15 Ապրիլ 2025 - 14:22 AMT
Կառավարությունը հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ Արցախից տեղահանված բնակիչների համար նախատեսված 40,000 դրամի ֆինանսական օգնությունը ևս 2 ամսով երկարաձգել։ Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպումից հետո այդ մասին լրագրողներին է հայտնել արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ, «Արցախի երիտասարդական թև» ՀԿ նախագահ Նժդեհ Իսկանդարյանը։
«Այս անգամ էլ ներկայացրել ենք մեր բոլոր առաջարկները, բայց, ցավոք, հարցերին ավելի երկարաժամկետ լուծումներ տալու համար մեր հիմնավորված փաստարկները չեն ընդունվել։ Իրենց առաջարկներն էլ մենք չենք ընդունել, բայց համաձայնության եզրեր եղել են։ Մեզ ասացին, որ կառավարությունը պատրաստ է ևս 2 ամսով երկարաձգել 40,000 դրամ տրվող աջակցությունը։ Այսինքն` կարելի է ասել մասնակի հետքայլ է եղել, բայց 50,000 դրամի մասին խոսք լինել չի կարող», – ասել է Իսկանդարյանը, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամները արդեն երրորդ անգամն են հանդիպել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հետ։
«Կառավարությունը պատրաստ է ձևավորել մասնագիտական խմբեր, քննարկել սոցիալական ծրագրի վերաբերյալ հարցեր, բնակարանային ծրագրի վերաբերյալ հարցեր և այլն», – նշել է Իսկանդարյանը։
Այսօրվա հանդիպումից առաջ խորհրդի անդամները նախատեսել են հանրահավաք անցկացնել, սակայն փոխվարչապետի հետ քննարկումից հետո որոշում են կայացրել սպասել երկու-երեք օր, ապա հանդես գալ հայտարարությամբ։
«Երկու-երեք օրից մեր անելիքների մասին կհայտարարենք», – նշել է Նժդեհ Իսկանդարյանը։
Նա նաև շեշտել է, որ Ազատության հրապարակում տեղադրված վրանը շարունակելու է մնալ իր տեղում, և դրա հեռացման հարց չի քննարկվում։ Իսկանդարյանը հավելել է, որ կառավարությունը չի պատրաստվում վերանայել իր արդեն իսկ ընդունած որոշումները։
Ապրիլի 1-ից տեղահանված արցախցիների համար նախատեսված բնակվարձի աջակցության ծրագիրն էականորեն կրճատվել է։ Այս ծրագիրն առավել հայտնի է որպես «40+10» և ներառում է ամսական 40,000 դրամ բնակարանի վարձի և 10,000 դրամ կոմունալ վճարումների փոխհատուցում՝ յուրաքանչյուր տեղահանված անձի համար։
Մարտի 29-ին Ազատության հրապարակում կայացած զանգվածային հանրահավաքի ընթացքում Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հրապարակել է 12 կետից բաղկացած պահանջագիր՝ հասցեագրված ՀՀ իշխանություններին և միջազգային կառույցներին։ Այդ պահանջների թվում ընդգծվել է բնակվարձի աջակցության կրճատման բացառումը և նոր բնակարանային ծրագրի մշակումը։

15 Апрель 2025 - 15:01 AMT
Правительство Армении выразило готовность продлить на два месяца финансовую помощь в размере 40 000 драмов, предназначенную для переселенцев из Арцаха. Об этом сообщил Нжде Искандарян, председатель общественной организации «Молодежное крыло Арцаха» и член Совета по защите прав арцахцев, после встречи с вице-премьером Тиграном Хачатряном.
«Мы вновь представили все наши предложения, но, к сожалению, наши аргументы в пользу более долгосрочных решений не были приняты. Мы тоже не приняли их предложения, однако удалось достичь определенного взаимопонимания. Нам сообщили, что правительство готово продлить поддержку в 40 000 драмов еще на два месяца. То есть, можно сказать, произошел частичный откат, но обсуждение увеличения суммы до 50 000 драмов исключено», — заявил Искандарян, сообщает «CivilNet».
Это уже третья встреча членов Совета с вице-премьером Тиграном Хачатряном.
«Правительство готово сформировать экспертные группы, чтобы обсудить вопросы, касающиеся социальной и жилищной поддержки», — отметил Искандарян.
До встречи с вице-премьером члены Совета планировали провести митинг, однако после обсуждений решили отложить акцию на два-три дня и затем выступить с заявлением.
«Через два-три дня мы объявим о наших дальнейших действиях», — сказал Нжде Искандарян.
Он также подчеркнул, что палатка, установленная на площади Свободы, останется на своем месте, и вопрос ее демонтажа не обсуждается. Искандарян добавил, что правительство не собирается пересматривать уже принятые решения.
С 1 апреля программа компенсации арендной платы для арцахских переселенцев была существенно сокращена. Так называемая программа «40+10» предусматривает ежемесячную выплату в размере 40 000 драмов на аренду жилья и 10 000 драмов на коммунальные услуги для каждого переселенца.
29 марта на площади Свободы состоялся массовый митинг, в ходе которого Совет по защите прав арцахцев обнародовал перечень из 12 требований, адресованных властям Армении и международным структурам. Среди них — запрет на сокращение жилищной помощи и разработка новой программы по обеспечению жильем.