։
ԱԽ քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմով Հայաստանին ցուցաբերված աջակցության համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը՝ երկրի դիմակայունության ամրապնդման տեսանկյունից։
2024-ին Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին 10 մլն եվրո ծավալի աջակցություն է տրամադրվել։

15 апреля в Брюсселе секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провёл встречу с комиссаром по вопросам обороны Европарламента Андрюсом Кубилиусом. Стороны обсудили возможные направления сотрудничества в сферах обороны и военно-промышленного комплекса.
Армен Григорян представил шаги, предпринятые правительством Армении для развития оборонной и военно-промышленной отрасли, а также рассказал об установленных приоритетах.
В свою очередь, Андрюс Кубилиус изложил видение Европейского союза в этой сфере, подробно рассказав о стратегических подходах и соответствующих планах действий, принятых в рамках ЕС.
Секретарь Совета безопасности поблагодарил за поддержку, оказанную Армении в рамках Европейского инструмента мира, отметив её важность для укрепления устойчивости страны.
В 2024 году Вооружённым силам Армении была предоставлена помощь на сумму 10 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира.