Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնին՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը երկու կառավարությունների միջև՝ տարբեր՝ քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնման նպատակով։
Ֆայոնը վերահաստատել է, որ Սլովենիան լիովին աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին՝ կարևորելով երկխոսության և դիվանագիտական համագործակցության դերը։ Նա նաև ընդգծել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նշանակությունը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Տանյա Ֆայոնն անդրադարձել են մի շարք տարածաշրջանային թեմաների։ Քննարկվել է հատկապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի շուրջ ձեռք բերված առաջընթացը։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունն ունի խաղաղության օրակարգի հանդեպ անշեղ հանձնառություն։
Ֆայոնն կարևորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ հավելելով, որ իր այցելության նպատակը երկկողմ փոխգործակցության խթանման հնարավորությունների ու հաջորդ քայլերի քննարկումն է։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունների առաջընթացը, Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցությունը, ինչպես նաև սերտ գործընկերության խորացման հնարավորությունները։

Премьер-министр Никол Пашинян принял вице-премьера, министра иностранных и европейских дел Словении Таню Файон, находящуюся с официальным визитом в Армении. Пашинян подчеркнул необходимость углубления сотрудничества между двумя правительствами для расширения отношений в политической, экономической и других сферах.
Файон подтвердила, что Словения полностью поддерживает усилия, направленные на установление мира и стабильности в Южном Кавказе, особо отметив важность диалога и дипломатического взаимодействия. Она также выделила значимость инициативы правительства Армении «Перекресток мира», подчеркнув её роль в контексте разблокировки региональных коммуникаций.
Никол Пашинян и Таня Файон обсудили ряд региональных тем, в том числе прогресс, достигнутый по проекту соглашения между Арменией и Азербайджаном о мире и межгосударственных отношениях. Пашинян подчеркнул, что правительство Армении остается твердо приверженным повестке мира.
Файон указала на важность продолжения развития отношений с Арменией, добавив, что целью её визита является обсуждение перспектив двустороннего сотрудничества и возможных следующих шагов.
Во время встречи обсуждался также прогресс в отношениях Армения–Европейский союз, поддержка демократических и институциональных реформ в Армении, а также возможности углубления партнерства.